Wirus hpv u mężczyzn

Wirus HPV dotyka przedstawicieli oby płci, zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Ze względu na fakt, że wirus ten u mężczyzn rzadziej jest przyczyną poważniejszych problemów ze zdrowiem, temat HPV bywa często przemilczany bądź bagatelizowany, choć nie powinien. Może on bowiem wywoływać raka prącia bądź odbytu, a także być przyczyną wielu zmian w okolicach genitaliów (na przykład brodawek narządów moczowo-płciowych czy grudkowatości bowenoidalnej), a także choroby Bowena.

Prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań po zarażaniu się mężczyzny wirusem HPV wzrasta w kilku przypadkach. Przede wszystkim w momencie, kiedy układ immunologiczny jest osłabiony. Odporność ludzkiego organizmu zmienia się w zależności od wielu czynników, między innymi na skutek procesów chorobowych, długotrwałego stresu czy zmian klimatycznych w wyniku podróży. Wszystko to może sprawić, że układ immunologiczny przestanie sobie radzić z obroną organizmu i doprowadzi to do uaktywnienia obecnego w organizmie wirusa i negatywnych tego konsekwencji. Prawdopodobieństwo wystąpienia schorzeń wynikających z wirusa HPV rośnie także wśród mężczyzn, którzy są nosicielami wirusa HIV, a także przedstawicieli homo- i biseksualnej orientacji. Według badań ryzyko wystąpienia u nich skutków choroby jest aż do 17 razy większe niż wśród mężczyzn heteroseksualnych.

Czytaj więcej: http://hpvwirus.pl/test-hpv/

Test na wirusa HPVW przypadku mężczyzn objawami zakażenia wirusem HPV są przede wszystkim tak zwane kłykciny, czyli brodawki płciowe. Pojawiają się one najczęściej pod napletkiem, a także w środkowej części penisy. Mogą także być obecne na mosznie, w pachwinach oraz w okolicy odbytu. Zazwyczaj zmiany skórne tego typu pojawiają się w przeciągu kilku tygodni do kilku miesięcy po odbyciu stosunku płciowego z osobą zarażoną i są jednym z pierwszych objawów, aby zgłosić się do lekarza oraz rozpocząć niezbędne leczenie. Warto pamiętać, że szybka reakcja oraz podjęcie leczenia znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia bardziej poważnych dla zdrowia mężczyzny konsekwencji – mowa tutaj przede wszystkim o stanach przedrakowych, mogących doprowadzić do raka odbytu oraz prącia.

W celu wykrycia infekcji utajonej wirusem HPV u mężczyzn zaleca się wykonanie testu na obecność DNA wirusa. Umożliwia on wykrycie różnych typów wirusa i tym samym przyśpiesza proces diagnozy.

2 thoughts on “Wirus hpv u mężczyzn

  1. Tyle się mówi o tym, że wirus HPV jest groźny dla kobiet, a wszyscy jakby zapominali o tym, że mężczyźni też mają kłopoty związane z tym, że czasami są nosicielami HPV i mogą mieć kłopoty w związku ze znacznie bardziej mocnymi objawami.

  2. No bez przesady, wirus HPV u mężczyzn powoduje przede wszystkim to, że można mieć kłykciny kończyste. A nie wiem co trzeba zrobić, żeby umrzeć z ich powodu. Kobiety natomiast umierają na raka szyjki macicy i to jest niezaprzeczalny fakt.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *