Sposoby na haluksy

Haluksy to deformacja stawów stóp. W zaawansowanym stadium schorzenie można usunąć jedynie operacyjnie, jednak zanim zmiany się rozwiną, warto zastosować kilka środków, które zatrzymają postępy schorzenia.

Wiele osób zdaje sobie pytanie: jak pozbyć się haluksów. Tymczasem w przypadku tego schorzenia najważniejsze znaczenie ma skuteczne zapobieganie. Chociaż wystąpienie tej dolegliwości jest w pewnym stopniu uzależnione od uwarunkowań genetycznych, można dużo zrobić, żeby uniknąć deformacji palucha. Na pewno powstawaniu haluksów sprzyja noszenie nieodpowiedniego obuwia. Dotyczy to zwłaszcza butów na wysokim obcasie z wąskimi noskami, dlatego lepiej ich unikać. Niekorzystny wpływ na stopy ma także długie noszenie płaskich klapek.

Domowe sposoby na haluksy

Oprócz wyboru odpowiedniego obuwia istotna jest także aktywność fizyczna. Osoby,mające skłonność do haluksów, powinny wybierać sporty, które nie obciążają stóp, czyli na przykład jazdę na rowerze, czy pływanie. Dodatkowo od czasu do czasu warto także pochodzić na bosaka.

Doskonały domowy sposób na haluksy to ćwiczenia. Jest to skuteczna profilaktyka, a także bardzo dobry sposób na walkę ze schorzeniem w jego wczesnej fazie. Warto pamiętać, że ten problem najczęściej dotyka osoby, które mają również płaskostopie. Wyleczenie tej wady pomoże w zapobieganiu haluksom oraz dalszym postępom zmian. Ćwiczenia na płaskostopie są bardzo proste i można je bez problemu wykonać w domu. Jest to np. chwytanie placami stóp różnych przedmiotów, czy chodzenie na palcach.

Osoby cierpiące na haluksy mogą także wykonywać dodatkowe ćwiczenia takie jak turlanie stopami małych piłeczek, stawanie na palcach i piętach, chodzenie na zewnętrznych krawędziach. Tego typu gimnastyka doskonale wzmacnia mięśnie stopy i chroni stawy przed deformacją.

Czytaj również: http://haluksy.net.pl/paluch-koslawy/domowe-sposoby-na-haluksy/

Jeśli domowe sposoby na haluksy, w postaci ćwiczeń, nie przyniosą rezultatów, trzeba sięgnąć pod odpowiednie wkładki, zaprojektowane specjalnie dla osób z takimi problemami ortopedycznymi. Wkładki stosuje się do obuwia. Niektóre z tego typu produktów przyniosą również ulgę, chroniąc paluch przed otarciami i rozwojem stanów zapalnych.

Gdy wymienione sposoby zawiodą i zmiany będą dalej postępować, konieczna staje się operacja, która w takiej sytuacji stanowi jedyny sposób na pozbycie się nieprzyjemnego problemu. Jeśli ból jest bardzo silny, a paluch mocno zniekształcony, trzeba koniecznie zwrócić się do ortopedy. Operacja nie trwa długo i nie wymaga długiej, uciążliwej rehabilitacji.

Haluksy mogą w dużym stopniu utrudnić codzienne funkcjonowanie. Są przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości i znacznie utrudniają wybór obuwia. Dlatego warto skupić się na tym, żeby nie dopuścić do poważnego rozwoju tej dolegliwości. W tym celu trzeba przede wszystkim nosić właściwe, wygodne buty, a także dbać o wzmacnianie mięśni stopy.

2 thoughts on “Sposoby na haluksy

  1. Najważniejsze i najskuteczniejsze na haluksy jest odpowiednie obuwie. Dobrze dobrane buty to najlepszy sposób na haluksy. Zwłaszcza, że to jest dolegliwość, która często powraca. Moja kuzynka boryka się z haluksami na co dzień i jak widzę jak cierpi, to wiem, że to nie ściema i nie przelewki.

  2. Boże, co ja miałam z tym haluksami! Jeden wyjazd na narty i okazuje się, że potem przez 3 miesiące trzeba dochodzić do siebie. I gdyby nie to, że szybko zdecydowałam się na operację, to okazałoby się, że nawet rok bym się z tym bujała. Bo z haluksami nie ma żartów, albo konkretnie, albo wcale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *