Sposoby na drapanie w gardle

Ziołolecznictwo stało się popularną dziedziną, która pozwala w sposób naturalny pozbyć się części schorzeń i dolegliwości. Przynosi świetne rezultaty m.in. w walce z drapaniem w gardle. Wystarczy więc dowiedzieć się, po które zioła należy sięgać w tym przypadku. Niektóre z nich działają tak dobrze, że zostały uznane za najlepsze domowe sposoby na drapanie w gardle.

Zioła na drapanie w gardle

Osoby zmagające się z tą dolegliwością powinny regularnie sięgać po miętę pieprzową, goryczkę żółtą i imbir. Zioła można dodawać do naparów lub potraw. Pobudzają one organizm do wydzielania większej ilości śliny, która nawilża całe gardło. Im więcej jest tej śliny, tym większe prawdopodobieństwo uniknięcia uczucia drapania. Warto przy tym zadbać również o dobre nawilżenie dróg oddechowych. Tutaj wystarczy sięgnąć po dziewannę. To własnie dzięki znajdującym się w niej saponinom można pobudzić organizm do wydzielania większej ilości śluzu, który doskonale nawilży drogi oddechowe, także ukoi bolące gardło.

Jak walczyć z drapaniem w gardle

Jeśli jednak drapanie w gardle jest związane z pojawiającą się chorobą, np. grypą lub przeziębieniem, należy z nim zawalczyć w inny sposób. Zbawienne działanie przyniosą zioła, takie jak: tymianek, werbena oraz aloes. To one mają właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Zapobiegną więc rozwijaniu się wirusów i bakterii i uporają się z każdą, nadchodzącą infekcją. Domowy sposób na drapanie w gardle to picie herbat i naparów przygotowanych z podanych wcześniej ziół. Należy jednak spożywać je w odpowiedniej temperaturze, zbyt gorące napary mogą bowiem niekorzystnie zadziałać na gardło.

Oczywiście sposobów na zastosowanie takich ziół jest mnóstwo, dlatego warto się z nimi zapoznać. Jeśli nie przepadamy za smakiem zdrowotnych lekarstw, przygotujmy sobie z nich specjalne, lecznicze maści. W tym celu wsypmy do miski około dwie łyżki wybranych ziół i dodajmy do nich szklankę oleju, bądź oliwy. Całość podgrzewajmy na niewielkim ogniu przez 15 minut. Przygotowany wywar przelejmy przez specjalną gazę do oddzielnej butelki lub słoika. Takim preparatem możemy już smarować szyję i obolałe gardło. Po zastosowaniu balsamu owińmy bolące części ciała szalikiem lub kocem. Dzięki temu zawarte w preparacie substancje szybciej zostaną wchłonięte przez skórę i tym samym lepiej zadziałają.

Jeśli więc zastanawiasz się, jak walczyć z drapaniem w gardle, nie musisz od razu wybierać się do apteki i wydawać swoich oszczędności na drogie lekarstwa. Zamiast tego zainwestuj w kilka, specjalnych ziół o cennych właściwościach nawilżających oraz przeciwzapalnych. Przygotowuj z nich napary, dodawaj je do potraw i wykorzystuj do stworzenia domowych maści i balsamów. Jeśli będziesz z nich systematycznie korzystać, szybko zobaczysz pozytywne rezultaty.

Domowe sposoby na drapanie w gardle

Drapanie w gardle jest dość powszechną dolegliwością, z którą zmaga się mnóstwo osób. Czasem schorzenie nie ma swojej jednej przyczyny, dlatego można z nim wtedy od razu powalczyć. Wspaniałe rezultaty przynoszą tutaj zwykłe produkty, który każdy z nas ma w swoich szafkach kuchennych. Wystarczy więc sporządzić z nich medyczne lekarstwa.

Jak walczyć z drapaniem w gardle?

1. Siemię lniane

Siemię lniane doskonale nawilży bolące gardło i przywróci mu dobry stan. Nasiona rośliny wystarczy zalać szklanką wrzątku, przykryć i odstawić na kilkanaście minut. Całość należy przecedzić np. przez gazę. Przygotowanym naparem należy regularnie płukać całe gardło. Nasiona siemienia lnianego pokryją się wtedy warstwą śluzu i przylegną do gardła, także zwalczą nieprzyjemny ból.

2. Syrop z cebuli

To lekarstwo znane chyba każdemu z nas, do którego warto się przekonać. Aby przygotować taki syrop, wystarczy wymieszać dwie pokrojone cebule z dwiema łyżeczkami cukru. Masę najlepiej odłożyć na kilka godzin, aby cebula mogła puścić sok. Taki syrop nie tylko łagodzi ból gardła, ale ma również działanie dezynfekujące i zapobiega infekcjom gardła. Po syrop najlepiej sięgać trzy razy dziennie i pić go w dawce jednej łyżki.

3. Ciepłe mleko

Bardzo dobrze znany każdemu, domowy sposób na drapanie w gardle to po prostu picie ciepłego mleka. Warto dodać do niego łyżkę miodu oraz masła. Całość należy podgrzewać, aby składniki się ze sobą połączyły. Nie można jednak doprowadzić mikstury do wrzenia, bo przez to miód straciłby wszystkie swoje cenne właściwości. Po napój najlepiej sięgnąć wieczorem, przed położeniem się do łóżka, aby rano obudzić się bez bólu gardła.

4. Olejki eteryczne

Z drapaniem w gardle i uczuciem suchości świetnie radzą sobie również naturalne inhalacje. Można je samodzielnie przygotować przy użyciu specjalnych olejków eterycznych. Najlepiej zadziałają olejki tymiankowe, sosnowe i eukaliptusowe. Wystarczy je podgrzać, wlać do miski i pochylić się nad naczyniem, a następnie przykryć głowę np. ręcznikiem. Olejki eteryczne przy okazji odetkają zatkany nos, którego wydzielina może spływać do gardła, co także powoduje uczucie bólu.

5. Nawadnianie

Często zapominamy jednak o tym, że nawet najlepsze domowe sposoby na drapanie w gardle nie zadziałają, jeśli nie nawodnimy swojego organizmu. Wysuszona śluzówka potrzebuje wody, dlatego musimy jej ją dostarczyć. W tym celu wypijajmy codziennie przynajmniej 3 litry zwykłego, czystego płynu. Woda przy okazji usunie z naszego organizmu szkodliwe toksyny, które często są przyczyną uczucia drapania w gardle. Nawadnianie organizmu jest więc podstawą do utrzymywania prawidłowego zdrowia. Nie zapominajmy o tym i zawsze miejmy butelkę z wodą przy sobie.

2 thoughts on “Sposoby na drapanie w gardle

  1. Na drapanie w gardle najlepsze są naturalne leki przeciwko przeziębieniom. A według mnie najlepszy jest czosnek, cebula oraz miód. Regularne jedzenie zdrowych rzeczy eliminuje nie tylko drapanie w gardle, ale większość kłopotów z gardłem.

  2. Ciepłe mleko na drapanie w gardle to najlepszy sposób na to, żeby pozbyć się drapania. Żaden inny napój, ani woda nie dadzą takich efektów. Łagodzenie gardła to dobry sposób na to żeby pozbyć się chrypki i innych dolegliwości, które dokuczają w codziennym życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *