Sposoby na ból zęba

Ból zębów to objaw, którego nie należy lekceważyć. Zdarza się jednak, że rwący lub pulsujący ból dopada nas nagle. Warto więc poznać domowe sposoby na ból zęba na wypadek, gdyby akurat nie było pod ręką standardowego środka przeciwbólowego.

Co robić gdy boli ząb? Ból zęba może być różny. Pulsujący świadczy zazwyczaj o tym, że wewnątrz zęba zamiera nerw. Taki ból może pojawić się na przykład w przypadku, gdy ząb psuje się od korzenia lub wtedy, gdy został zaleczony w nieprawidłowy sposób. Pulsujący ból nie do wytrzymania jest wtedy spowodowany działaniem bakterii, a głównie wydzielanych przez nie gazów.

Gdy nie mamy pod ręką skutecznego środka przeciwbólowego, przeznaczonego specjalnie do bólu zębów, jedynym ratunkiem są zimne okłady z lodu. Jeśli akurat nie ma lodu, ulgę przyniesie płukanie ust naprawdę zimną wodą. Nie pomoże to jednak na długo – zazwyczaj konieczne jest zastosowanie tabletki i jak najszybsza wizyta u dentysty, który rozwierci ząb i przygotuje go do leczenia kanałowego.

Metodą na ból zęba jest stosowanie zimnych lub ciepłych okładów, w zależności od tego, co przynosi ulgę. Zimne okłady mogą okazać się skuteczne w sytuacji, gdy oprócz bólu wystąpi opuchlizna. Jeśli ulgę w bólu przynosi ciepło, warto założyć na głowę czapkę, która dodatkowo zasłania policzki. Niektórzy uważają, że w przypadku bólu zęba skuteczne może być również przykładanie do policzka (po tej stronie, po której boli ząb) na przykład bursztynu lub innego kamienia o leczniczym działaniu.

Sposób na ból zęba, który można wykorzystać w domu, to również akupresura. Uciskanie niektórych miejsc może poprawić samopoczucie, a także zmniejszyć ból. Warto masować i pocierać miejsce między kciukiem, a palcem wskazującym. Do takiego masażu można użyć również kostki lodu.

Znany domowy sposób na ból zęba to oczywiście użycie ziół. W tym przypadku sprawdzą się przede wszystkim rośliny o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym, takie jak szałwia i rumianek. Można je pić lub jedynie płukać usta naparem. Ten drugi sposób w przypadku użycia szałwii jest bezpieczniejszy – nie można pić szałwii w nadmiarze. Do płukania ust można użyć także olejku goździkowego, oczywiście w dużym rozcieńczeniu lub posmarować bardzo ostrożnie skoncentrowanym olejkiem sam ubytek. Trzeba jednak pamiętać, że olejek goździkowy jest drażniący i nie można dopuścić, by jego skoncentrowana postać miała kontakt ze śluzówką. Ponadto do celów leczniczych należy mieć w domu prawdziwy olejek goździkowy – często jest on mylony z syntetycznym odpowiednikiem, który nie ma właściwości zdrowotnych, jedynie tak samo pachnie.

Ulgę w przypadku bólu zęba może przynieść również zastosowanie delikatnych środków bakteriobójczych. Często wystarczy zwykłe umycie zębów dobrą pastą.

2 thoughts on “Sposoby na ból zęba

  1. Dobrym sposobem na ból zęba jest częste mycie zębów i płukanie jamy ustnej. Nawet jak nie było posiłku, nie jest rano itd. Chodzi o to, żeby bakterie działające w ustach nie zaczynały robić różnych rzeczy, które skończą się nadżerkami i będzie jeszcze większy ból i inne dolegliwości.

  2. Dobrym sposobem na ból zęba jest jego „oszukanie”. To znaczy, że trzeba naprzemiennie stosować bodźce temperaturowe, czyli ciepłe i zimne i ząb nie będzie czuł, że coś go tam boli. Może nie jest to komfortowe i nie da się wiele zrobić więcej, ale na jakiś czas podziała. A potem do dentysty 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *