Sposoby na ból gardła

Zapalenie gardła jest jednym z objawów infekcji, dolegliwością, która stwarza ogromny dyskomfort uniemożliwiający codzienne funkcjonowanie. Objawia się m.in.: bólem przy przełykaniu śliny i pokarmów, chrypką, pieczeniem, drapaniem gardła.

Zapalenie gardła może mieć etiologię bakteryjną lub wirusową (90% zachorowań). Stwierdzenie przyczyny dolegliwości ma znaczenie w leczeniu. Innymi środkami i metodami traktujemy bakterie, a innymi wirusy.

Jak leczyć ból gardła?

O ile istnieją skuteczne domowe sposoby na ból gardła o pochodzeniu wirusowym, o tyle zapalenie bakteryjne często wymaga kontaktu z lekarzem i zastosowania antybiotyku.

Domowe sposoby na ból gardła:

– woda z solą

Najprostszy i najtańszy sposób na odkażenie błony śluzowej to płukanie gardła roztworem wody i soli (do szklanki ciepłej wody wsypujemy łyżeczkę soli). Roztwór wody bólu gardła nie zmniejszy, ale zabije część drobnoustrojów, skracając czas trwania infekcji. Warto zastosować ten środek, jeśli innych brak pod ręką;

– woda z octem jabłkowym

Do szklanki ciepłej wody dodaje się 2 łyżki octu jabłkowego. Powstały roztwór ma właściwości dezynfekujące;

– nawilżanie gardła

Ważne jest picie dużej ilości płynów, które nawilżą błonę śluzową gardła. Nawilżona śluzówka łatwiej odpiera atak chorobotwórczych drobnoustrojów. Wskazane są herbatki ziołowe, herbata z miodem lub woda mineralna;

– spożywanie czosnku

Czosnek ma właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze – jest naturalnym antybiotykiem. Starym, od dawna znanym sposobem jest picie mikstury składającej się z czosnku, mleka i miodu. W tym wydaniu czosnek jest naprawdę smaczny;

– picie miodu

Miód jest nie tylko smaczny, ale posiada szereg właściwości leczniczych. W przypadku przeziębień i bólu gardła szczególnie zalecany jest miód lipowy. Miód można spożywać bezpośrednio – na łyżeczce lub rozpuścić go w ciepłej wodzie i nieco zniwelować słodkość substancji.

– pastylki na ból gardła

Dostępne są powszechnie w sprzedaży – nawet w zwykłych marketach. Zawierają składniki ziołowe o działaniu łagodzącym, dezynfekującym. Pastylki na gardło lub zwykłe landrynki odgrywają ogromną rolę w produkcji śliny, która nawilża błonę śluzową gardła.

Najpopularniejsze są pastylki eukaliptusowe, miętowe lub cytrynowe;

– jedzenie lodów

Informacja może szokująca, ale jak najbardziej prawdziwa. Zimne lody obkurczają naczynia krwionośne i zmniejszają obrzęk gardła.

Jeśli wybrany domowy sposób na ból gardła nie przynosi rezultatu w ciągu kilku dni, a objawy się wręcz nasilają, może się okazać, że mamy do czynienia z bakteryjnym zapaleniem gardła, czyli anginą. Angina wymaga bardziej specjalistycznego leczenia i zastosowania antybiotyku, a wymienione naturalne sposoby mogą pełnić rolę wyłącznie wspomagającą.

2 thoughts on “Sposoby na ból gardła

  1. Czosnek to najlepszy antybiotyk na gardło. Oczywiście przy tym naturalny, więc tym bardziej warto go stosować, bo jest całkowicie pozbawiony skutków ubocznych. Poza tym wzmacnia odporność, co nie pozostaje bez wpływu na kolejne infekcje gardła, a raczej ich brak. Oczywiście nie całkowity, ale można dzięki temu mieć domowy sposób na gardło, tylko trzeba uważać, żeby nie ładować się czosnkiem przed wyjściem do szkoły czy na uczelnię, bo żądnej cielęcinki nie upolujemy 😀

  2. A u mnie codziennie rano pół szklaneczki wody z sokiem z cytryny i miodem. Żadnych leków, żadnego rutinoscorbinu, aspiryny i innej chemii. Tylko domowe sposoby, od lat ten sam i nie ma chorób gardła od kiedy pamiętam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *