Sposoby na biegunkę

Domowe sposoby na biegunkę. Biegunka jest nie tylko kłopotliwą, ale dla wielu wręcz wstydliwą przypadłością. Na szczęście w większości przypadków nie zdarza się ona zbyt często i zwykle nie wymaga zaawansowanego leczenia przy użyciu chemicznych leków. Zwykle można się z nią uporać dość szybko, stosując domowe metody, z których ludzkość korzystała od wieków.

Jak zatrzymać biegunkę?

Pierwszym odruchem, który pojawia się u wielu osób mających problem rozwolnienia jest myśl, aby poprosić kogoś o wyjście do apteki i kupienie odpowiednich leków. Nie zawsze jest to jednak dobry pomysł, gdyż wiele leków polecanych przy biegunce być może rzeczywiście działa szybko i skutecznie, jednak opóźniają one usunięcie z organizmu wielu szkodliwych substancji, a do tego można używać ich tylko w niewielkich ilościach.

Właśnie dlatego warto jest wykorzystać domowe sposoby na biegunkę, które pomogą w naturalny i prosty sposób uporać się z tym kłopotem.

Wiele stron internetowych podaje, że dobrym i prostym sposobem na zatrzymanie biegunki może być zjedzenie na sucho łyżki mielonej kawy ziarnistej, gdyż zawarte w niej alkanoidy mogą wykazywać działanie bardziej zapierające. Z drugiej jednak strony kawa sypana u wielu osób powoduje właśnie lekkie rozwolnienie.

Wśród domowych „leków” na biegunkę na szczególną uwagę zasługuje kakao. Ziarna kakaowca są niezwykle bogate w różnego rodzaju związki, zwane polifenolami i związkami garbnikowymi, dzięki którym działają one zapierająco. Dobrodziejstwa te można wykorzystać na dwa sposoby: pierwszym z nich jest rozpuszczenie dwóch łyżek naturalnego kakao w połowie szklanki ciepłej wody i wypicie tej mikstury (można ją oczywiście dosłodzić do smaku), natomiast drugi to zjedzenie tabliczki czekolady. Najlepiej jeśli będzie to gorzka odmiana tego smakołyku, gdyż posiada ona największą zawartość kakao.

Kolejny domowy sposób na biegunkę, który jest jednym z najskuteczniejszych i najczęściej wykorzystywanych, to picie dużej ilości kisielu. Zwykle robiony jest on na bazie skrobi ziemniaczanej, która bardzo skutecznie niweluje rozwolnienie. Można wykorzystać również kisiel przyrządzony na bazie siemienia lnianego. Nasiona lnu nie tylko doskonale działają na cały układ pokarmowy i wspomagają jego pracę, ale również świetnie pomagają pozbyć się rozwolnienia. Przygotowanie takie kisielu jest bardzo proste: dwie łyżki nasion lnu wystarczy zalać szklanką wody i gotować na wolnym ogniu aż do uzyskania „kisielowej” konsystencji.

O czym należy pamiętać podczas leczenia biegunki?

Najważniejszą sprawą, o której powinni pamiętać wszyscy cierpiący na biegunkę jest przyjmowanie dużej ilości płynów po to, by nie doprowadzić do odwodnienia organizmów.

W okresie biegunki powinno się też zastosować lekkostrawną dietę, opartą na gotowanym ryżu i sucharach. Można również jeść chude przetwory mleczne, gdyż dzięki temu, że zawierają one dużo białka, są dłużej trawione przez układ pokarmowy.

3 thoughts on “Sposoby na biegunkę

  1. Sposoby na biegunkę są bez sensu, bo biegunki nie powinno się zatrzymywać. Powiem więcej, lepiej wręcz ją wzmagać, bo to tylko spowoduje, że szybciej usunięte zostaną toksyny i bakterie z organizmu, a właśnie po to jest biegunka i dzięki niej właściwie nie dochodzi do zatrucia organizmu na większą skalę.

    1. Nie bądź taka mądra. Są sytuacje, że na biegunkę trzeba coś poradzić i każda podpowiedź jest dobra. Cywilizowany człowiek w XXI wieku nie zawsze wypróżnia się tam gdzie stoi, bo się mu akurat chce. Trochę pomyślunku!

  2. Smecta jest najskuteczniejsza. Od dawna już nie testujemy z innymi lekami, po prostu smecta się dobrze sprawdza, szybko widać zmianę. Fajnie, że zmienili smak leku – dużo łatwiej podaje się to dzieciom. Nie testujcie z domowymi metodami. Mega różnie to się może skończyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *