Astma to choroba, która polega na nadreaktywności dróg oddechowych, jaka jest często spowodowana kontaktem z alergenem. Najważniejsze źródła alergenów to pyłki roślin, sierść zwierząt, pleśnie i roztocza. Jak ulżyć sobie i pozbyć się dolegliwości?
Domowe sposoby na astmę polegają przede wszystkim na ograniczaniu różnych czynników, które mogą wpływać na występowanie ataku. Przede wszystkim w przypadku pojawienia się ataku należy zachować spokój. Strach jedynie pogłębi objawy. Najlepiej zamknąć oczy i spróbować się rozluźnić. Warto także zainwestować w wyciąg z miłorzębu japońskiego, który znacznie ułatwia oddychanie. Podobne efekty można także uzyskać dzięki przyjmowaniu magnezu. Badania naukowe potwierdzają, że ten minerał ułatwia rozprężanie dróg oddechowych.
Dieta na astmę
Osoby cierpiące z powodu astmy powinny również wprowadzić zmiany w diecie. Okazuje się, że kwasy omega-3 mają podobne działanie, jak leki stosowane w przypadku astmy, których zadaniem jest hamowanie rozwoju stanu zapalnego. Z tego powodu domowy sposób na astmę to włączenie do jadłospisu produktów, które są źródłem omega-3, np. ryb morskich, takich jak makrela, łosoś, czy tuńczyk. Działanie przeciwzapalne wykazuje także kwas gamma-linolenowy, który można znaleźć w oleju z wiesiołka.
W przypadku ataków astmy warto jest systematycznie prowadzić obserwacje i notować skład posiłków, a także sytuacje, w których doszło do ataku astmy. Dzięki temu po jakimś czasie można zauważyć prawidłowości dotyczące pojawiania się objawów.
Palenie papierosów a astma
Należy koniecznie zrezygnować z palenia papierosów, ponieważ dym podrażnia drogi oddechowe. Trzeba także unikać przebywania w zadymionych lub w niewentylowanych pomieszczeniach, takich jak hurtownie chemiczne i perfumerie, a także w pobliżu kominków opalanych drewnem. W czasie zimnych dni trzeba zwrócić szczególną uwagę na ochronę dróg oddechowych, żeby uniknąć wychłodzenia i bezpośredniego wdychania zimnego powietrza.
Jak pozbyć się astmy? Niestety, nie jest to proste, ale można wykonywać różne ćwiczenia oddechowe. Odpowiednie oddychanie sprawia, że można sobie łatwiej poradzić z zaostrzeniem astmy oskrzelowej. Takie metody są stosowane do wspomagania leczenia astmy.
Astmatykom pomoże również wyjazd nad morze, gdzie można oddychać silnie zjonizowanym powietrzem. W domu stosuje się nawilżacze z funkcją jonizacji. Terapia może także polegać na przebywaniu w miejscach takich jak jaskinie, czy stare kopalnie, a także sztuczne groty solne. Taka metoda uważana jest za jeden z najbardziej bezpiecznych i jednocześnie najtańszy sposób na wspomagani leczenia.
Niezależnie jednak od stosowanych rozwiązań, nie należy rezygnować z konwencjonalnego leczenia. Jeśli pojawi się pierwszy atak astmy, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, nie należy przyjmować żadnych leków bez konsultacji.
Nie można domowych sposobów na astmę stosować bez konsultacji z lekarzem i stosowania klasycznej farmakoterapii. Pamiętajcie, że nie ma cudów, czasem a właściwie w praktycznie każdym przypadku ulgę przynoszą leki lub operacja, a domowe sposoby na astmę to kilka procent wspomagania.
Przede wszystkim na astmę trzeba zrobić testy, bo część osób nawet nie ma pojęcia, że na nią choruje. Lepiej kompletnie dokładnie się przebadać i mieć pewność, że jest wdrożona odpowiednia terapia i leki. Bo same domowe sposoby na astmę niestety nie pomogą…