Wiele osób cierpi na problemy z zatokami. Ból pojawia się zazwyczaj w okolicach nasady nosa i nasila się w czasie pochylania się. Na szczęście istnieje kilka stosunkowo prostych sposobów, które pozwalają na złagodzenie nieprzyjemnych objawów.
Inhalacje na zatoki
Dobry domowy sposób na zatoki to inhalacje. Przygotowanie inhalacji nie jest skomplikowane i każdy może to zrobić w domowym zaciszu, gdy tylko pojawią się pierwsze symptomy, wskazujące na zapalenie zatok. Zabieg uprzyjemnią różne olejki eteryczne, na przykład sosnowy. Takie olejki pomagają również zwalczyć objawy, zmniejszyć ból oraz ułatwiają oddychanie.
Do przygotowania inhalacji wystarczy jedynie miska, ręcznik oraz gorąca woda, która będzie źródłem pary. Po napełnieniu miski gorącą wodą i dodaniu wybranego olejku, należy nakryć głowę ręcznikiem i wdychać opary. Trzeba uważać, aby nie zbliżyć za bardzo twarzy do gorącej wody, żeby uniknąć oparzenia. Należy także przez cały czas mieć zamknięte oczy.
Inhalacja to bezpieczny i naturalny sposób na zatoki. W zależności od potrzeb, do wody można dodać między innymi rumianek, szałwię, skrzyp polny, miętę pieprzową lub inne zioła. Osoby, które często cierpią na problemy z zatokami, powinny również zaopatrzyć się w olejki eteryczne, na przykład olejek eukaliptusowy lub kamforowy.
Kompresy z soli na zatoki
Domowe sposoby na zatoki to także kompresy z soli. W aptece dostępna jest specjalna sól jodowo-bromowa, którą można wykorzystać, gdy pojawiają się charakterystyczne objawy. Podgrzaną sól należy zwinąć w ściereczkę i przyłożyć do czoła. Trzeba jedynie zwrócić uwagę, aby tak przygotowany kompres nie był zbyt gorący, ponieważ może doprowadzić do poparzeń skóry. Temperaturę takiego okładu trzeba sprawdzić, na przykład przykładając go na chwilę do przedramienia.
Cebula i czosnek na zatoki
Działanie kompresów i inhalacji można także dodatkowo wspomóc dzięki naturalnym antybiotykom, takim jak cebula i czosnek. Te rośliny są od dawna wykorzystywane w tradycyjnej medycynie do leczenia różnego rodzaju infekcji, w tym również przeziębień. W przypadku bólu zatok, zaleca się wdychanie oparów z przeciętego czosnku lub cebuli.
W czasie stosowania domowych kuracji na zatoki warto zachować pewną ostrożność. W przypadku zabiegów, które rozgrzewają organizm, takich jak inhalacja oraz gorące kompresy, trzeba przez jakiś czas unikać wychodzenia na zewnątrz i kontaktu z zimnym powietrzem. Cebula oraz czosnek mogą natomiast podrażnić błony śluzowe, dlatego jeśli opary tych roślin są zbyt mocne, należy zrezygnować z ich stosowania. Zazwyczaj jednak domowe sposoby na zatoki są całkowicie bezpieczne, a także mogą przynieść zdecydowaną poprawę samopoczucia.
Jeśli pomimo stosowania naturalnych metod leczenia zatok ból nie ustaje, warto skonsultować się z lekarzem, który przepisze odpowiedni antybiotyk. Zapalenie zatok pomoże prowadzić do niezbyt przyjemnych powikłań. Aby uniknąć problemów, najlepiej dbać o swoje zatoki, przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Czasem wystarczy pamiętać o założeniu czapki w chłodny dzień, aby uniknąć nieprzyjemnej infekcji.
Zdecydowanie najlepszy pomysł na zatoki to czosnek. Wystarczy raz na trzy dni zjeść grzankę ze świeżym, drobno posiekanym czosnkiem i po dwóch tygodniach nie będzie problemu zatkanych zatok. Oczywiście grzaneczkę polecam wieczorem przed snem, a nie przed pójściem do pracy 😉
Polecam pukanie zatok. Można iść normalnie do lekarza i zażyczyć sobie płukanie zatok. To dobry sposób na zatoki, ale trochę dziwacznie to wygląda. Bo podłączają cię do takiego urządzenia, które przez nos przetacza ten płukający płyn, a ty musisz cały czas powtarzać: ke ke ke ke ke 🙂 Jakby to ktoś nagrywał, to niezła beka by była.