Domowe sposoby na zaparcia

Zaparcia są wstydliwą i kłopotliwą dolegliwością, która skutecznie uprzykrza życie wielu osobom. O ich występowaniu możemy mówić wtedy, gdy wypróżnienie ma miejsce rzadziej, niż trzy razy w tygodniu. Problemy z zaparciami mogą przynieść wiele negatywnych skutków, takich jak na przykład nadwaga, dlatego też nie warto ich lekceważyć, tylko zastosować sprawdzone domowe sposoby na zaparcia.

Jak pozbyć się zaparć?

Zaparcia bardzo często powstają wtedy, gdy naszemu organizmowi dostarczana jest zbyt mała ilość płynów. Dlatego też jednym z domowych sposobów na pozbycie się zaparć jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie. Nie bez powodu lekarze alarmują, aby wypijać dziennie ok. 2 litrów wody. Powinna być to woda mineralna, koniecznie niegazowana.

Aby pomóc sobie w walce z zaparciami, warto jest również sięgać po soki warzywne, szczególnie polecany jest sok z buraków lub przecierowe soki owocowe, zawierające dużą ilość miąższu, gdyż właśnie w nim w największych ilościach zawarty jest błonnik, który doskonale poprawia perystaltykę jelit, a tym samym ułatwia regularne wypróżnianie.

Doskonałym panaceum na uporczywe zaparcia jest również regularne picie soku z aloesu, rozcieńczonego z wodą.

Pozbycie się zaparć może nam również ułatwić włączenie do swojej diety mleka i fermentowanych produktów mlecznych, takich jak kefir, jogurt, czy maślanka. Wśród nich najlepiej wybierać artykuły naturalne, bez dodatku cukru, czy innych składników poprawiających smak, gdyż zawierają one żywe kultury bakterii, które świetnie usprawniają pracę układu pokarmowego. Wszystkie osoby, które mają problem z nawracającymi zaparciami, powinny do swojego jadłospisu włączyć świeże koktajle przygotowane z owoców, bądź warzyw z dodatkiem jogurtu naturalnego, bądź kefiru.

Osoby mające problem z zaparciami powinny wystrzegać się czarnej herbaty, która działa moczopędnie, przez co odwadnia organizm, a zamiast niej wybierać herbaty owocowe.

Jakie zioła najlepiej stosować, aby pozbyć się zaparć?

Picie naparów z różnych ziół to doskonały domowy sposób na zaparcia. Z pomocą w pozbyciu się zaparć z pewnością przyjdą nam nasiona lnu, czyli popularne siemie lniane, a także nasiona babki płesznik. Posiadają one dwie cechy, niezwykle istotne dla pracy naszych jelit. Są one ogromnie bogate w błonnik, a oprócz tego po zalaniu ich gorącą wodą, pokrywają się śluzem o konsystencji kisielu, który doskonale osłania śluzówkę nie tylko jelit, ale też całego układu pokarmowego. Napar z nasion babki płesznik można przygotować w bardzo prosty sposób: należy odmierzyć ok. 1,5 łyżeczki nasion, a następnie wymieszać je z niepełną szklanką wody. Podczas tej kuracji najlepszy efekt osiągnie się wtedy, kiedy w ciągu dnia będzie wypijać się nieco więcej wody, niż zwykle.

W wielu gotowych mieszankach zielarskich dedykowanych specjalnie problemom z zaparciami, jako główny składnik wykorzystywane są liście sensu, a także kora kruszyny. Poważnym przeciwwskazaniem do stosowania ziół działających przeczyszczająco jest występowanie choroby Leśniewskiego-Crohna, czy wrzodziejącego zapalenia okrężnicy, dlatego też osoby cierpiące na te przypadłości nie powinny korzystać z ziół przeczyszczających.

Osoby cierpiące na zaparcia powinny również bardzo ostrożnie używać środków medycznych na przeczyszczenie. Najlepiej sięgać po nie okazjonalnie, gdyż regularnie stosowane mogą one osłabić perystaltykę jelit i w konsekwencji doprowadzić do powstania zaparć.

Należy również pamiętać, że zaparcia często mogą być spowodowane nieodpowiednim trybem życia oraz złą dietą. Dlatego też, aby raz na zawsze pożegnać się z problemem zaparć, należy wprowadzić do swojego planu dnia czas na regularne uprawianie sportu, natomiast do diety większą ilość warzyw i owoców oraz produktów pełnoziarnistych zawierających błonnik

3 thoughts on “Domowe sposoby na zaparcia

  1. Trzeba przede wszystkim dużo pić. To najlepszy sposób na zaparcia. Zwłaszcza, że dzięki dużej ilości płynów zaparcia szybko mijają bez specjalnego zmieniania diety, rozpoczynania treningów czy jazdy na rowerze.

  2. Dobrym sposobem na zaparcia jest chodzenie, spacerowanie. Ale nie w przypadku, gdy już wszystko boli i siedzimy na klopie i nie możemy się wypróżnić. Wtedy to już jest kłopot, ale wcześniej już każdy czuje, że dobrze by było się wypróżnić, ale coś nie idzie. I właśnie wtedy trzeba sobie pochodzić, nawet po domu – samo się wszystko poukłada i nie będzie śladu po zaparciach.

  3. To prawda – ruch zapobiega, ale jeśli już wpadlismy w ta beczke to trzeba sie wydostac. mi nic nie pomaga: ani błonnik ani siemię no nic. bylam nawet u lekarza i w sumie nie zaluje bo polecił mi dicopeg 10g no i wreszcie mam spokoj glownie na wyjazdach czy po swietach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *