Może się wydawać, że we współczesnym świecie problem wszy praktycznie zniknął. Nic bardziej mylnego, te nieprzyjemne pasożyty są nadal obecne w naszym życiu. Nie stanowią już poważnego problemu, jednak nadal warto wiedzieć jak wykryć wszawicę oraz jak poradzić sobie, gdy pojawi się taki kłopot.
Wszawica to pasożytnicza choroba, która może dotknąć praktycznie każdego. Domowe sposoby na wszy to skuteczny sposób, żeby pozbyć się takiego problemu na zawsze. Człowiek jest narażony na ataki trzech rodzajów wszy – łonowych, odzieżowych oraz głowowych. Dwa pierwsze rodzaje pasożytów na szczęście nie stanowią już większego problemu i występują stosunkowo rzadko. Niestety wszy atakujące głowę nadal stanowią zagrożenie. Najczęściej wybierają miejsca za potylicą i uszami. Aby je znaleźć, trzeba dokładnie przyjrzeć się włosom, na których można dostrzec dorosłe owady, a także ich jaja, czyli tak zwane gnidy.
Wszy na głowie
Wesz głowowa doskonale rozwija się w sprzyjających warunkach, czyli na brudnej, zaniedbanej głowie. Umyte, często czesane włosy to niezbyt przyjazne środowisko dla tych pasożytów, co nie znaczy, że czysta głowa nie może zostać również zaatakowana. Objawem wszawicy jest zaczerwieniona skóra. Podrażnieniu towarzyszy także silne swędzenie. Aby znaleźć pasożyty, trzeba sprawdzić przede wszystkim skórę znajdującą się za uszami oraz na karku. Zazwyczaj trudno jest zobaczyć dorosłe wszy, ponieważ są one bardzo szybkie. Dużo łatwiej wykryć ich jaja, czyli gnidy przyklejone do włosa przy samej skórze.
Naturalny sposób na wszy to roztwór wyciągu z sybadyli. Jest to roślina o właściwościach owadobójczych, która doskonale radzi sobie także z wszami. W celu walki z pasożytami trzeba wykorzystać alkoholowy wyciąg z sybadyli. Dorosłe owady można stosunkowo szybko usunąć. Niestety, jeśli na głowie znajdują się gnidy, zadanie będzie trudniejsze. Jaja należy wyczesać przy pomocy gęstego grzebienia. Jednocześnie trzeba pamiętać o konieczności dokładnego umycia wszystkich grzebieni oraz szczotek i spinek. Warto także zwrócić szczególną uwagę na higienę, konieczne jest wypranie wszystkich ubrań, można także zdezynfekować całe mieszkanie, aby upewnić się, że nie będzie nawrotów wszawicy.
Preparaty na wszy
Jeśli domowy sposób na wszy okaże się mało skuteczny, trzeba skorzystać z preparatów na wszy, które kupuje się w aptekach. Na rynku dostępny jest duży wybór takich środków, w tym również produktów przeznaczonych dla dzieci w różnym wieku. Warto pamiętać o przestrzeganiu odpowiedniej higieny, co będzie zapobiegało nawrotom wszawicy i konieczności powtarzania zabiegów.
Walkę z wszami trzeba zacząć, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy. Czym lepiej pasożyty zadomowią się na skórze głowy, tym trudnej będzie je usunąć. Jeśli dojdzie do zaawansowanego rozwoju wszawicy, pozbycie się wszy może wymagać podjęcia bardziej drastycznych środków. W skrajnych przypadkach konieczne jest całkowite obcięcie włosów, a następnie odżywianie skóry głowy. Lepiej uniknąć takich rozwiązań i pozbyć się owadów w szybki i skuteczny sposób.
U mnie w przedszkolu co miesiąc wywieszają informację o tym, żeby sprawdzać dzieciom głowę, bo panuje wszawica. Tylko, że potem jak z kimś gadam, to nikt o tej wszawicy nie słyszał, więc chyba profilaktycznie ostrzegają w razie czego.
Bo to tak jest, że niby wszawicy nie ma, a nagle się okazuje, że jedno dziecko przyniesie do szkoły czy przedszkola i robi się kłopot, nawet dla tych co przestrzegają higieny osobistej. Wtedy właśnie najlepsze okazują się domowe sposoby na wszy i szybko się okazuje kto ma jeszcze babcię i dziadka, którzy pamiętają jak się z tym problemem walczyło. Bo lekarze, zwłaszcza młodzi, to wszy znają tylko z książek.
Ja już zaczęłam profilaktycznie stosować preparat ochronny u córki, w jej przedszkolu już się zdarzały przypadki wszawicy, teraz stosująć czuje się bezpieczniej.
Pracuję przy organizacji koncertów. Często jestem w tłumie. 2 razy już wszy złapałam. Nauczyłam się w końcu nosić gumki Cicho Wsza i mam spokój. Ze względu na specyfikę zatrudnienia muszę podobnych rzeczy używać. Dyskretna sprawa i z niczym podobnym na polskim rynku się nie spotkałam. Podpytaj w drogerii, aptece. Powinni mieć.
Uzywam zapobiegawczo lotionu Seboradin, działa rewelacyjnie. Mimo epidemii w przedszkolu ostatnio córa nic nie złapała. Po ostatnich doświadczeniach nie chce powtórki. Dopiero 3 szampon porzadnie zadziałał, Seboradin Med najlepszy