Domowe sposoby na wrzody

Wrzody żołądka to coraz częstsza dolegliwość. Według statystyk na tę chorobę częściej narażeni są bardziej mężczyźni niż kobiety, prawdopodobnie ze względu na to, iż schorzenie to może wynikać między innymi z nieprawidłowego stylu życia. To, czy w danym przypadku można wyleczyć wrzody domowymi sposobami, zależy najczęściej od przyczyny dolegliwości u danej osoby.

Choroba wrzodowa może być spowodowana niewłaściwą dietą. W grę wchodzą nie tylko używki, które zwiększają wydzielanie kwasu żołądkowego, ale również nieprawidłowe spożywanie posiłków, na przykład przejadanie się. Domowe sposoby na wrzody w takim przypadku dobrze jest wypróbować już w momencie pojawienia się pierwszych dolegliwości, a najlepiej jest zrobić to profilaktycznie. Podstawową zasadą jest zmniejszenie porcji zjadanych posiłków. To pozwala na większą ochronę ścian żołądka przed działaniem kwasu. W celu osłony ścian tego organu można również włączyć do diety produkty, które mają właśnie takie działanie. Przykładem jest zmielone siemię lniane – polecane także przy innych dolegliwościach żołądkowych. By nieco zobojętnić kwas żołądkowy, polecane są takie produkty, jak banany i sok ze świeżej kapusty. Banany mają wyjątkowo skuteczne działanie, jednak należy pamiętać, że wiele osób, cierpiących na dolegliwości żołądkowe, nie może spożywać ich na surowo. Najlepiej jeść niezbyt dojrzałe banany w formie pieczonej lub smażonej.

Z drugiej strony warto unikać innych owoców, szczególnie tych bardzo kwaśnych. Niewskazane są także ostre przyprawy, jednak w tym przypadku bardziej chodzi o możliwość dodatkowego podrażnienia ścian żołądka – same przyprawy nie są powodem choroby wrzodowej. Te sposoby sprawdzają się jako profilaktyka – jeśli wrzody są już w zaawansowanym stadium, sama dieta prawdopodobnie nie wystarczy.

Jeśli samo spożywanie odpowiednich posiłków nie sprawdza się jako środek zapobiegający dolegliwościom żołądkowym, warto również zwrócić uwagę na inne czynniki. Naturalny sposób na wrzody to także minimalizowanie stresu. Szybkie tempo życia to druga przyczyna powstawania nadżerek ścian żołądka. By się zrelaksować, można wykorzystać dostępne ćwiczenia relaksujące, na przykład specjalną muzykę. W domu można stosować również metodę biofeedback, jednak by nauczyć się prawidłowo z niej korzystać, potrzebna jest początkowo pomoc specjalisty. Warto pamiętać, że jeśli wrzody zaczęły pojawiać się z powodu stresu, to niekoniecznie musi to mieć związek z nadmiernym wydzielaniem kwasu żołądkowego.

Domowy sposób na wrzody to również picie odpowiednich ziół. Oprócz wymienionego wyżej siemienia lnianego polecane są również nasiona kozieradki. To zioło również ma działanie ochronne ścian żołądka. W celu zmniejszenia zdenerwowania można zastosować napar z melisy. Łagodząco i przeciwzapalnie działa rumianek. Nie należy natomiast stosować mięty – choć działa rozkurczowo, może podrażniać ściany żołądka.

Jeśli wrzody są spowodowane bakterią Helicobacter pylori, nie ma skutecznego sposobu domowego. Można jednak działać profilaktycznie, między innymi zwiększając ilość naturalnej witaminy C w diecie.

2 thoughts on “Domowe sposoby na wrzody

  1. Wrzody są nazywane chorobą XXI wieku, bo są bardzo często występujące już u coraz młodszych ludzi. Zwłaszcza, że jest to obecnie najczęściej występująca choroba, która atakuje niezależnie od płci czy społecznej pozycji.

  2. No niestety też mam wrzody i najlepsze co działa to całkowita rezygnacja z niektórych produktów a także mocnych alkoholi. Na początku, aż do zasuszenia wrzodów, nie mogłem jeść nic ostrego, bo od razu miałem wymioty. Potem już było lepiej, ale mocniejszego alkoholu niż wino nie piję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *