Domowe sposoby na wągry

W okresie dojrzewania zwiększona produkcja hormonów płciowych powoduje wzrost gruczołów łojowych w skórze, wynikiem czego jest trądzik i jego różne postacie. Szczególnie nieatrakcyjnym tworem dla skóry są wągry. Powstają w wyniku zapchania porów skóry przez nagromadzony łój i zanieczyszczenia.

Jak pozbyć się wągrów?

W celu oczyszczenia twarzy można skorzystać z dostępnych zabiegów w gabinecie kosmetycznym, jak mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny, manualne oczyszczanie. Zabiegi te, choć skuteczne, są kosztowne i dla osiągnięcia idealnego efektu należy je systematycznie powtarzać. Na szczęście problem ten zminimalizujemy lub całkowicie rozwiążemy, stosując domowe sposoby na wągry:

  1. Przed przystąpieniem do oczyszczania, należy usunąć z twarzy makijaż, stosując mleczko lub tonik do demakijażu.
  2. Umyć całą twarz, szyję i dekolt żelem do mycia twarzy.
  3. W szerokim, niskim garnku zaparzyć zioła np. rumianek, nagietek, bratek. Wszystkie mają działanie łagodzące i zapobiegające pojawianiu się wolnych rodników.
  4. Inhalację, napar z ziół ustawiamy na stole. Głowę okrywamy szerokim ręcznikiem i pochylamy nad garnkiem. Ciepła para wodna otworzy pory, zmiękczy zalegający materiał, który wypłynie z kroplami wody.
  5. Po około 15 minutach skórę delikatnie osuszamy ręcznikiem, najlepiej jednorazowym, papierowym o miłej w dotyku powierzchni.
  6. Następnie pozostałości wągrów delikatnie wyciskamy, zawijając opuszki palców w ręcznik papierowy. Należy uważać z siłą nacisku. Użyta w nadmiarze może okaleczyć skórę, pozostawiając ślady.
  7. Po manualnym oczyszczaniu, przemywamy twarz letnią wodą.
  8. Na koniec nakładamy maseczkę, przeznaczoną do rodzaju naszej skóry. Można ją samemu przygotować, korzystając z produktów znajdujących się w kuchni lub w ogródku. Maseczka z 5 g drożdży, wymieszanych z łyżką śmietany i dodatkiem kilku kropel witaminy D, doskonale ściągnie pory. Pozostawi wygładzoną, przyjemną w dotyku cerę. Można ja stosować 2-3 razy w tygodniu. Maseczka z czerwonych porzeczek wymieszanych z łyżką mąki ziemniaczanej. Uwaga! Porzeczki zawierają silne kwasy owocowe, należy zachować właściwe proporcje, aby uniknąć zaczerwienienia. Około 1/4 szklanki zgniecionych owoców łączymy z mąką. Nakładamy na twarz na 10 minut. Stosujemy raz na dwa tygodnie. Maseczka ma silne działanie oczyszczające. Zawarte witaminy i związki mineralne w owocach regulują produkcję sebum.
  9. Finalnym krokiem jest nałożenie kremu nawilżającego lub odżywczego. Unikajmy po takich zabiegach kremów matujących, rozświetlających.

Regularne stosowanie maseczek, peelingów i oczyszczania pozwoli na utrzymanie skóry w dobrej kondycji. Domowy sposób na wągry połączony z właściwą dietą oraz aktywnością fizyczną przyniesie jeszcze lepszy rezultat. Zabiegi przeprowadzone w domowym zaciszu są mniej kosztowne. Warto też nadmienić, że codziennie myjąc włosy, ustrzeżemy skórę przed nadmierną ilością łoju. Z przetłuszczonych włosów łój przedostaje się na twarz i zatyka pory skórne. Dlatego tak istotna jest pielęgnacja całego ciała.

2 thoughts on “Domowe sposoby na wągry

  1. Najlepszy domowy sposób na wągry to jak najczęściej przemywać twarz mydłem antybakteryjnym, co pozwoli na pozbycie się, albo całkowite ograniczenie wągrów. Mycie twarzy oczyszcza skórę i sprawia, że nowe pryszcze nie będą wyskakiwać. Inna sprawa to poprzednie, które nie znikną, ale to już inna historia.

    1. Nie do końca. Sposób na wągry dobry, ale pamiętaj, że niektórzy mają cerę przetłuszczającą się, a jak cały czas osuszać ją będziesz to się zrobi tak, że będzie produkować jeszcze więcej łoju, bo to całkowicie normalne. Reakcja obronna organizmu. Dlatego trzeba robić to rozważnie, bo będzie jeszcze więcej pryszczy niż było.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *