Każdy człowiek denerwuje się na co dzień i przeżywa stres – większy, albo mniejszy. Należy mieć na uwadze, że w wielu przypadkach to właśnie stres jest czynnikiem dopingującym do działania, który pozytywnie wpływa na jakość naszej pracy oraz jej przebieg. Niestety, jeśli stres jest zbyt silny, to może okazać się, że pokonuje człowieka, a wówczas przychodzą problemy nie tylko z koncentracją czy stosunkami międzyludzkimi, ale również z osłabioną odpornością, chorobami czy rozmaitymi dolegliwościami. Jak jednak odzyskać spokój, nie stosując jednocześnie leków?
Zmień sposób myślenia
O tym, że ludzie dzielą się na optymistów i pesymistów wie chyba każdy. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę z tego, że podejście do rozmaitych spraw również może wpływać na poczucie zaniepokojenia i stres. Podstawowy, domowy sposób na uspokojenie to po prostu pozytywne myślenie – zamiast nastawiać się negatywnie do czegoś czy rozpatrywać w głowie czarne scenariusze, lepiej powtarzać sobie regularnie afirmacje pozytywne. Będą one bardziej skłaniać do pracy nad sobą, zmniejszą stres, który człowiek sam sobie wmawia i podziałają długofalowo na odczuwany niepokój. Co więcej, warto również zrezygnować z narzekania, które, jak twierdzą psychologowie, działa negatywnie nie tylko na motywację do osiągania konkretnych rezultatów, ale również na nastawienie do pewnych rzeczy.
Ćwicz oddychanie
Zazwyczaj nerwy spowodowane są nagłym skokiem adrenaliny oraz wzrostem poziomu kortyzolu. Zamiast reagować impulsywnie zarówno wówczas, gdy ktoś nas zirytuje, jak również wtedy, gdy czujemy się niespokojnie, lepiej jest dać sobie czas na wykształcenie prawidłowej reakcji. Głębokie oddychanie pozwoli na złapanie chwili refleksji oraz rozluźnienie napiętych mięśni i zwolnienie akcji serca. To z kolei sprawi, że stres będzie o wiele mniejszy, a człowiek poczuje się spokojniejszy.
Dobrze działa również delikatny masaż, zarówno skroni, jak i wnętrza dłoni. Pozwala on pozbyć się nadmiaru stresu oraz wyciszyć organizm, oczywiście razem ze skupieniem na pozytywnych aspektach i dobrym nastawieniem do konkretnej sprawy.
Zmień dietę i zacznij się ruszać
Niewiele osób wie, że domowe sposoby na uspokojenie w dużej mierze bazują na diecie. O wiele mniej odczuwa się nerwy i stres, jeśli dieta jest bogata w potas oraz magnez. Co więcej, spożywanie lekkostrawnych, pełnych witamin i kolorowych posiłków także pozytywnie wpływa na odczuwane emocje oraz dostarcza organizmowi wszelkich niezbędnych składników, jednocześnie nie obciążając go. Do tego warto dodać spożywanie sporych ilości wody niegazowanej, która wypłukuje toksyny.
Bardzo istotna jest również aktywność fizyczna, zwłaszcza jeśli mamy problem z nerwami praktycznie na co dzień. Już 30 minut regularnej aktywności pozwala wyzwolić endorfiny i usunąć z organizmu stres. Co więcej, sposoby na uspokojenie bez leków obejmują również późniejszy czas na relaks – czy to przy naszych zainteresowaniach, czy też w wannie pełnej ciepłej wody, z dodatkiem rozluźniającego olejku lawendowego.
Tylko skok ze spadochronem. Może nie jest to całkowicie domowy sposób na uspokojenie, ale polecam każdemu. Całkiem inaczej się wtedy patrzy na świat, bo już żadne „problemy” nie wydają ci się z takiej perspektywy jakoś szczególnie istotne. Zwłaszcza że potem jest już tylko lepiej, a każdy kolejny skok to mega przyjemność, a nie strach.
Mój sposób na uspokojenie to oddychanie. To naprawdę działa! i nie jest to żadne tantryczne czary-mary. Po prostu przy zdenerwowaniu wystarczy wziąć kilka głębokich wdechów. Trzeba to zrobić jak najwolniej i z przerwami. To najlepiej działa.
Jak mam dużo stresów w pracy, to najchętniej biorę psa i idę na długi spacer, żeby się wyciszyć, a jak to nie pomaga, to wtedy wspomagam się extraspazminą. Ma w składzie melisę i kozłka, więc skutecznie wycisza