Domowe sposoby na ukąszenia

Wiosna, lato, jesień – te pory roku kojarzą się człowiekowi przede wszystkim z dość ładną pogodą oraz większa ilością czasu spędzanego na zewnątrz. Niestety, niejednokrotnie jest to również czas, kiedy na dworze panują rozmaite owady. Ukąszenia owadów bywają bardzo uciążliwe, zwłaszcza jeśli ktoś jest alergikiem, albo nie panuje nad naturalnym odruchem drapania, gdy ugryzienie zaczyna swędzieć. Z tego powodu, aby unikać rozdrapywania ukąszeń, warto znać domowe sposoby na ukąszenia – pozwolą nieco złagodzić objawy oraz szybko usunąć skutki kontaktu z owadem.

Domowe sposoby na ukąszenie

Zależnie od tego, jaki owad ukąsi człowieka, dobre zdają się być zupełnie różne metody. Jeżeli za ukąszenie odpowiedzialna jest pszczoła czy osa, niezbędne jest na początku dokładne obejrzenie ranki oraz usunięcie z niej żądła, jeśli takowe w niej zostało. Następnie należy przyłożyć na miejsce ukąszenia roztwór solanki albo rozpuszczoną w wodzie na papkę sodę oczyszczoną. Dobrze działa również przyłożenie cebuli. Wszystkie te sposoby zmniejszą zaczerwienienie i świąd, a jednocześnie usuną nieco opuchliznę.

Podczas ugryzień meszek czy gzów, a także komarów zastosować można zarówno specjalne pudry w płynie, jak również okład z Altacetu, który zmniejszy bolesność miejsca ugryzienia oraz nieco zmniejszy opuchliznę. W przypadku ugryzienia przez mrówki świetnie sprawdza się zimny okład bądź przykładanie lodu do miejsca ugryzienia – usuwa to ból spowodowany ukąszeniem i zmniejsza opuchliznę.

Co prócz środków doraźnych?

Ważne jest, aby dobrze dostosować domowy sposób na ukąszenie do rodzaju owada – ale dodatkowo należy zadbać również o dodatkowe elementy terapii po ukąszeniu. Jeśli ukąsi nas jakikolwiek owad, warto wziąć sporą dawkę witaminy C oraz wapno w płynie. To pozwoli na zmniejszenie nie tylko opuchlizny, ale również i dalszych reakcji alergicznych. W przypadku silnego swędzenia oraz zaczerwienienia danego miejsca można przyjąć również delikatne leki przeciwalergiczne, które z pewnością zmniejszą reakcję uczuleniową powodowaną przez jad owada w organizmie człowieka. Dopiero, jeśli objawy stają się bardzo dokuczliwe, należy szukać innych metod radzenia sobie z nimi.

Kiedy udać się do lekarza?

Oczywistym jest, że karetkę wzywamy w dwóch przypadkach: gdy występuje silna reakcja alergiczna na ukąszenie, w tym wstrząs anafilaktyczny, a także wtedy, kiedy osoba ukąszona zdaje sobie sprawę, że jest uczulona na jad danego owada. Kiedy jednak udać się do lekarza? Przede wszystkim wówczas, gdy ugryzie nas kleszcz. Lekarz może wyciągnąć pajęczaka i wysłać go do badań względem boreliozy, albo zbadać miejsce ugryzienia i zlecić pobranie krwi, aby wykluczyć boreliozę. Co więcej, jeśli ukąszenie nastąpiło w ustach czy okolicach albo towarzyszy mu silna opuchlizna – wizyta u lekarza jest niezbędna. Kobiety w ciąży, osoby starsze i przewlekle chore powinny obserwować uważnie miejsce ukąszenia, zaś rodzice muszą uważać na ukąszone dzieci – aby szybko zareagować, gdyby coś było nie tak.

2 thoughts on “Domowe sposoby na ukąszenia

  1. Na pewno przy ukąszeniu kleszcza nie można smarować go żadnym tłuszczem, masłem i innymi rzeczami. Wbrew temu, co można przeczytać na niektórych stronach internetowych, wcale to w niczym nie pomoże, a może wręcz zaszkodzić, bo w takich przypadkach można zarazić się boreliozą. NIe jest to więc najlepszy sposób na ukąszenia.

  2. Przy ukąszeniach, zwłaszcza jeśli było ich kilka w niedługim czasie i dotyczy to małych dzieci, ale nie tylko, warto wypić wapno. To najlepszy sposób na ukąszenia, bo sprawia, że objawy są znacznie łagodniejsze, niż byłoby bez tego. Działa od wewnątrz i łagodzi stan zapalny, który miejscowo występuje po każdym ukąszeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *