Domowe sposoby na uczulenie

Uczulenie, wbrew pozorom, jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości, występujących w naszym życiu. Nawet w sytuacji, gdy wydaje się nam, że nie jesteśmy na nic uczuleni, to i tak możemy się spotkać z reakcją alergiczną, która najczęściej występuje na skórze. Czy istnieją jakieś domowy sposoby na uczulenie? Jak pozbyć się uczulenia, bądź przynajmniej złagodzić jego skutki i sprawić, aby było jak najmniej uciążliwe?

Alergia skórna najczęściej objawia się występowaniem krost, czerwonych plam, bądź uciążliwym swędzeniem po kontakcie z alergenem. Wbrew pozorom, alergenem może być niemal wszystko – począwszy od soku z owoców, poprzez tusz do rzęs, a skończywszy na biżuterii czy płynie do mycia naczyń. Najważniejszą rzeczą jest zlokalizowanie alergenu i jego eliminacja z naszego życia, co niestety nie zawsze jest w pełni możliwe. Co może nam pomóc w alergii i jaki jest domowy sposób na uczulenie?

Przede wszystkim higiena

Najważniejsze przy wystąpieniu objawów alergii skórnej jest jej dokładne i częste mycie – nie warto stosować do tego zwykłego mydła, które co prawda ma działanie antybakteryjne, to jednak w znacznym stopniu wysusza skórę. Domowym sposobem jej odpowiedniego nawilżenia i zmiękczenia, co wpływa na zmniejszenie skutków alergii, jest kąpiel, bądź przemycie miejsc z wyraźną reakcją alergiczną przy pomocy płatków owsianych, galaretki z siemienia lnianego lub krochmalu przygotowanego z dostępnej w każdym sklepie mąki ziemniaczanej.

Domowe sposoby na uczulenie – zioła

Warto zwrócić szczególną uwagę na wszelkiego rodzaju specyfiki dostępne w aptekach, a mające nam pomóc w walce z alergią i reakcjami uczuleniowymi – większość z nich opiera się na ziołach, które możemy znaleźć w naszych domowych apteczkach – mięcie, rumianku, lukrecji lub ślazu. Wystarczy przygotowanie odpowiedniego naparu oraz przemywanie miejsc z reakcją alergiczną, aby już po kilkunastu minutach odczuć złagodzenie objawów. Regularne przemywanie takim naparem powierzchni skóry z pewnością pomoże nam zmniejszyć jej podrażnienie spowodowane alergenem i przynieść ulgę.

Podsumowując, reakcje alergiczne mogą wstąpić u każdego z nas, niezależnie od posiadanej wiedzy na temat alergenów, oddziałujących na nasz organizm. Warto pamiętać o tym, że nawet jeżeli coś było dla nas „dobre”, to może się tak zdarzyć, że pojawią się reakcje alergiczne – każdy organizm jest indywidualny i tym samym różnie reaguje na konkretne substancje i może się to zmieniać wraz z upływem czasu. Alergia na konkretne alergeny może nam również „przejść sama z siebie”. Każdy domowy sposób na uczulenie może nam w tym jednak pomóc!

Warto jednak w przypadku wystąpienia objawów alergii skórnej sięgnąć po sprawdzone sposoby walki z uczuleniem wymienione powyżej – nie są one specjalnie kosztowne, a skutki ich stosowania mogą być takie same, jak w przypadku profesjonalnych medykamentów dostępnych w aptekach.

Pamiętajmy jednak o tym, że nic nie zastąpi specjalnej terapii odczulającej, którą może wykonać jedynie lekarz przeprowadzający odpowiednie badania i mający dostęp do wszystkich wyników oraz mogący bezpośrednio sprawować kontrolę nad całym, długotrwałym przebiegiem odczulania.

2 thoughts on “Domowe sposoby na uczulenie

  1. Jak się ma objawy uczulenia na skórze, to trzeba uważać z tym nie tylko czym się myje, ale też jak. Najlepszy domowy sposób na uczulenie to dokładne spłukiwanie mydła. To identycznie jak z myciem głowy, trzeba przede wszystkim dobrze spłukać szampon, a wtedy na pewno nie będzie żadnego łupieżu ani nic z tych rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *