Domowe sposoby na suchy kaszel

Suchy kaszel to dolegliwość, która może pojawić się na początku lub po zakończeniu infekcji. Zazwyczaj ten objaw choroby jest bardzo męczący i właściwie nie sprzyja on procesowi zdrowienia. Jeśli suchy kaszel pojawił się jako pierwszy objaw przeziębienia lub grypy, warto zrobić wszystko, by zmienił się on w kaszel mokry. Warto także wiedzieć, jak pozbyć się suchego kaszlu, który wynika z podrażnienia dróg oddechowych po infekcji.

Jak pozbyć się suchego kaszlu

Podstawowym sposobem, który warto wykorzystać zarówno w przypadku kaszlu suchego, jak i mokrego, jest picie dużych ilości wody. Najlepsza w przypadku dolegliwości po infekcji jest letnia woda – może ona złagodzić podrażnienia. Dodatkowo należy również dbać o wilgotność powietrza w mieszkaniu – zbyt suche może nasilać dolegliwości. Korzystne może okazać się, zwłaszcza w okresie grzewczym, powieszenie mokrej tkaniny na kaloryferze lub choćby postawienie naczynia z wodą w pokoju.

Zioła na suchy kaszel

By rozpuścić zalegającą wydzielinę, warto skorzystać z preparatów ziołowych. Do tego celu służą środki zawierające babkę lancetowatą – między innymi syrop lub sok. Skuteczny może być również wyciąg z podbiału. Wszystkie tego typu preparaty można zwykle zakupić w sklepie zielarskim. Odkażające działanie ma również miód. W przypadku kaszlu, warto stosować herbatę malinową osłodzoną miodem, ponieważ taki preparat pomaga pozbyć się zalegającej wydzieliny.

Przyprawy na suchy kaszel

Domowe sposoby na suchy kaszel to często przepisy zawierające przyprawy i inne produkty, które zazwyczaj każdy ma w domu. Zalecane są między innymi takie środki, jak imbir i chili. Choć brzmi to niewiarygodnie, to te przyprawy mają działanie odkażające i łagodzące. Bardziej jednak wskazane jest ich użycie w postaci świeżej, niż suszonej. Imbir należy ugotować i popijać taki wywar kilka razy dziennie.

Bańki na suchy kaszel

Domowy sposób na suchy kaszel to również stawianie baniek, choć ten sposób sprawdzi się raczej na początku infekcji. Można w tym celu użyć baniek bezogniowych – szklanych lub gumowych. Przed zabiegiem należy natłuścić skórę, a potem należy pozostać w domu przynajmniej przez kilka dni. Bańki mają na celu pobudzenie odporności organizmu, co przyśpiesza proces zdrowienia.

Kolejnym sposobem wykorzystywanym przy suchym kaszlu jest płukanie gardła solą. Choć jest to metoda stosowana raczej przy bólu gardła, to może sprawdzić się również w tym przypadku, jednak sposób jest skuteczny w trakcie trwania infekcji. Metodą, która również nie jest kojarzona z leczeniem suchego kaszlu, jest także picie siemienia lnianego. Posiada ono właściwości łagodzące, dlatego może się sprawdzić nawet w przypadku bardzo intensywnych objawów. W tym celu należy zaparzyć siemię lniane we wrzącej wodzie, tak długo, aż mikstura zgęstnieje. Preparat należy pić po przestygnięciu.

2 thoughts on “Domowe sposoby na suchy kaszel

  1. Z moich obserwacji wynika, że suchy kaszel towarzyszy przede wszystkim osobom, które palą papierosy. Najlepszym sposobem na suchy kaszel będzie więc rzucenie palenia papierosów, co wyjdzie na zdrowie nie tylko pod względem kaszlu ale też wielu innych chorób, które mogą zaatakować.

  2. Najlepszy sposób na suchy kaszel to nie wysuszać gardła. Oprócz tego, że będzie to powodowało kaszel, to jeszcze będzie wysuszać i drażnić drogi oddechowe, co wraz z kaszlem będzie nakręcać tą spiralę, która pozwoli na to, żeby kaszel był coraz dłuższy i bardziej dokuczliwy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *