Sen jest niezbędny do właściwego wypoczynku oraz regeneracji komórek organizmu, uszkodzonych na skutek dziennej aktywności.
Wraz z wiekiem zapotrzebowanie na sen maleje – niemowlę śpi około 22 godzin w ciągu doby, młodzież śpi 8-10 godzin, osoby powyżej 20. roku życia potrzebują od 6 do 8 godzin snu, a w wieku średnim od 5 do 7. Oczywiście istnieją w tym zakresie indywidualne potrzeby i odchylenia. Każdy człowiek posiada swój własny zegar biologiczny i rytm, zgodnie z którym optymalnie funkcjonuje.
Zaburzenia snu
Skrócenie czasu snu w stosunku do właściwych potrzeb jest dla organizmu bardzo niekorzystne. Zaburzenie snu występuje w efekcie utrudnionego zasypiania, które może trwać nawet kilka godzin, bądź przedwczesnego budzenia i płytkiego snu.
Jak wygrać z bezsennością, uregulować sen?
Zwalczanie problemu przy użyciu środków farmakologicznych to ostateczność, kiedy inne metody zawiodą. Na początku warto skorzystać z naturalnych sposobów postępowania, czy oddziaływania na organizm.
Domowe sposoby na sen:
– o ile bezsenność nie jest wywołana dolegliwościami fizycznymi, ważne jest dokonanie zmiany trybu życia i uporządkowanie codziennych zajęć, tak aby móc i potrafić efektywnie wypoczywać;
– odnalezienie zainteresowań, które będą stanowić rodzaj odskoczni, budzić dobre emocje – mogą to być prace manualne, na których trzeba skupić uwagę np. modelarstwo, szydełkowanie itp.;
– spożywanie lekkostrawnej kolacji o optymalnej porze – najlepiej 2-3 godziny wcześniej;
– wyeliminowanie bodźców zewnętrznych, czyli hałasu, światła;
– wyregulowanie temperatury – w sypialni nie może być ani za ciepło, ani zbyt chłodno;
– nieprzyjmowanie leków o działaniu nasennym, które uzależniają i w efekcie pogłębiają problem;
– zasypianie i budzenie się o stałych porach. Na początku może być to trudne, ale po pewnym czasie organizm przyzwyczaja się. Faktem jest także, że posiadamy indywidualny rytm snu i czuwania. Jedni wolą kłaść się przed północą i wstawać wcześniej – skowronki, inni – sowy – preferują nocną aktywność. Warto wsłuchiwać się w potrzeby własnego organizmu;
– słuchanie muzyki relaksacyjnej, wyciszającej i nie tylko – ciekawostką jest, że sen ułatwia również praca wiatraka, który wydaje jednostajny szum;
– sporządzenie naparu z kojących ziół – dobra jest waleriana, melisa, rumianek;
– zastosowanie aromaterapii. Źródłem problemu ze snem jest stres i napięcie. Wiele olejków eterycznych (np. lawenda, paczula) ma działanie odprężające, relaksujące.
Nie na wszystkich wymienione metody działają jednakowo, zapewne każdy ma swój domowy sposób na sen. Wymienione sposoby są skuteczne, ale wymagają konsekwencji, cierpliwości, ponieważ organizm potrzebuje czasu, aby zacząć funkcjonować zgodnie ustalonym rytmem.
Ostatnio opublikowali badania, że znacznie gorzej się śpi jak się przed snem patrzy na smartfona. Podobno kolor światła ma znaczenie i jak 30 minut przed snem się coś tam robi, to potem sen nie jest tak głęboki, jak powinien być. Może nie jest to najlepszy sposób na sen, ale warto o tym pamiętać.
Mój sposób na sen to dobrze się zmęczyć. Fizycznie. Jak pokoszę trawnik, albo pobiegam, poćwiczę, pojeżdżę na rowerze etc. to biorę prysznic, jem coś (albo kolejność odwrotna) i idę spać. Ledwo przyłożę głowę do poduszki i już śpię, i obudzić mnie się praktycznie nie da.