Domowe sposoby na rozwolnienie

Są takie przypadłości, które pomimo tego, że znane są każdemu z nas i nie wiążą się w żaden sposób z dalszymi powikłaniami (jeżeli tylko będziemy wiedzieli jak sobie z nimi radzić), to potrafią skutecznie uprzykrzyć życie i bardzo często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Jedną z takich dolegliwości bez wątpienia jest biegunka. Co powinniśmy o niej wiedzieć i jakie są domowe sposoby jej leczenia? Czy zawsze konieczna jest wizyta u lekarza i podanie środków farmakologicznych, czy domowe sposoby będą zapewniały równie dobre rezultaty leczenia?

Domowy sposób na rozwolnienie

Już na samym początku warto jednak zaznaczyć, że jeżeli nasza biegunka trwa dłużej niż kilka dni i żadne domowe sposoby przedstawione poniżej nie pomagają i nie zmniejszają objawów choroby, to warto udać się do lekarza – biegunka może być nie tylko oznaką zatrucia pokarmowego, ale również wynikać z innych przyczyn, które mogą wymagać ingerencji profesjonalisty.

Czym jest biegunka?

Aby zacząć w ogóle temat domowych sposobów na radzenie sobie z rozwolnieniem, konieczne jest najpierw uświadomienie sobie czym tak właściwie jest biegunka. Najprościej ujmując, jest to częste oddawanie płynnego stolca. W większości przypadków jest to efektem zwykłego zatrucia pokarmowego (np. po zjedzeniu nieumytych owoców, bądź nieświeżego mięsa), zaś efekty możemy obserwować od kilku godzin do nawet kilku dni – najczęściej biegunka trwa jednak 1-2 dni.

Naturalne sposoby na rozwolnienie

Jak sobie jednak radzić z biegunką, nie sięgając po specjalne preparaty, dostępne w aptekach i nie wydając na całą kurację sporych sum pieniędzy?

  1. Kakao

Jednym z najlepszych sposobów na biegunkę jest spożycie dużej ilości kakao, zawartego między innymi w gorzkiej czekoladzie. Kakao wpływa na zmniejszenie wydzielania wody do jelita cienkiego, a tym samym zmniejsza płynność stolca, ograniczając jednocześnie biegunkę. Unikajmy jednak spożycia mleka z kakao!

  1. Woda oraz zioła

Wbrew pozorom rozwiązaniem problemu biegunki nie jest wcale unikanie wody – biegunka może spowodować odwodnienie naszego organizmu, a tym samym konieczne jest zwiększenie ilości wypijanej wody, aby uzupełnić ubytki. Warto jednak wspomóc się ziołowymi herbatami na bazie chociażby mięty, rumianku czy pierwiosnka lekarskiego, które to zioła powinny znaleźć się w każdej domowej apteczce.

  1. Jagody

Owoce runa leśnego również bardzo dobrze nadają się na problemy związane z biegunką – poprzez dużą ilość garbników w swoim składzie wpływają one pozytywnie na ruch robaczkowy jelit, wyraźnie go spowalniając, a tym samym spowalniając przemieszczanie treści pokarmowych w organizmie. Najlepsze efekty uzyskamy stosując napar z suszonych jagód.

Domowe sposoby na rozwolnienie

Podsumowując, powyższa lista w żaden sposób nie wyczerpuje domowych sposobów na walkę z biegunką i jej leczenie, jednak z całą pewnością są to jedne z najskuteczniejszych metod stosowanych już przez nasze babcie, które większe zaufanie miały do własnych metod, niż do trudno dostępnych i drogich lekarstw w tamtych czasach. Pomimo upływu czasu, domowe metody na leczenie biegunki wciąż działają i są stosowane przez wielu!

2 thoughts on “Domowe sposoby na rozwolnienie

  1. To zależy czy chcemy biegunkę zatrzymać czy wręcz przeciwnie. Bo jak zjemy jagody, ale wypijemy przy tym dużo coca coli to będzie od razu efekt i pozbędziemy się z jelita wszystkiego co mamy. A jak same jagody, to już inaczej – choć na mnie to jak stoperan wcale nie działa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *