Domowe sposoby na refluks

GERD to angielski skrót choroby refleksowej. Polega na cofaniu treści żołądkowej do przełyku w wyniku niewłaściwej pracy dolnego zwieracza przełyku. Refluks dotyczy 20% populacji mieszkańców państw wysokorozwiniętych, ponieważ jego główną przyczyną jest niewłaściwa dieta.

Przyczyny refluksu

Refluks wywoływany jest zaburzeniami w funkcjonowaniu dolnego zwieracza przełyku. Normalnie zwieracz otwiera się na kilka sekund i przepycha pokarm z przełyku do żołądka. Zdarza się jednak, że pozostaje otwarty dłużej. To wtedy następuje cofnięcie treści żołądkowej i kwasów do przełyku. Efektem tego jest uczucie nieprzyjemnej zgagi. Do czynników sprzyjających refluksowi zalicza się:

 • spożywanie produktów wysokoprzetworzonych,
 • spożywanie potraw tłustych,
 • picie soków o dużej zawartości kwasów,
 • używanie dużej ilości ostrych przypraw i soli kuchennej,
 • picie kawy i alkoholu w dużych ilościach,
 • palenie papierosów,
 • stres.

Diagnoza refluksu

Do typowych objawów refluksu należy zgaga, uczucie pieczenia w przełyku, piekący ból w klatce piersiowej. Jeśli występują sporadycznie, wystarczy zastosować domowy sposób na refluks. Jeśli występują co najmniej raz w tygodniu, należy skontaktować się z lekarzem i wykonać badania diagnostyczne. Najlepiej jest wykonać gastroskopię, która pozwala na zbadanie całego układu pokarmowego. Wprowadzony endoskop daje lekarzowi możliwość zbadania ścianek przełyku i żołądka oraz napięcia zwieracza dolnego. Tradycyjna gastroskopia przez gardło jest badaniem bardzo nieprzyjemnym. Wiele gabinetów oferuje już gastroskopię przez nos, która jest znacznie bardziej komfortowa i dlatego nazywana jest bezstresową.

Naturalne sposoby na refluks

Refluks leczony jest głównie lekami powodującymi zobojętnienie kwasów żołądkowych. Wiele z nich ma działanie doraźne i nie zawsze przynosi ulgę. Podobne efekty przynoszą domowe sposoby na refluks, a ich dodatkową zaletą jest dostępność, niska cena i brak działań ubocznych. Do najczęściej stosowanych i działających natychmiast należą:

 • soda oczyszczona – 1 łyżeczka sody na szklankę ciepłej wody, wypijamy jednorazowo po pojawieniu się zgagi,
 • miód i ocet jabłkowy – po 1 łyżeczce na szklankę ciepłej wody, wypijamy jednorazowo,
 • 1 łyżeczka musztardy,
 • migdały – wystarczy pogryźć 2,3 lub 1 łyżeczkę płatków.

Najczęstszą dolegliwością refluksu jest zgaga, która pojawia się po położeniu się spać. Dobrze jest właśnie przed snem zastosować jeden z wybranych sposobów i położyć się trochę wyżej. Dolegliwości ustąpią natychmiast.

Dłuższe działanie o charakterze leczniczym wykazują zioła. Przede wszystkim siemię lniane, owoce jałowca, kwiat malwy czarnej i prawoślaz.

Żadne farmakologiczne i domowe sposoby na refluks nie będą skuteczne, jeżeli nie zmienimy diety i nawyków żywieniowych. Przede wszystkim trzeba wyeliminować składniki, które powodują nadmierne wydzielanie kwasów w żołądku, a należy wprowadzić produkty bogate w witaminę D.

W chorobie refleksowej posiłki powinny być spożywane w niewielkich ilościach i w regularnych odstępach czasu. Ostatni posiłek należy spożyć 2 godziny przed snem.

Refluks jest chorobą, która nie tylko daje nieprzyjemne dolegliwości, ale lekceważona może doprowadzić do poważnych komplikacji.

2 thoughts on “Domowe sposoby na refluks

 1. Te wszystkie mieszanki na refluks trzeba wcześniej przygotować, bo zmieszanie i przede wszystkim to żeby mieć te składniki, to nie jest takie proste i szybkie. Można więc lepiej zastosować uderzenie wyprzedzające, albo raczej tarczę antyrefluksową, którą będzie ni mniej ni więcej, ale po prostu rozsądne jedzenie, a nie obżeranie się słodyczami i tłuszczami.

 2. U mnie refluks powodują przede wszystkim ostre przyprawy, które potem przemieniają się marsz torreadorów w moim brzuchu! Ale najgorsze jest to, że nie potrafię sobie odmówić takiej diety, bo bardzo lubię ostre jedzenie i nie wiem co bym zrobił bez niego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *