Domowe sposoby na opuchliznę

Opuchlizna może mieć bardzo różne podłoże. Często jest wynikiem urazów oraz stłuczeń, pojawia się również na zmęczonych nogach po całym dniu w pracy. Niezależnie od przyczyn, zawsze jest mało estetyczna i męcząca. Jest kilka metod, które pomogą ją ograniczyć.

Jak pozbyć się opuchlizny? Stary, tradycyjny sposób, wykorzystywany w przypadku takich problemów, to okłady z liści kapusty. Ta roślina dostępna w każdym sklepie jest często stosowana na różne dolegliwości stawów lub mięśni. Liście trzeba dokładnie zmiażdżyć tak, aby puściły sok, a następnie przykładać do zmienionego miejsca. Taką metodę można stosować w przypadku obolałych stawów, dolegliwości ze strony kręgosłupa, zmęczonych nóg, czy siniakach spowodowanych stłuczeniami. Okłady można przykładać wielokrotnie i wymieniać co około pół godziny, żeby zachowały skuteczność. Szybko przynoszą ulgę.

Domowy sposób na opuchliznę to także okłady z octu winnego. Ocet trzeba wymieszać z wodą w proporcji pół na pół. Ręcznik zamoczony w takim roztworze przykłada się na kilkanaście minut do opuchniętego miejsca. Tego typu zabieg można również wielokrotnie powtarzać.

W przypadku opuchlizny warto także stosować różne zioła. Można sięgnąć między innymi po owoc jałowca, który działa moczopędnie i w związku z tym pomaga w usuwaniu nadmiaru płynu z organizmu. Korzystne działanie posiada także głóg, wspomagający układ nerwowy, regulujący ciśnienie krwi i poprawiający krążenie. Działanie moczopędne ma także mniszek lekarski, który dodatkowo wspiera prawidłową pracę wątroby i nerek odpowiedzialnych za oczyszczanie organizmu. Systematyczne stosowanie takich ziół może na przykład zmniejszyć tendencję do pojawianie się opuchlizny na nogach.

Domowe sposoby na opuchliznę stóp przyniosą ulgę po ciężkim dniu, a także zmniejszą dolegliwości spowodowane nieprawidłową pracą nerek. Ulgę spowoduje zmiana pozycji i siedzenie z nogami uniesionymi do góry. Uniesienie stóp powyżej poziomu serca poprawi krążenie krwi i pomoże zmniejszyć opuchliznę. Należy unikać trzymania stóp w jednej pozycji przez dłuższy czas. Dzięki naturalnemu ruchowi mięśni uda się uwolnić nadmiar płynu, gromadzącego się w kończynach dolnych. Osoby, które wykonują siedzącą pracę, mogą co jakiś czas wykonywać proste ćwiczenia, takie jak ruszanie stopami do tyłu i do przodu lub kręcenie kółek.

Przy tendencji do pojawiania się opuchlizny trzeba również koniecznie ograniczyć spożycie wody oraz soli. Duże ilości soli w diecie powodują zatrzymywanie płynów w organizmie, a to nasila tendencję do puchnięcia nóg.

Na przemęczone opuchnięte stopy działa również picie mikstury przygotowanej z melasy i anyżu. Systematyczne picie tego naturalnego leku pomoże zredukować opuchliznę wynikającą ze zmęczenia.

Jeśli pomimo stosowania różnych sposobów, opuchlizna nie słabnie lub cały czas powraca, warto udać się do lekarza. Trzeba pamiętać, że może być to objaw poważniejszej choroby, na przykład problemów z prawidłową pracą nerek, co będzie prowadziło do nadmiernego gromadzenia się płynów w organizmie.

2 thoughts on “Domowe sposoby na opuchliznę

  1. Najlepszy sposób na opuchliznę to okłady z lodu i właściwie każdy to wie, mniej lub bardziej rozgarnięty. Kluczem jest jednak to, że lód (albo cokolwiek innego zimnego) przyłożyć jak najszybciej – nawet zanim opuchlizna się pojawi. Bo jak już spuchnie, to trudniej się będzie pozbyć opuchlizny.

  2. Za moich czasów najlepszym sposobem na opuchliznę było stosowanie okładów z altacetem. Altacet był dobry na wszystko i wszyscy koledzy chodzili z żółtymi nogami jak się skończył mecz i na drugi dzień przychodziliśmy na następny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *