Nieestetyczne pęcherzyki, powstające na ustach, to prawdziwa zmora osób cierpiących na opryszczkę. Dzięki skutecznym domowym sposobom można ograniczyć uczucie pieczenia i swędzenia oraz w dużym stopniu przyspieszyć gojenie się zmian.
Wszystkie naturalne metody leczenia opryszczki okażą się najbardziej skuteczne, jeśli zastosuje się je tuż po pojawieniu się pierwszych objawów, czyli charakterystycznego pieczenia w okolicy warg. Domowe sposoby na opryszczkę przyniosą ulgę oraz sprawią, że mało estetyczna zmiana szybciej zniknie.
Jak pozbyć się opryszczki? Osoby, które cierpią z powodu tej choroby, często wykorzystują melisę. Te zioło wykazuje skuteczne działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Dodatkowo badania naukowe potwierdzają, że związki chemiczne znajdujące się w liściach melisy zwalczają wirusa opryszczki, odpowiedzialnego za powstawanie zmian. W celu wyleczenia bolesnego pęcherzyka, należy przykładać okłady z liści lub smarować go olejkiem melisowym. Inne przydatne zioła to szałwia, rumianek oraz mięta.
Bardzo skuteczny domowy sposób na opryszczkę to miód. Można używać go jak maści, smarując zmianę. Dzięki swoim właściwościom miód skutecznie powstrzymuje dalsze rozprzestrzenianie się stanu zapalnego, co przyspiesza wygojenie się opryszczki.
W przypadku problemów skórnych sprawdza się także olejek z drzewa herbacianego. Ta substancja ma silne działanie odkażające i dobrze radzi sobie z wirusami. Jednocześnie olejek skutecznie przyspiesza gojenie się ran. Można zmieszać go na przykład z kremem i następnie dokładnie wmasować w opryszczkę.
Zobacz: Test na Opryszczkę
Równie dobre efekty przynosi czosnek. Jest to roślina znana z wyjątkowo silnego działania, wykorzystywana często w przypadku wielu różnych infekcji bakteryjnych i wirusowych. Ząbek czosnku trzeba przekroić i przyłożyć na kilka chwil do opryszczki. Nie należy przesadzać, ponieważ można za bardzo podrażnić skórę. Czosnek jest na tyle mocny, że wystarczy kilka minut, aby zauważyć efekty. Podobne rezultaty daje także cebula, którą warto wykorzystać w formie domowego syropu z cebuli.
W celu wspomagania gojenia wykorzystuje się aloes. Jest to bardzo popularna roślina, stosowana w przypadku różnych problemów dermatologicznych. Posiada właściwości przyspieszające regenerację skóry. Różne preparaty zawierające aloes są dostępne w aptece, jednak osoby, które cierpią na opryszczkę, powinny wyhodować własną roślinę. Aloes nie jest trudny w utrzymaniu, jednocześnie będzie zawsze pod ręką. Kiedy pojawią się pierwsze objawy, wystarczy ułamać liść i przyłożyć go do zmiany.
Jeśli na skórze pojawi się opryszczka, trzeba koniecznie pamiętać o zachowaniu odpowiednich zasad higieny. Zawsze pod dotknięciu zmiany, na przykład w celu posmarowania jej maścią, trzeba dokładnie umyć ręce. Warto także pamiętać, że wirus atakuje jedynie, gdy organizm jest osłabiony. Dlatego należy unikać silnego stresu oraz dbać o odpowiednią dietę, bogatą we wszystkie witaminy i minerały, a także dbać o wysoką odporność i wystrzegać się innych infekcji.
Najlepszy domowy sposób na opryszczkę to smarowanie jej miodem. Ale nie może to być czas kiedy już się opryszczka pojawiła, powinno się zacząć działać już wtedy, gdy tylko zaczyna się swędzenie wargi. Jak już jest widoczna sama opryszczka to jest już z reguły za późno i trzeba się przygotować na to, że będzie to trochę trwało…
Są dobre maści na opryszczkę, ale nie te najbardziej znane. Mi znajomy lekarz podpowiedział lek na opryszczkę, który ma na ulotce stwierdzenie, że lek jest przede wszystkim polecany na choroby weneryczne 🙂 Nie pamiętam nazwy, ale działa znakomicie. Coś na kobiece problemy wenerologiczne, ale w nazwie na pewno nie ma nic z opryszczką.