Odciski to bolesna dolegliwość, która jednak zazwyczaj nie wymaga interwencji lekarskiej. W aptece można znaleźć wiele preparatów, pomagających w przypadku pojawienia się tego typu zgrubień skóry. Można również zastosować domowe sposoby na odciski.
Warto wiedzieć, że można wyróżnić dwa rodzaje odcisków ze względu na miejsce ich występowania. Są to nagniotki – pojawiające się zwykle na palcach oraz modzele, umiejscawiające się na podeszwie stopy. W przypadku, gdy dolegliwości są bardzo dokuczliwe nie można liczyć jedynie na sposoby domowe – niekiedy bywa konieczna wizyta u lekarza. Może on zaproponować na przykład wycięcie zmienionej skóry.
Zazwyczaj jednak wystarczy zastosować domowy sposób na odciski. Polecane jest przede wszystkim smarowanie zmian złuszczającymi olejami. Można do tego celu użyć na przykład olejku rycynowego. Wystarczy to robić dwa razy dziennie aż do uzyskania zadowalającego efektu.
Na odciski można stosować również okłady. Wystarczy zużyta torebka herbaty, którą przykłada się na odcisk i trzyma przez pół godziny dziennie. Ta metoda jest uznawana za wyjątkowo skuteczną i ma przynieść efekty już po kilku dniach.
Odciski można również moczyć. Ten sposób jest bardzo dobry w sytuacji, gdy odciski powodują ból i utrudniają tym samym poruszanie się. Aby otrzymać lekarstwo na tę dolegliwość należy przygotować drobno przemielone płatki owsiane i ugotować je w dość dużej ilości wody tak, by wyszła z tego niezbyt gęsta owsianka. Następnie trzeba poczekać, aż odwar przestygnie i w takim roztworze moczyć nogi przez przynajmniej pół godziny.
Czy istnieją jeszcze inne odpowiedzi a pytanie jak pozbyć się odcisków? Warto pamiętać, że większość metod na odciski ma za zadanie złuszczyć zgrubiają skórę. Można spróbować przyśpieszyć ten proces stosując pumeks przed zastosowaniem domowych sposobów. Samodzielne złuszczane mechaniczne jest niezbędne, gdy stosuje się specjalną maść dostępną w aptece.
Stosując domowe metody na odciski warto pamiętać o profilaktyce. Zgrubienia skóry często powstają w momencie gdy używamy na przykład niewygodnych i niedopasowanych butów. Bywa, że obuwie jest jak najbardziej odpowiednie, ale niewłaściwe są skarpety. To właśnie takie drobnostki sprawiają często, że nagniotki i modzele pojawiają się często. Warto w czasie trwania kuracji domowymi sposobami używać również środków, które ochronią zmiany skórne między innymi przed naciskiem. Można zastosować specjalne lub choćby zwykłe plastry z opatrunkiem. Należy również pamiętać, że odcisków mimo wszystko nie należy lekceważyć. Modzele na stopach mogą tworzyć zgrubiałą i suchą warstwę, która może pęknąć, co powoduje krwawienie a czasem nawet problemy w poruszaniu się.
Powodem częstszego pojawiania się modzeli i nagniotków może być również inna choroba. Bywa również, że inne rodzaje zmian skórnych przypominają odciski, przez co stosowana jest zła terapia. Jeśli pomimo zastosowania domowych metod odciski nie znikną należy rozważyć, czy nie są to na przykład brodawki podeszwowe. Wtedy najlepiej udać się do dermatologa.
Mój domowy sposób na odciski to wymaczanie ich i potem szorowanie pumeksem. Działa, ale tylko na te stwardniałe odciski, które są jakby zgrubieniem skóry. Można sobie dzięki temu szybko ulżyć, bo 2-3 takie seanse i nie ma problemu odcisków.
Dobry sposób na odciski to wymoczenie nóg w wodzie z solą morską. Najważniejsze to zrobić to na tyle długo, żeby można było potem pumeksem usunąć odcisk. Zwłaszcza, że nie jest to trudne i nie wymaga czasu, pieniędzy u nie wiadomo jakiego poświęcenia. Prosty i szybki sposób na usunięcie odcisków.