Ból ucha może mieć wiele różnych – mniej lub bardziej groźnych – przyczyn. Zdarza się, że jest efektem zwykłego zatkania, bądź zmian ciśnienia, czasem jednak może okazać się objawem ostrego zapalenia, czyraka lub zakażenia kanału słuchowego. Z uwagi na to, zawsze gdy boli Cię ucho, warto udać się do laryngologa. Niemniej jednak, oczekując na wizytę u lekarza, możesz sięgnąć po domowe sposoby na ból ucha, by tymczasowo poradzić sobie z nieprzyjemnym uczuciem. Oto najpopularniejsze z nich:
Żucie gumy na ból ucha
Kiedy żujesz gumę lub ssiesz cukierek, udrażniasz uszy i uruchamiasz mięśnie żuchwy, przez co otwierają się ujścia trąbek Eustachiasza i ucho mniej boli.
Ziewanie na ból ucha
Ta mimowolna czynność sprawia, że mięśnie odpowiadające za regulację otwierania trąbek Eustachiasza mocno się napinają i dzięki temu odczuwamy chwilową ulgę od bólu ucha.
Zatykanie nosa na ból ucha
To domowy sposób na ból ucha oparty na zmiany ciśnienia. Szczególnie przydaje się, kiedy jesteśmy w górach lub lecimy samolotem. Wykonanie tego zabiegu jest bardzo proste. Należy nabrać powietrze w usta, a następnie – zatykając nos i buzię – próbować je wypuścić. Jeśli usłyszysz odgłos puknięcia, będzie to oznaczało, że ciśnienie się wyrównało.
Siedzenie
Każdy, kto radzi, jak pozbyć się bólu ucha, zwraca uwagę na to, by unikać pozycji leżącej. Kiedy siedzimy, zmniejsza się obrzęk, a z ucha może swobodnie wypływać zalegająca w nim wydzielina. Dlatego, jeśli zmagamy się z bólem ucha, powinniśmy starać się, by nawet podczas snu utrzymywać pozycję siedzącą.
Stosowanie olejków
To bardzo popularny sposób na uśmierzanie bólu ucha. Oliwę z oliwek, bądź oliwkę dla dzieci należy lekko podgrzać, wkładając butelkę z cieczą do naczynia z gorącą wodą. Kiedy osiągnie temperaturę ciała, możemy wlać do bolącego ucha kilka kropel ciepłej oliwy. Zabieg ten jest przyjemny i łagodzi ból.
Orientalne świece
To domowy sposób na ból ucha, tyle, że przywieziony z Indii lub Chin. Świece do czyszczenia uszu można nabyć w sklepach z orientalnymi produktami. Węższą stronę świecy wkładamy do ucha, podczas gdy drugą, wystającą, zapalamy. Płonący ogień zasysa to, co zalega we wnętrzu obolałego ucha.
Odpowiednie pozycje, ogrzewanie ucha czy zatykanie nosa możemy stosować zawsze, gdy czujemy dyskomfort w tym obszarze ciała. Olejki i świece to równie dobre sposoby, ale nie powinniśmy po nie sięgać, kiedy nie mamy pewności, jak ich użyć i co konkretnie nam dolega.
Jest jeszcze jeden sposób na ból ucha. To włożenie na noc mniszka angielskiego. To zioło doskonale działa, czasem niektórzy stosują dziurawiec, ale on działa lepiej na ból brzucha niż na ucho. Problem w tym, że obecnie ziół praktycznie nie da się kupić, najwyżej suszone. I jest problem, bo jak nie ma podaży to i nie ma popytu i kółko się zamyka.
Najważniejsze przy bólu ucha jest częste przełykanie śliny, żeby bębenki pracowały i nie było kłopotu z wyrównaniem ciśnienia. Można też jeszcze zastosować ćwiczenia ze słomką. Do szklanki nalewa się wody, wkłada słomkę i dmucha – nic trudnego, a jest szansa, że niewielki ból ucha minie.
U mnie domowe sposoby mojej mamy nie dały rady. Nawet rozgrzewająca sól i babcine smarowidełka. Dopiero spray do ucha fonix, mi pomógł. Powiem szczerze, że myślałam, że skończy się na antybiotyku ale na całe szczęście udało się uporać z kłopotem.
To jest dobre rozwiązanie. Też z niego korzystaliśmy podczas wyjazdu. Do naszego lekarza było ponad trzysta kilometrów, dlatego kupiliśmy spray w aptece.
Kamcia, powiem szczerze, że dzięki niemu szybko mi przeszło. Mam wrażenie, że albo od klimatyzacji mnie przewiało, albo to wina basenu. Generalnie to mało komfortowe jeśli walczysz z bólem ucha. Nie można się n niczym skupić i wszystko cię drażni. Fonix mi pomógł i mogę polecić innym. Gdyby nie to pewnie po weekendzie stałabym pierwsza do lekarza.