Domowe sposoby na leczenie zatok

Zapalenie zatok należy do najczęstszych powikłań przeziębienia. Bez odpowiedniego leczenia problemy z zatokami mogą stać się bardzo dokuczliwe i w końcu przejść w przewlekłe zapalenie. Na szczęście jeśli choroba nie jest zaawansowana, można się jej pozbyć dzięki kilku prostym zabiegom.

Jak leczyć zatoki w naturalny sposób? Najlepszą metoda jest inhalacja. Problemy z zatokami, a przede wszystkim nieprzyjemny ból u nasady nosa, są spowodowane dużymi ilościami gromadzącej się wydzieliny. Ulgę przyniesie jedynie oczyszczenie zatok z nagromadzonego płynu. W tym celu wykorzystuje się gorące i bardzo wilgotne powietrze.

Aby przygotować inhalację, wystarczy kilka minut, duży ręcznik, miska oraz gorąca woda. Miskę napełnia się wodą, która musi być bardzo ciepła, ale nie wrząca, ponieważ spowoduje poparzenia. Do tego należy dodać odrobinę kuchennej soli. Wiele osób uzupełnia inhalację ziołami lub różnymi olejkami eterycznymi. Dzięki temu para wodna będzie bardziej aromatyczna, ale także skuteczniejsza. Szereg roślin ma naturalne działanie przeciwzapalne, które będzie bardzo pomocne w przypadku zmagania się z infekcją, a niektóre mogą dodatkowo ułatwić oddychanie.

Inhalację należy powtarzać systematycznie zazwyczaj przez kilka dni. Trzeba pamiętać, żeby po zakończeniu tego zabiegu przez jakiś czas nie wychodzić na zewnątrz. Wychłodzenie rozgrzanego organizmu może dodatkowo pogorszyć sytuację i doprowadzić do jeszcze gorszej infekcji.

Ulgę przynoszą także ciepłe okłady przykładane u nasady nosa. Ten bardzo prosty zabieg również rozgrzewa zatoki i w naturalny sposób pomaga zwalczyć infekcję oraz oczyścić drogi oddechowe. Najprostszy okład przygotowuje się z grochu lub fasoli. Nasiona należy wsypać do woreczka, w tej roli doskonale sprawdzi się zwykła skarpeta, nagrzać w piekarniku i przyłożyć do bolącego miejsca. Ten domowy sposób na leczenie zatok jest jednocześnie prosty i skuteczny. Przyniesie ulgę w przypadku nieprzyjemnego bólu.

Jeśli pojawia się ból zatok, trzeba unikać wychodzenia z domu i wychłodzenia organizmu. Warto sięgnąć także po rozgrzewające herbatki lipowe i malinowe, które są w skazane w przypadku przeziębienia i ułatwiają udrażnianie dróg oddechowych.

Jeśli domowe sposoby na leczenie zatok zawiodą, pozostaje jedynie wizyta u lekarza, który przepisze antybiotyki. Także takie leczenie można uzupełnić inhalacjami oraz ciepłymi okładami. Przyniosą one natychmiastową ulgę i pomogą w naturalny sposób pozbyć się nieprzyjemnego bólu głowy. Aby unikać nawrotów, trzeba dbać o zdrowie i unikać przeziębień. Warto także pamiętać o tym, żeby w chłodnie dni chronić głowę przed zimnem. Noszenie czapki nie zawsze jest wygodne i może popsuć fryzurę, ale na pewno pomoże w zapobieganiu problemom z zatokami.

3 thoughts on “Domowe sposoby na leczenie zatok

  1. Inhalacje na zatoki to tylko jedna z metod, jakie można przeprowadzić żeby nie było nieprzyjemności z zatokami i zatykaniem. Można było też zrobić płukanie zatok, co nie jest za bardzo domowym sposobem, ale na pewno jest skuteczne i na jakiś rok można mieć spokój z zapchanymi zatokami.

  2. Płukanie zatok wygląda dość śmiesznie, bo jesteś podłączony do takiej maszyny, co wygląda jakby przetaczała krew. Ale każdy lekarz powie, że to najlepszy sposób za zatoki. Tylko trzeba pamiętać, żeby potem się nie przemęczać, bo znowu wrócą problemy z zatokami i kurację będzie trzeba praktycznie zaczynać od nowa.

  3. Trzeba pamiętać, żeby się nie przeziębiać, bo znowu wrócą problemy z zatokami i kurację będzie trzeba praktycznie zaczynać od nowa. Nieważne jaki sposób na zatoki się zastosuje, nie można dopuszczać do kolejnych przeziębień, bo będą skutkować coraz większym zapchaniem zatok, co może skończyć się operacją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *