Kurzajki, inaczej nazywane brodawkami, to uciążliwa dolegliwość. Jeśli występują w miejscu takim, jak na przykład dłonie lub stopy, potrafią dodatkowo pogorszyć komfort życia. Nie istnieją jeszcze metody, które gwarantowałyby całkowite pozbycie się brodawek, jednak są sposoby, by pozbyć się ich przynajmniej tymczasowo.
Od czego powstają kurzajki?
Warto wiedzieć, co jest przyczyną powstawania brodawek. To wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) jest odpowiedzialny za zmiany skórne. Jeśli to możliwe, warto więc zastosować działania profilaktyczne, by się nie zarazić. Wirus pozostaje w organizmie przez całe życie. Zarazić można się na basenie lub w bezpośrednim kontakcie z osobą, która ma zmiany na rękach – wystarczy na przykład uścisk dłoni lub przypadkowe dotknięcie zmian, szczególnie wtedy, gdy nastąpił uraz i w głąb skóry mogą łatwo dostawać się drobnoustroje. Samo zakażenie jednak wcale nie oznacza, że brodawki pojawią się od razu.
Tutaj możesz zrobić badanie pod katem HPV: TEST DOMOWY NA HPV
Kurzajki pojawiają się na skórze zazwyczaj wtedy, gdy organizm jest osłabiony. Warto pamiętać, że brodawki umiejscawiają się w takim miejscu, by białe ciałka krwi miały do nich utrudniony dostęp. W ten sposób gwarantują sobie przetrwanie – zazwyczaj po pojawieniu się „narośli” konieczne jest zewnętrzne działanie, by się ich pozbyć. Często domowe sposoby na kurzajki wspominają nie tylko o działaniach zewnętrznych, zwalczających objawy, ale również o potrzebie wzmocnienia odporności organizmu. Pojawienie się kurzajek to często sygnał, że coś jest nie tak.
Domowe sposoby na kurzajki
Jak pozbyć się kurzajek domowymi sposobami? Działania w obrębie samych zmian skórnych to przede wszystkim próba „uśmiercenia” brodawki. Skuteczne może okazać się na przykład jej wycięcie, choć wystarczy tylko mały kawałek kurzajki, by w ciągu dwóch dni odrosła całkowicie. Ponadto należy pamiętać o możliwości zakażenia – trzeba dokładnie zdezynfekować ranę. Ten sposób nie jest zazwyczaj polecany – po takim usunięciu często pozostają blizny, a metoda nie jest skuteczna w stu procentach.
Bardziej polecaną metodą jest zastosowanie rośliny o nazwie glistnik jaskółcze ziele. To roślina, która pomaga zwalczać między innymi kurzajki. By skutecznie przeprowadzić terapię, należy mieć w okolicy miejsce, gdzie tej rośliny jest dość dużo. Ze świeżo zerwanego glistnika można uzyskać sok (wystarczy nacisnąć zerwaną łodygę), który wypala kurzajki. Należy nakładać go ostrożnie dwa razy dziennie – nie można podczas tego zabiegu dotknąć zdrowej skóry, ponieważ wtedy ona również może ulec uszkodzeniu.
Domowy sposób na kurzajki to również skóra cytryny. Jeden z przepisów mówi o moczeniu skórki cytryny w occie przez przynajmniej jeden dzień, by wzmocnić skuteczność działania metody. Mały kawałek tak przygotowanej skórki cytryny należy przyłożyć do brodawki i nakleić plastrem. Najlepiej spędzić z tym opatrunkiem całą noc. Metoda może okazać się skuteczna, jednak również i w tym przypadku ryzyko uszkodzeń zdrowej skóry jest dość duże. Jednym ze sposobów zabezpieczenia naskórka wokół kurzajki jest posmarowanie jej kremem. Stosowanie tej metody nie zawsze daje rezultaty, może jednak okazać się skuteczna w przypadku próby powstrzymania rozrostu kurzajki.
Kurzajki powstają w wyniku zakażenia się wirusem, ale do tego dochodzi tylko i wyłącznie przy kontakcie z tym wirusem. Więc jak nie chcecie mieć kurzajek, to lepiej unikajcie chodzenia na bosaka w basenach i w innych miejscach, które sprawią, że nie wiadomo kto tam łaził i co można od niego złapać. Bo tak samo można zarazić się np. grzybicą.
Basem sauna i wszystkie inne miejsca, w których spędza się czas w tzw. miejscach wspólnych – nie ruszam się bez klapek pod prysznic i podczas chodzenia. Łatwo można dostać kurzajek, które potem trzeba wymrażać, bo każdy inny sposób na kurzajki w gruncie rzeczy nie jest tak skuteczny.