W okresie jesienno-zimowym nasza odporność maleje. Kaszel to jeden z trzech objawów przeziębienia lub poważniejszych infekcji, jak angina, grypa, a nawet uczulenia. Organizm w naturalny sposób próbuje oczyścić drogi oddechowe z zalegającego śluzu lub zanieczyszczeń pyłowych znajdujących się w powietrzu. Kaszel bywa mokry i suchy. Każdy typ może być nieznośny i uporczywy. Można go złagodzić lub całkowicie wyleczyć zarówno stosując środki farmakologiczne, jak i domowe sposoby na kaszel.
Ziołowe inhalacje na kaszel
Pierwszym sposobem jest wykonywanie inhalacji z dodatkiem ziół: tymianku na kaszel mokry (tymianek, wskutek zawartości olejku eterycznego, działa rozkurczająco na oskrzela, podobnie jak anyż i koper włoski) lub rozmarynu na kaszel suchy (rozmaryn wpływa na sprężystość ścianek naczyń krwionośnych, ułatwia przepływ krwi). Para wodna poprawia ukrwienie dróg oddechowych, rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu substancje w łatwiejszy sposób przenikają do wnętrza organizmu.
Naturalne syropy na kaszel
Kolejny naturalny sposób na kaszel z zapisków naszych babć, to syrop z cebuli. Łatwy i prosty w przygotowaniu, niezwykle skuteczny w walce z kaszlem. Wystarczy obrać trzy średniej wielkości cebule, pokroić w plastry, umieścić w słoiku po dżemie i zasypać około 3 łyżkami cukru, odstawić w ciemne, ciepłe miejsce. Syrop należy pić od trzech do pięciu razy dziennie, po jednej stołowej łyżce.
Ziołowe herbatki i napary na kaszel
Następny domowy sposób na kaszel to picie herbatki z lipy. Doskonale nawilża błonę śluzową, pozostawia delikatny film ochronny, łagodząc kaszel. Należy ją pić małymi łyczkami, kilka razy w ciągu dnia. Bardzo pomocne jest też picie gorącego rosołu, rozgrzewa i natłuszcza.
Masaż i akupunktura na kaszel
Masaż stref refleksorycznych i akupunktów przy bólach gardła skutecznie niweluje stopień nasilenia kaszlu. Można go wykonać w każdym momencie i pomieszczeniu. Należy cyklicznie masować opuszkiem palca zewnętrzny i wewnętrzny kącik naskórkowego obrąbka paznokcia kciuka.
Inne naturalne metody na kaszel
- picie mleka z dodatkiem czosnku i masła,
- sporządzanie grzańców z wina lub piwa z dodatkiem przypraw korzennych jak imbir, goździk, cynamon,
- smarowanie klatki piersiowej rozgrzewającą maścią z zawartością spirytusu i eukaliptusowych olejków eterycznych,
- stawianie baniek zwykłych lub chińskich,
- płukanie gardła naparem przyrządzonym z szałwii lekarskiej, wodą z dodatkiem soku z połówki cytryny, dla odważniejszych wodą z kilkoma kroplami jodyny lub roztworem soli,
- cytryna i oliwa, sok wyciśnięty z połówki cytryny dodajemy do około 100 ml oliwy wysokiej klasy, miksturę należy pić do trzech razy dziennie, działa nawilżająco, a zawarta witamina C uszczelnia naczynia krwionośne zmniejszając katar,
- witamina A +E, po przegryzieniu, jej tłusta konsystencja nawilża, natłuszcza, pozostawia warstewkę ochronną na błonie śluzowej.
- Zanim pobiegniemy do apteki po kolejne opakowania kolorowych tabletek, wiodących prym w reklamach, warto rozejrzeć się po kuchni i spróbować zwalczyć dolegliwość naturalnymi metodami.
Sposoby na kaszel są takie same jak na przeziębienie. Najlepiej sprawdza się to co niweluje przyczyny, a nie skutki kaszlu. A przyczyną najczęściej jest albo podrażnienie gardła, albo infekcja/choroba. Dlatego jak się wyleczy przyczyny, to kaszel zniknie i nie będzie już taki dokuczliwy.
Cebula sposobem na kaszel, cebula na katar, na przeziębienie, na wszystko. Jak się czyta o właściwościach cebuli i czosnku to właściwie powinny być podstawą żywienia, a tymczasem niektórzy robią wszystko, żeby je obśmiać. Komu na tym zależy??