Domowe sposoby na hemoroidy

Większość z nas, słysząc słowo „hemoroidy”, jest przerażona – w większości przypadków kojarzymy to z nieuleczalną chorobą, która wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i związana jest dużymi dolegliwościami. Rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę z tego, że pomimo dolegliwości, które niesie ze sobą ta choroba, możliwe jest jej wyleczenie – między innymi przy pomocy domowych sposobów. Co powinniśmy wiedzieć o guzkach krwawniczych, które popularnie zwane są hemoroidami?

Domowy sposób na hemoroidy

Leczenie hemoroidów może przebiegać na dwa sposoby – stosuje się leczenie zachowawcze oraz leczenie zabiegowe. W tym drugim przypadku możemy mówić o licznych zabiegach ambulatoryjnych, które w niektórych przypadkach, pomimo pozytywnego wpływu na ograniczenie żylaków odbytu, mogą nieść ze sobą powikłania w postaci chociażby sepsy. Same hemoroidy to zaś nabrzmiałe lub znajdujące się w stanie zapalnym struktury naczyniowe, ułatwiające kontrolę oddawania stolca. Są one wyraźnie widoczne przez to z zewnątrz.

Domowe sposoby na żylaki odbytu

Wbrew pozorom, im wcześniej zdiagnozujemy chorobę oraz podejmiemy leczenie, tym większą mamy szansę na wyleczenie hemoroidów domowymi sposobami. Jakie są jednak domowe sposoby na hemoroidy?

Nasiadówki najszybszym sposobem ulgi

Najczęściej polecanym domowym sposobem na hemoroidy są wszelkiego rodzaju nasiadówki, czyli najwyżej dziesięciominutowe „kąpiele”. Polegają one na nalaniu do wanny, bądź dużej miednicy letniej wody, maksymalnie mającej 40 stopni Celsjusza, na wysokość około 10 centymetrów, a następnie dodania do niej wywaru z kory dębu, bądź rumianku. W tak przygotowanym roztworze się nie kąpiemy, a jedynie siadamy w nim z podkurczonymi nogami. W przypadku znacznego rozwoju choroby i nasilenia się objawów, warto stosować kilkusekundowe nasiadówki z zimnej wody, które naprzemiennie łączymy z polewaniem taką samą zimną wodą naszych uda oraz kolan.

Ciepłe kąpiele na hemoroidy

Drugim z domowych sposobów na hemoroidy są ciepłe kąpiele z dodatkiem olejku o właściwościach bakteriobójczych oraz przeciwzapalnych. Bez problemu kupimy je w każdej większej aptece, bądź możemy stosować wywary z lawendy czy z jagód jałowca. W ten sposób mamy szansę na szybkie złagodzenie bólu i ustąpienie objawów choroby. Takie kąpiele w znaczący sposób zwiększają przepływ krwi i zmniejszają widoczne obrzęki tkanek w okolicach odbyt.

Okłady na hemoroidy

Wielu lekarzy poleca również prosty sposób na ulgę w chorobie polegający na stosowaniu zimnych okładów w okolicach odbytu. W aptekach możemy kupić specjalne okłady wielokrotnego użytku, które wkładamy do zamrażalnika i po kilku godzinach możemy przykładać i stosować, jednak równie dobrze w tej roli sprawdza się chusteczka, w której zawiniemy kostkę lodu. Taki okład należy trzymać maksymalnie kilka minut.

Zobacz też: http://leczymyhemoroidy.pl/informacje/ziola-na-hemoroidy/

Podsumowując, istnieje wiele domowych sposobów na walkę z hemoroidami. Im wcześniej jednak wychwycimy ich powstanie, tym większą mamy szansę na ich wyleczenie domowymi sposobami oraz złagodzenie wszystkich dolegliwości związanych z ich rozwojem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeżeli domowe sposoby nie przynoszą efektów, to konieczna jest wizyta u specjalisty!

2 thoughts on “Domowe sposoby na hemoroidy

  1. Najlepszy sposób na hemoroidy to nie leczenie samych hemoroidów, a leczenie ich przyczyn. Powody hemoroidów to przede wszystkim zaparcia, więc to z nimi trzeba wygrać a nie z niczym innym.

  2. Przy hemoroidach – poza dbaniem o to żeby nie było przyczyn, czyli zaparć – trzeba brać ciepłe kąpiele, które pozwolą na ulgę w dolegliwościach. Trzeba jednak pamiętać, że one nie wystarczą i walka z hemoroidami, a właściwie z ich usunięciem, powinna przebiegać kompleksowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *