Sposoby na Egzemę

Egzema to inaczej atopowe zapalenie skóry, czyli bardzo nieprzyjemna dolegliwość dermatologiczna, która występuje na podłożu alergicznym. Na intensywność objawów wpływa także stan psychiczny chorego. W wielu przypadkach obserwuje się nasilenie symptomów pod wpływem działania silnego stresu.

W aptekach dostępnych jest wiele leków przeznaczonych dla osób cierpiących z powodu egzemy. Niestety, część z nich, głównie sterydy, może powodować dosyć nieprzyjemne skutki uboczne. Inne preparaty są natomiast stosunkowo drogie i nie każdy sobie może pozwolić na ich zakup. Dlatego bardzo dużą popularnością cieszą się domowe sposoby na egzemę.

Kąpiel na egzemę

Zazwyczaj osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry odczuwają ulgę w czasie kąpieli. Moczenie się w samej wodzie nie przyniesie jednak pozytywnych efektów. Aby poprawić kondycję skóry, do kąpieli można dodać między innymi sól bocheńską, która jest dostępna praktycznie w każdej aptece. Taki naturalny sposób na egzemę nie jest również bardzo kosztowny, ponieważ sól można zakupić nawet za kilka złotych. Sól odkaża skórę, co powoduje przyspieszenie gojenia. Chociaż samej kąpieli będzie towarzyszyło niezbyt przyjemne szczypanie, można spodziewać się zmniejszenia objawów.

Obok soli warto również wypróbować krochmal. Jest to popularny środek, od dawna polecany w przypadku problemów dermatologicznych. W tym celu wystarczy zaopatrzyć się w zwykłą mąkę ziemniaczaną. Wystarczy przygotować ją podobnie, jak kisiel i dodać do wanny.

Przyprawy i poprawy na egzemę

Domowe sposoby na egzemę to także różne przyprawy i produkty spożywcze, które warto dodać do swojej diety, aby poprawić kondycję skóry i zapobiegać rozwojowi stanów zapalnych. Poleca się między innymi siemię lniane. Te niewielkie ziarna są bardzo dobrym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Odpowiednie dawki tych substancji pozwalają zahamować procesy prowadzące do rozwoju stanów zapalnych. Siemię lniane możne dodawać do różnych dań, na przykład sałatek, koktajli owocowych, musli lub płatków owsianych.

Inny domowy sposób na egzemę, który jest polecany przez wiele osób, to ocet jabłkowy. Jest on od dawna wykorzystywany jako środek wspomagający leczenie stanów zapalnych, a także przynoszący ulgę w przypadku oparzeń. Ocet jabłkowy można pić, ale także aplikować bezpośrednio na zmienioną skórę.

Równie dobre efekty może przynieść także olejek z drzewa herbacianego, który poprawia kondycję skóry i pomaga ograniczyć uporczywe łuszczenie się. Jest to dosyć mocna substancja, dlatego kilka kropli olejku należy wymieszać z oliwą. Po ten produkt warto również sięgnąć, żeby ograniczyć nieprzyjemne, uporczywe swędzenie.

Medycyna naturalna zaleca także wykorzystywanie liści kapusty, które stosuje się miejscowo na zmienioną skórę. Liście należy oblać ciepłą wodą, naciąć nożem i rozbić, na przykład młotkiem do mięsa, tak aby puściły sok. Tak przygotowany okład należy przyłożyć do miejsca dotkniętego egzemą i przymocować bandażem. Okład z kapusty trzeba trzymać co najmniej przez pół godziny, żeby przyniósł pożądane efekty.

2 thoughts on “Sposoby na Egzemę

  1. Moje dziecko ma atopowe zapalenie skóry, a trudno powiedzieć, że jest ono spowodowane stresem, bo ma zaledwie dwa lata! Więc niech lekarze nie pitolą, tylko wezmą się za poznawanie przyczyn choroby, bo w co drugiej słychać jakieś bajeczki o chorobach cywilizacyjnych, dziedziczeniu itp.

  2. Najlepszy sposób na egzemę to kąpiel z solą. Skóra jest wtedy znacznie bardziej delikatna i mniej podatna na wszelkie dolegliwości. Najważniejsze to nie dopuścić do stanu zapalnego. Wtedy bowiem może się zdarzyć wszystko, będą powikłania i inne dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *