Domowy sposób na siniaki

Siniaki to zazwyczaj rezultat podskórnego krwawienia, spowodowanego urazem. Uwięziona krew z pękniętych naczyń krwionośnych tworzy skrzep. Czy rzeczywiście istnieją skuteczne domowe sposoby na siniaki?

By zapobiec występowaniu siniaków warto na początek zastosować możliwe działania profilaktyczne. Należy do nich przede wszystkim dieta, która wzmocni ściany naczyń krwionośnych. To może pomóc w przypadku, gdy zasinienia występują nawet wtedy gdy urazy są niewielkie. Wzmocnienie naczyń krwionośnych gwarantują przede wszystkim trzy składniki. Są to witamina C, B3 oraz rutyna. Wszystkie one występują w owocach, dlatego warto wprowadzić je obowiązkowo do diety. W przypadku, gdy siniaki już się pojawią, także warto jeść owoce. Substancja zawarta na przykład w ananasie powinna sprawić, że siniak i opuchlizna znikną szybciej. Podobne działanie wykazuje także imbir. Dietę warto zastosować również wtedy gdy siniaki nie chcą znikać po standardowym czasie kilku dni.

Działania zapobiegające wystąpieniu siniaków można podjąć również zaraz po wystąpieniu urazu. Najbardziej w takim przypadku sprawdzają się zwykłe okłady z lodu. Stosując tę metodę należy jednak uważać, by skóra nie uległa w danym miejscu odmrożeniu. Najlepiej przykładać lód tylko kilka minut, wykonując przy tym okrężne ruchy. Potem można stosować raczej okłady nasączone zimną wodą, sposób działania zależy jednak najczęściej od rodzaju i rozległości kontuzji. Jeśli uraz dotyczy ręki lub nogi warto unieść daną kończynę, a także zabandażować uszkodzone miejsce. Takie działanie również nieco hamuje dopływ krwi, co sprawia, że siniak będzie mniej widoczny. Po kilku godzinach, jeśli zasinienie jednak wystąpi, można za to zastosować okłady z gazy nasączonej ciepłą wodą. Takie działanie powinno przyśpieszyć rozpuszczenie się skrzepu.

Jak pozbyć się siniaków jeśli już wystąpiły? Medycyna ludowa zna recepty również na takie przypadki. Jednym z nich jest sok z kapusty. By uzyskać dobry rezultat należy przykładać do zsiniałego miejsca surowe liście kapusty. Dobrze jest je wcześniej zgnieść w taki sposób, by były wilgotne od soku. Niektórzy w przypadku siniaków polecają również okłady z octu lub nakładanie oliwy z oliwek w połączeniu ze zgniecionym czosnkiem. Wszystkie te metody można jednak stosować tylko wtedy gdy skóra nie jest zraniona lub podrażniona w jakiś sposób. Okłady warto stosować przynajmniej do czasu, gdy zsinienie zacznie blaknąć.

Żaden domowy sposób na siniaki nie zadziała, jeśli przyczyną zsinień jest ukryta choroba, a nie uraz. W takim przypadku warto zwrócić się do lekarza. Niekiedy przyczyną może być także zwykły niedobór witamin, ale siniaki mogą być także objawem schorzeń krwi, na przykład białaczki.

2 thoughts on “Domowy sposób na siniaki

  1. Najlepiej przyłożyć od razu po uderzeniu lód do miejsca, w którym spodziewamy się siniaka. To jest na 100% skuteczne, Kiedyś mamy przykładały nóż, ale lód jest o wiele lepszy. Zwłaszcza, że się – o dziwo 😉 – nie nagrzewa.

  2. Rutyna i witamina C jest w rutinoscorbinie. Ja profilaktycznie przyjmuję jedną tabletkę dziennie i odpukać nie choruję i sińce też się szybko wchłaniają (choć to może kwestia indywidualna). Ale jest to jakiś sposób na siniaki, poza oczywiście tym, żeby sobie ich nie robić 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *