Domowe sposoby na tłustą cerę

Każdy rodzaj cery wymaga odpowiedniej pielęgnacji, o której często nie tylko się zapomina, ale również po prostu nie wie. Skóra tłusta przez lata traktowana była jak wróg, którego trzeba pokonać jedynie osłabiając jej strukturę i prowadząc do znacznego wysuszenia. Dziś jasne jest, że to nie takie proste, a skóra tłusta wcale nie jest mniej wrażliwa na rozmaite kosmetyki pielęgnacyjne i zabiegi. Sprawdźmy, jak więc o nią dbać oraz co zrobić, aby cieszyć się piękną cerą.

Czym jest cera tłusta?

Cera tłusta rozpoznawalna jest po kilku znakach – przede wszystkim wydziela sporo sebum, co sprawia, że pokryta jest tłustą warstewką, często lepiącą się do rąk. Co za tym idzie, również błyszczy – to wszystko sprawia sebum, które wydzielane jest z gruczołów łojotokowych w zbyt dużej ilości.

Skóra tłusta występuje dość rzadko; o wiele częściej spotykana jest skóra mieszana, która objawia się tłustym obszarem T. Niemniej jednak skóra tłusta jest trudna w pielęgnacji z uwagi na fakt, że zwiększona ilość sebum zatyka również pory skóry, powodując powstawanie zaskórników i krostek. Z tego powodu warto znać domowe sposoby na tłustą cerę, które pomogą utrzymać ją w ryzach.

Uważaj na kosmetyki

Bardzo istotne jest, aby stosować jedynie lekkie kosmetyki, które w swojej bazie nie mają olejów. To już połowa sukcesu. Drugą połową jest… odpowiednie nawilżanie skóry bez jej znacznego wysuszania. Jeśli nałożymy zbyt tłusty kosmetyk, to zatkamy pory; jeśli zbyt wysuszymy skórę, to doprowadzimy do wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Obie te sytuacje są niewskazane.

Cerę tłustą dobrze jest regularnie myć płynem oczyszczającym – przynajmniej dwa razy w ciągu dnia – oraz wycierać tonikiem antybakteryjnym.

Jak walczyć z tłustą cerą?

Domowy sposób na tłustą cerę to przede wszystkim odpowiednie maseczki. Można je zrobić np. z naparu z zielonej herbaty, który po wystygnięciu mieszamy z mąką ziemniaczaną. Taką papkę nakładamy na twarz przynajmniej na 30 minut. To pozwoli na zamknięcie porów, które są widoczne przy skórze tłustej.

Drugim dobrym sposobem na opanowanie cery tłustej jest zrobienie maseczki z drożdży. Drożdże należy wymieszać z wodą oraz miodem, a następnie nałożyć na skórę na ok. kwadrans. Następnie papkę zmywa się ciepłą wodą, a twarz osusza. Taka maseczka nie tylko działa antybakteryjnie, ale również usuwa nadmiar tłuszczu oraz lekko wysusza skórę. Podobnie działa również maska z ubitej na sztywno piany z białek – będzie ona działała również przeciwzapalnie, co sprawdzi się, jeśli tłustej cerze towarzyszą także krostki.

Tłusta cera może zostać opanowana, ale ma również swoje zalety. Mniej widać po niej starzenie, nie wymaga zabezpieczania zimą oraz rzadko kiedy jest cerą wrażliwą.

2 thoughts on “Domowe sposoby na tłustą cerę

  1. Tłusta cera najczęściej pojawia się jak ktoś dojrzewa, w wieku młodzieńczym. Mało kto ma przetłuszczającą się skórę później. Nie ma więc co panikować, przecież sposób na tłustą cerę jest bardzo prosty – wystarczy regularnie myć twarz zwykłym mydłem w kostce. To znacząco osusza skórę i usuwa nadmiar łoju. Ale trzeba to robić nawet kilkanaście razy dziennie.

    1. Mylisz się, tłusta cera to jeden z typów cery, który pojawia się u każdego człowieka i nie jest tak, że ten typ się kiedykolwiek zmienia. Sposoby na tłustą cerę są różne, ale najważniejsze to nie dopuścić do zbyt dużego przetłuszczenia, bo potem pory się zatykają i pojawiają się pryszcze i inne wypryski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *