Domowe sposoby na łupież

Łupież to bardzo krępujący i uciążliwy problem. To jedna z chorób skóry głowy, która objawia się poprzez złuszczanie zrogowaciałej warstwy naskórka oraz nadmierny łojotok w tym obszarze. Osoby, które padły ofiarą łupieżu, unikają zwykle ciemnych ubrań. Wstydzą się bowiem ciągle sypiących się z ich głów nieestetycznych, białych płatków.

Łupież pojawia się często, kiedy źle się odżywiamy, niewłaściwie pielęgnujemy włosy, jesteśmy zmęczeni, osłabieni i zestresowani. Choć łupież jest problemem wstydliwym, nie wynika z brudu czy braku higieny. Co więcej, często pojawia się przez nadmierne stosowanie kosmetyków lub ich niedokładne spłukiwanie. Używanie lakierów i pianek do włosów także przyczynia się do pojawienia łupieżu. Nie bez przyczyny pozostają też indywidualne uwarunkowania skórne.

Na rynku jest wiele szamponów i odżywek przeciwłupieżowych, nie zawsze jednak zdają one egzamin. Na szczęście, poza nimi istnieją również domowe sposoby na łupież, które często dają lepsze rezultaty niż profesjonalne środki. Jak w niemal każdej dolegliwości, na pomoc osobom dotkniętym łupieżem, przychodzą zioła

Jak pozbyć się łupieżu? Spróbuj, stosując ziołowe płukanki!

Płukanka ze skrzypu, mydlnicy i łopianu

Każde z tych ziół świetnie przeciwdziała łupieżowi. By przygotować płukankę, należy wziąć kolejno po dwie łyżki – skrzypu polnego, korzenia łopianu oraz korzenia mydlnicy. Do mieszanki dolewamy litr wody i gotujemy wywar przez siedem minut. Następnie dolewamy kolejny litr wody. Tak przygotowanym naparem przepłukujemy włosy po każdym myciu. Płukanka ze skrzypu, mydlnicy i łopianu nadaje się do każdego rodzaju włosów.

Płukanka z rumianku, nagietka i skrzypu oraz kory wierzby

To idealne dla włosów połączenie. Rumianek, nagietek oraz skrzyp są częstym składnikiem szamponów i kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów. Napar pielęgnacyjny o takim składzie można przygotować również samodzielnie. Wystarczy wziąć po trzy łyżki rumianku, nagietka i skrzypu polnego, dodać do tego odrobinę kory wierzby i zalać litrem wody. Odwar przygotowujemy poprzez gotowanie ziół przez pięć minut. Po ostudzeniu i odcedzeniu cieczy, spłukujemy nią umyte i lekko wilgotne włosy. Płukankę tą możemy stosować na wszystkie rodzaje włosów od 2 do 3 razy w tygodniu.

Płukanka lipowa

Lipa ma właściwości nawilżające, dlatego świetnie radzi sobie z przesuszoną skórą głowy, która choruje na łupież. W celu przyrządzenia płukanki z lipy, weź 4 łyżki stołowe ziela i wsyp je do 0,5 litra wody, a następnie ugotuj. Kolejnym krokiem będzie odstawienie naparu i odczekanie kwadransa, by mieszanka była gotowa. Tak przygotowanym, odcedzonym z fusów płynem, możemy spłukać włosy. Płukanka z lipy nadaje się przede wszystkim do włosów jasnych.

Płukanka miętowa

To domowy sposób na łupież, idealny dla włosów ciemnych. Płukankę miętową przygotowujemy mieszając trzy łyżki świeżej lub suszonej mięty z litrem octu owocowego (opcjonalnie octu winnego). Mieszankę szczelnie zamykamy w słoiku i odstawiamy na dwa tygodnie w ciepłe, nasłonecznione miejsce. Po tym okresie przecedzamy i wyciskamy zioła oraz przelewamy płyn przez gazę. Płukankę tę możemy stosować po każdym myciu włosów.

3 thoughts on “Domowe sposoby na łupież

  1. Najlepszy sposób na pozbycie się łupieżu, to odpowiednie mycie włosów. I nie jest zawsze najważniejsze czym te włosy się myje, ale w jaki sposób się je płucze. Bo spłukiwanie z włosów szamponu to większa połowa sukcesu. Trzeba pamiętać, że trzeba to robić nawet dwa razy dłużej niż trwa mycie włosów.

  2. U mnie domowe sposoby nie przyniosły wielkich efektów i zdecydowałam się na stosowanie leczniczego szamponu pirolam. Poprawę widziałam już po kilku pierwszych myciach, a po jakichś dwóch tygodniach nie było śladu po łupieżu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *