Domowe sposoby na idealną cerę

Coraz częściej w codziennej pielęgnacji ciała powracamy do natury. Markowe produkty z aptek i drogerii zastępujemy artykułami dostępnymi w osiedlowym spożywczaku lub delikatesach, a sposoby domowe na idealną cerę nie są obce większości kobiet. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z naturalnymi kosmetykami, powinnaś zapoznać się z kilkoma poradami.

Ogródek a cera

W poszukiwaniu najlepszych produktów do pielęgnacji na początku przeszukaj najbliższe otoczenie. Na wiosnę i w lecie warto wybrać się na spacer w poszukiwaniu darów natury – pąki kwiatów, zioła, liście i owoce warto zbierać na łąkach i w lasach oddalonych od głównych dróg, aby uniknąć zanieczyszczeń. Zajrzyjmy też do przydomowego ogródka – z płatków róży stworzyć możemy świetny tonik do cery suchej, a napary z rumianku i bławatka pomogą pozbyć się niedoskonałości cery. Opłaca się zrobić zapasy sezonowych półproduktów, by zimą również z nich korzystać. Pamiętajmy o odpowiednim ich zabezpieczeniu i przechowywaniu (suszenie, mrożenie).

Zobacz więcej: portaldermatologiczny.pl

Spiżarka na idealną cerę

Domowe sposoby na idealną cerę opierają się też na tym, co większość z nas ma na co dzień w kuchennej szafce. Na bazie płatków owsianych, miodu, jajek, jogurtu naturalnego lub cukru możemy stworzyć świetne kosmetyki. Jeszcze lepsze efekty uzyskamy dodając świeże owoce lub warzywa, np. ogórka, jabłko lub cytrynę. Dokładny skład zależy od potrzeb naszej cery oraz upodobań – ogromnym plusem jest to, że zawartość kosmetyku możemy dowolnie modyfikować w każdej chwili, a nie jak w przypadku gotowego czekamy, aż skończy się opakowanie.

Jednym z najlepszych źródeł składników odżywczych dla naszej skóry są oleje roślinne – zaopatrzmy się więc w dobrej jakości olej z słodkich migdałów, kokosowy czy arganowy. Warto w nie zainwestować – są kosmetykami same w sobie oraz idealnie nadają się na bazę do wieloskładnikowych kremów i balsamów. Większość z nich posiada wysoką cenę, jednak są bardzo wydajne.

Zrób sobie krem

Nauka na temat naturalnych kosmetyków jest bardzo bogata – nic dziwnego, przekazywana z pokolenia na pokolenie od tysięcy lat, w ostatnich czasach dodatkowo wzbogacona o badania naukowców, ciągle jest uzupełniania. W większych miastach organizowane są warsztaty i kursy, których tematyką są kosmetyki robione w domu. Jeśli nie mamy możliwości uczestniczenia w nich wiedzę możemy zdobywać w internecie lub książkach. Bardzo popularne stają się też sklepy sprzedające półprodukty do tworzenia własnych kosmetyków – możemy dopasować do swoich potrzeb każdy składnik np. kremu i samodzielnie połączyć go w domu.

Pamiętajmy, by wszystkie zrobione własnoręcznie wyroby odpowiednio przechowywać – szczelnie zamknięte pojemniki i zapisany termin ważności to podstawa. Źle zabezpieczony kosmetyk nie tylko traci swoje właściwości, ale też staję się idealną pożywką dla bakterii.

Nie istnieje jeden uniwersalny domowy sposób na idealną cerę, jednak natura obdarza nas taką różnorodnością składników, że każdy znajdzie coś, co mu odpowiada. Może i jest to trudniejsze i bardziej pracochłonne niż wybranie gotowego kosmetyku z sklepowej półki, jednak na pewno przynosi lepsze rezultaty daje nam ogromną satysfakcję.

2 thoughts on “Domowe sposoby na idealną cerę

  1. Dobrym sposobem na idealną cerę jest nie dopuszczenie do przetłuszczania, ale też wysuszania. Najważniejsze to nie popadać w skrajności. Bo to do niczego dobrego na pewno nie doprowadzi. Cera będzie bardziej podatna na wypryski i przebarwienia, ale przede wszystkim także na zmatowienie. A można tego uniknąć poprzez znalezienie złotego środka, co wcale nie jest takie trudne.

  2. Kiedyś poznałam chemika z Politechniki Gdańskiej, który sam robił sobie mydło. Dopasował je do swojego Ph skóry i było dla niego idealne – nie wysuszało, nie natłuszczało, a myło jak wszystkie reklamowane. No i oczywiście znacznie taniej wychodziło. Zrobił mi też kiedyś krem na cerę, na którym mógłby zbić majątek, ale gość twierdził, że to nic takiego, że każdy z jego wykształceniem tak potrafi itd. W ogóle nie miał żyłki do biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *