Domowe sposoby na haluksy

Haluksy to jeden z najczęstszych problemów ortopedycznych. Wiele osób każdego roku zgłasza się do lekarzy z tym nieprzyjemnym schorzeniem. Zanim zmiany się rozwiną i będą przyczyną bardzo nieprzyjemnych, bolesnych dolegliwości, warto w odpowiedni sposób zadbać o stopy.

Skuteczne domowe sposoby na haluksy to przede wszystkim systematyczne wykonywanie ćwiczeń, których celem jest wzmocnienie stopy. Na wystąpienie haluksów bardziej narażona są kobiety niż mężczyźni. Dużym ryzykiem obciążone są osoby, które noszą nieodpowiednie obuwie, wykonują stojącą pracę, a także mają krewnych cierpiących z powodu takiej deformacji. W takim przypadku trzeba więc zwrócić szczególną uwagę na kondycję stóp i pomyśleć o regularnej gimnastyce tej części ciała.

Ćwiczenia na haluksy są proste i nie wymagają dobrej kondycji. Osoby, które zauważą u siebie pierwsze objawy zmian mogą wykonywać prostą gimnastykę, która polega na chodzeniu na palcach, podnoszeniu różnych przedmiotów przy pomocy stóp lub chodzeniu na krawędziach stóp. Ważne jest przede wszystkim systematyczne powtarzanie takich ćwiczeń, które pozwoli na osiągnięcie zauważalnych efektów.

Prosty, domowy sposób  na haluksy, to chodzenie boso. Warto codziennie przynajmniej przez chwilę pozwolić swoim stopom odpocząć od niewygodnego obuwia i pospacerować bez butów. Prostym rozwiązaniem jest także unikanie wysokich obcasów. Wiele kobiet lubi szpilki i pantofle na obcasie, ponieważ wydłużają one nogi i optycznie poprawiają sylwetkę. Niestety noszenie takich butów stanowi również poważne obciążenie dla stóp.

Ulgę w dolegliwościach może także przynieść masaż wykonany przy użyciu zwykłej oliwy z oliwek. Taki delikatny masaż pozwoli się rozluźnić i zmniejszy ból, ale także poprawi krążenie. Aby zauważyć korzystne skutki, zabieg trzeba powtarzać przez dłuższy czas, najlepiej dwa razy dziennie przez piętnaście minut.

Jak pozbyć się haluksów, które rozwinęły się pomimo ćwiczeń i noszenia odpowiedniego obuwia? Jeśli wymienione sposoby nie dają rezultatów, konieczne może okazać udanie się do apteki i zakup odpowiednich wkładek, plastrów, a nawet specjalnych aparatów korekcyjnych. Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór tego typu akcesoriów, które przeznaczone są dla osób z haluksami w różnym stopniu zaawansowania, można więc dobrać rozwiązanie, które będzie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Zadaniem takich produktów jest zmniejszenie deformacji, a także ochrona stopy przed otarciami i urazami.

Niestety ten domowy sposób na haluksy również nie zawsze przyniesie efekty. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza. Ortopeda obejrzy stopy i podejmie decyzję o wyborze metody leczenia. W zaawansowanych przypadkach jedynym naprawdę skutecznym rozwiązaniem pozostaje operacja

One thought on “Domowe sposoby na haluksy

  1. Noszenie obuwia bez obcasów czy zbyt ciasnego jest często opacznie rozumiane. Domowe sposoby na haluksy to całkiem co innego. Chodzi o to żeby w domu nie chodzić w niczym oprócz skarpety. To wzmacnia nie tylko nogę, ale i układ immunologiczny, więc efekty są znacznie lepsze dzięki temu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *