Domowe sposoby na chrapanie

Jest problemem uciążliwym nie tylko dla chrapiącego, ale i dla jego najbliższego otoczenia. Sprawia wiele problemów związanych z codziennym funkcjonowaniem, może być też objawem poważnych problemów ze zdrowiem. Chrapania ignorować nie można, choć Polacy często lekceważą tę dolegliwość i starają się ją pokonać domowymi sposobami. Z jakich metod walki z chrapaniem mogą skorzystać zwolennicy naturalnych metod?

Skąd biorą się problemy z chrapaniem?

By skutecznie walczyć z wrogiem, należy go lepiej poznać. Zanim zaczniemy się głowić nad tym, jak pozbyć się chrapania, zastanówmy się, skąd biorą się problemy z nim związane. Często przyczyną chrapania okazuje się bezdech senny, w walce z którym warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Najczęściej jednak za kłopoty z chrapaniem odpowiada styl prowadzonego przez nas życia. Zła dieta, zbyt częste sięganie po używki oraz nieodpowiednia pozycja podczas snu – oto główne przyczyny problemów z chrapaniem.

Co zrobić, by uwolnić się od chrapania?

Domowe sposoby na chrapanie są proste i dotyczą przede wszystkim zmian, jakie należy wprowadzić w swym życiu. Często wystarczającym rozwiązaniem okazuje się zmiana poduszki, która wpływa na pozycję przyjmowaną przez nas w trakcie snu. W przypadku osób, które cierpią z powodu nadwagi, w walce z chrapaniem pomóc może lżejsza dieta oraz stopniowa redukcja masy ciała. Ważna jest też rezygnacja z używek, które nasilają problemy z chrapaniem lub też są ich główną przyczyną. Pamiętajmy, że nikotyna podrażnia gardło, a to skutkuje późniejszymi problemami z chrapaniem. Negatywnie wpływa też na stan naszego zdrowia alkohol. Jednym ze skutków ubocznych, które pojawiają się po jego spożywaniu, jest wiotczenie mięśni gardła i języka, co z kolei sprzyja powstawaniu problemów z oddechem w trakcie snu.

Sypialnia a chrapanie

Osoby chrapiące muszą też zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach śpią. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w sypialni to najprostszy domowy sposób na chrapanie, który pomaga w większości przypadków. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura utrudnia spokojny sen i sprawia, że problemy z oddychaniem szybko się nasilają. Jaka temperatura będzie najlepsza? Jeśli chcemy cieszyć się spokojną i wolną od problemów z głośnym chrapaniem nocą, powinniśmy zadbać o to, by w naszych sypialniach temperatura powietrza utrzymała się w granicach 18-21 stopni Celsjusza. Ważna jest też odpowiednia wilgotność powietrza. Tu idealnym rozwiązaniem jest utrzymanie wilgotności na poziomie 40-60%.

W walce z chrapaniem pomóc może nam laryngolog oraz specjalne środki ułatwiające oddychanie. Warto jednak walkę z problemem rozpocząć od analizy swego postępowania i wprowadzenia w swym życiu takich zmian, które pomogą nam i w ochronie zdrowia i w leczeniu chrapania.

One thought on “Domowe sposoby na chrapanie

  1. Domowe sposoby na chrapanie działają tylko w początkowym stadium. Jak już chrapanie jest codzienne, to niestety tylko operacyjnie można je leczyć, ale bardzo mało osób się na to decyduje, bo przecież to nie jest wielkie zagrożenie zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *