Jest problemem uciążliwym nie tylko dla chrapiącego, ale i dla jego najbliższego otoczenia. Sprawia wiele problemów związanych z codziennym funkcjonowaniem, może być też objawem poważnych problemów ze zdrowiem. Chrapania ignorować nie można, choć Polacy często lekceważą tę dolegliwość i starają się ją pokonać domowymi sposobami. Z jakich metod walki z chrapaniem mogą skorzystać zwolennicy naturalnych metod?
Skąd biorą się problemy z chrapaniem?
By skutecznie walczyć z wrogiem, należy go lepiej poznać. Zanim zaczniemy się głowić nad tym, jak pozbyć się chrapania, zastanówmy się, skąd biorą się problemy z nim związane. Często przyczyną chrapania okazuje się bezdech senny, w walce z którym warto skorzystać z profesjonalnej pomocy. Najczęściej jednak za kłopoty z chrapaniem odpowiada styl prowadzonego przez nas życia. Zła dieta, zbyt częste sięganie po używki oraz nieodpowiednia pozycja podczas snu – oto główne przyczyny problemów z chrapaniem.
Co zrobić, by uwolnić się od chrapania?
Domowe sposoby na chrapanie są proste i dotyczą przede wszystkim zmian, jakie należy wprowadzić w swym życiu. Często wystarczającym rozwiązaniem okazuje się zmiana poduszki, która wpływa na pozycję przyjmowaną przez nas w trakcie snu. W przypadku osób, które cierpią z powodu nadwagi, w walce z chrapaniem pomóc może lżejsza dieta oraz stopniowa redukcja masy ciała. Ważna jest też rezygnacja z używek, które nasilają problemy z chrapaniem lub też są ich główną przyczyną. Pamiętajmy, że nikotyna podrażnia gardło, a to skutkuje późniejszymi problemami z chrapaniem. Negatywnie wpływa też na stan naszego zdrowia alkohol. Jednym ze skutków ubocznych, które pojawiają się po jego spożywaniu, jest wiotczenie mięśni gardła i języka, co z kolei sprzyja powstawaniu problemów z oddechem w trakcie snu.
Sypialnia a chrapanie
Osoby chrapiące muszą też zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach śpią. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w sypialni to najprostszy domowy sposób na chrapanie, który pomaga w większości przypadków. Zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura utrudnia spokojny sen i sprawia, że problemy z oddychaniem szybko się nasilają. Jaka temperatura będzie najlepsza? Jeśli chcemy cieszyć się spokojną i wolną od problemów z głośnym chrapaniem nocą, powinniśmy zadbać o to, by w naszych sypialniach temperatura powietrza utrzymała się w granicach 18-21 stopni Celsjusza. Ważna jest też odpowiednia wilgotność powietrza. Tu idealnym rozwiązaniem jest utrzymanie wilgotności na poziomie 40-60%.
W walce z chrapaniem pomóc może nam laryngolog oraz specjalne środki ułatwiające oddychanie. Warto jednak walkę z problemem rozpocząć od analizy swego postępowania i wprowadzenia w swym życiu takich zmian, które pomogą nam i w ochronie zdrowia i w leczeniu chrapania.
Domowe sposoby na chrapanie działają tylko w początkowym stadium. Jak już chrapanie jest codzienne, to niestety tylko operacyjnie można je leczyć, ale bardzo mało osób się na to decyduje, bo przecież to nie jest wielkie zagrożenie zdrowia.