Domowe sposoby na ból zęba

Silny ból zęba to bardzo męczący objaw. Pojawia się zazwyczaj w przypadku, gdy w zębie rozwija się stan zapalny. Bywa, że cały proces dzieje się w środku źle zaleczonego zęba – wtedy ból jest trudny do zniesienia. Łatwiej bywa w przypadku, gdy ubytek jest otwarty i można doprowadzić niektóre substancje bezpośrednio. Jakie domowe sposoby na ból zęba mogą okazać się skuteczne?

W przypadku pulsującego bólu zęba, który dodatkowo został niedawno wyleczony lub nie ma widocznych ubytków jedynym działającym domowym sposobem jest jego schłodzenie. Najlepiej do tego celu nadaje się lód, trzeba trzymać go w bolącym miejscu przez kilka minut i powtarzać to co godzinę. Skuteczna może okazać się również płukanka z zimnej wody. W przypadku takiego rodzaju bólu szybka wizyta u lekarza jest niezbędna – zazwyczaj dolegliwości nasilają się i potrzebne jest profesjonalne działanie.

Co robić gdy boli ząb, a brak pod ręką standardowego środka przeciwbólowego? W przypadku otwartych ubytków pomocne mogą okazać się między innymi płukanki ziołowe. Do najbardziej polecanych ziół należą rumianek i szałwia. Napar przed zastosowaniem powinien być przestudzony.

Jeśli zioła nie podziałają, można spróbować zadziałać bezpośrednio na miejsce bólu. Przy stosowaniu tej metody należy jednak pamiętać, że nie należy grzebać w ubytku, a jedynie doprowadzić substancję we właściwe miejsce. Uszkodzenie bolącego miejsca może spowodować, że normalne leczenie nie będzie już możliwe. Bywa, iż po naruszenia zęba możliwe jest już tylko leczenie kanałowe. Do „miejscowego znieczulenia” polecany jest między innymi naturalny olejek goździkowy. Jeśli akurat nie ma go pod ręką, można do tego celu wypróbować jodynę, która również ma działanie bakteriobójcze.

Domowy sposób na ból zęba to także zastosowanie alkoholu, najlepiej wysokoprocentowego bezpośrednio na bolący ząb lub w formie płukanki. Można też użyć do tego celu specjalnego płynu na bazie alkoholu z wyciągami ziołowymi. Trzeba pamiętać, że alkohol wysokoprocentowy ma niszczące działanie na śluzówkę i nie należy powtarzać tego procesu zbyt często.

Polecanym domowym sposobem na ból zęba jest również aspiryna. Zazwyczaj jest ona dostępna w domowej apteczce. W sposobie domowym chodzi jednak nie o jej normalne zastosowanie. Z aspiryny również bowiem można uzyskać płukankę, która powinna zadziałać kojąco w przypadku bólu zęba. Warto tu dodać, iż bywa, że środki doustne, szczególnie te dostępne bez recepty i stosowane także przy przeziębieniu, nie mają tak skutecznego działania w przypadku bólu zęba jak płukanki i inne zewnętrznie stosowane środki.

Nawet jeśli ból zęba ustąpi nie należy zapominać o wizycie u dentysty, ponieważ zaprezentowane domowe sposoby są jedynie tymczasowym środkiem zaradczym.

One thought on “Domowe sposoby na ból zęba

  1. Płukanie gardła szałwią jest korzystne nie tylko jako domowe sposoby na ból zęba. To pomoże generalnie we wszystkich kłopotach z jamą ustną. I nie ma znaczenia czy było spowodowane wirusem czy inną przyczyną. Po prostu szałwia działa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *