Biegunka jest specyficzną przypadłością, która dotyka nas najczęściej w najmniej odpowiednim momencie. Każdy, kto ma problem z biegunką, stara się jak najszybciej się go pozbyć. Chociaż mogłoby się wydawać, że najprostszym rozwiązaniem jest kupienie właściwych leków w aptece, to jednak dla zdrowia organizmu warto sięgnąć po domowe i sprawdzone sposoby.
Jak zatrzymać biegunkę?
Z pomocą w zatrzymaniu rozwolnienia może przyjść nam błonnik. Wprawdzie wielu osobom kojarzy się on bardziej z walką z zaparciami, niż z biegunką, jednak w obydwu wypadkach jest on bardzo skuteczny, gdyż wspaniale reguluje on pracę jelit.
Domowe sposoby na biegunkę są ogromnie różnorodne, dlatego też stosując je należy pamiętać, że nie wszystko zadziała na każdego, przez co warto poeksperymentować i znaleźć sposób najlepszy i najbardziej skuteczny dla siebie.
Wielu osobom pomaga jedzenie dobrze ugotowanego ryżu z dodatkiem papki przygotowanej z gotowanej marchwi. Zjedzenie takiej potrawy pomaga nie tylko zatrzymać nieprzyjemne objawy związane z biegunką, ale także dostarcza naszemu organizmowi wielu cennych witamin i mikroelementów, które traci on podczas biegunki.
Podczas biegunki dla lepszych rezultatów powinno się przede wszystkim ograniczyć jedzenie, lub zastosować całkowitą głodówkę, która pomoże organizmowi uspokoić pracę jelit.
Wiele biegunek ma podłoże bakteryjne, dlatego też powinno się postawić duży nacisk na usunięcie szkodliwych bakterii z przewodu pokarmowego. W tym celu warto wykorzystać potencjał leczniczy, który drzemie w wielu ziołach. Szczególnie skuteczne podczas biegunki z pewnością okaże się picie naparów z pierwiosnka zwyczajnego, koniczyny polnej, kolendry, czy piołunu. Regularne picie płynów sporządzonych z tych roślin pomoże usunąć z organizmu szkodliwe toksyny i bakterie. Mówiąc o wykorzystaniu ziołolecznictwa w walce z biegunką nie można zapomnieć również o doskonałym działaniu kory dębu. Można na jej bazie przyrządzić napar, bądź kupić tabletki, których jest ona głównym składnikiem. W przypadku biegunki u dzieci warto podać im herbatkę zaparzoną z liści jeżyny, gdyż jest on bogaty w witaminę C i działa przeciwzapalnie.
Wykorzystanie owoców do walki z biegunką
Jedzenie czarnych jagód, bądź przetworów z nich od wieków uznawane jest za domowy sposób na biegunkę, który cieszy się ogromną skutecznością. Czarne jagody, oprócz ich zapierającego działania są również bogate w wiele związków, witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowego funkcjonowania organizmu, dlatego warto o nich pamiętać nie tylko przy okazji rozwolnienia.
Wiele opracowań z dziedziny ziołolecznictwa podaje, że działanie bardzo podobne do czarnych jagód wykazuje również jarzębina, dlatego też o niej również nie można zapomnieć. Podczas biegunki pomoże również jedzenie suszonych śliwek, bądź też picie soku z aronii, gdyż owoce te również wykazują działanie przeciwbiegunkowe.
Przede wszystkim odradzam wszystkie domowe sposoby na biegunkę. Rozwolnienia nie powinno się zatrzymywać, ono powinno trwać ile trzeba. Bo właśnie w ten sposób organizm pozbywa się toksyn, które powodują jakieś zmiany.