Domowe sposoby na astmę

Wprawdzie nie da się leczyć astmy wyłączeni domowymi sposobami, jednak istnieje kilka prostych metod, które ułatwią oddychanie oraz pomogą w zapobieganiu kolejnym atakom. Warto zastanowić się nad ich wykorzystaniem.

Czym jest astma

Astma to choroba układu oddechowego. Uznaje się, że jest ona związana z wyjątkowo wrażliwym układem immunologicznym. U osób, które cierpią z powodu tej choroby, kontakt z alergenami, wysiłek fizyczny, czy zimne powietrze, mogą spowodować bardzo gwałtowną reakcję immunologiczną. Prowadzi to do powstania obrzęku gardła, który w dużym stopniu utrudnia oddychanie. Domowe sposoby na astmę pomogą w skutecznym unikaniu takich ataków oraz zmniejszą ich intensywność.

Poznaj alergeny wywołujące astmę

Najprostszym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia ataku astmy jest poznanie drażniących czynników, które powodują reakcję systemu immunologicznego. U niektórych osób mogą być to alergeny, takie jak roztocza, sierść zwierząt, czy pyłki roślin, dla innych osób czynnikiem prowadzącym do ataku może być silny stres. Warto jest prowadzić obserwacje i notować wszystkie sytuacje, które spowodowały duszności. Pozwoli to na unikanie takich okoliczności w przyszłości.

Dieta na astmę

Warto także wprowadzić zmiany w swojej diecie. Najlepiej wykluczyć z posiłków produkty, które mają szczególnie silne działanie uczulające, takie jak orzechy i owoce morza, natomiast zleca się jedzenie surowych śliwek. W leczeniu pomaga witamina B6. Badania naukowe potwierdziły, że duże dawki tej witaminy pomagają w skutecznym zmniejszaniu ryzyka wystąpienia ataku astmy. Witaminę B6 można znaleźć w dużych ilościach np. w chlorelli, spirulinie, a także w młodym jęczmieniu. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt duże dawki tej dobroczynnej substancji będą miały toksyczne działanie.

Dietę warto również uzupełnić o produkty, które zawierają witaminę C, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz magnez. Dodatkowe dawki tych substancji odżywczych pochodzące z diety lub suplementów, zmniejszają objawy astmy. Wyjątkowo dobrym źródłem omega-3 jest olej lniany.

Domowy sposób na astmę może pomóc także doraźnie w czasie ataku. W nagłej potrzebie, gdy nie ma pod ręką inhalatora, sprawdzi się zwykła kofeina. Ta substancja należy do tej samej grupy związków chemicznych, co leki stosowane w przypadku leczenia astmy, które mają działanie rozszerzające oskrzela. Trzeba jednak pamiętać, że kofeina nie zastąpi leczenia i można po nią sięgać tylko w nagłych przypadkach.

Jak pozbyć się astmy? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ale osoby, które cierpią z powodu tego problemu zdrowotnego, powinny unikać kontaktu z bardzo zimnym powietrzem. Gdy na zewnątrz panują wyjątkowo niskie temperatury, najlepiej w ogóle nie wychodzić z domu. Warto także pamiętać o szaliku, który ochroni drogi oddechowe przed kontaktem z zimnem.

One thought on “Domowe sposoby na astmę

  1. Każdy musi wypracować swoje domowe sposoby na astmę. Bo astma powodowana jest przez indywidualne przyczyny. U mnie pomogło, że przestałem jeść owoce morza, choć wcześniej nie było żadnej informacji o tym, że mam uczulenie na to.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *