Domowe sposoby na afty

Afty (aphthae) to bolesne i nieprzyjemne, nawracające owrzodzenia wnętrza jamy ustnej. Mogą pojawiać się z różnych powodów. Do najczęściej występujących należy: stres, osłabienie organizmu, przyjmowanie antybiotyków, nieprawidłowa dieta, zaburzona gospodarka hormonalna czy skaleczenie wewnątrz ust.

Zanim zabierzemy się za domowe sposoby na afty, powinniśmy upewnić się, że nie mylimy owrzodzenia z opryszczką, która ma inne przyczyny i jest zaraźliwa. Objawami występowania aft, zwanych inaczej pleśniawkami lub nadżerkami, są: pieczenie, wyczuwalne narośle w ustach oraz okrągłe białe ranki.

Afty nie należą do groźnych schorzeń i zazwyczaj po kilku dniach znikają same. Aby jednak uchronić się przed dyskomfortem związanym z ich występowaniem, warto sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby na afty.

Ci, którzy nie wiedzą jeszcze, jak pozbyć się aft, nie powinni się obawiać. Najlepsze domowe metody na ich leczenie i łagodzenie objawów są tanie i każdy na pewno posiada je w domu.

Sól

To jeden z podstawowych, a zarazem najlepszych i najtańszych środków antyseptycznych. Jest to także świetny, domowy sposób na aftę. Jak go stosować? Są osoby, które ranki w ustach bezpośrednio nacierają solą. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jest to zabieg, który uwydatnia ból i pieczenie. Na szczęście istnieje również łagodniejsza metoda – łyżeczkę soli wsypujemy do szklanki, a następnie zalewamy ją ciepłą wodą i mieszamy. Tak przygotowanym roztworem płuczemy jamę ustną. Aby zaznać ulgi, powinniśmy robić to przynajmniej trzy razy dziennie.

Soda oczyszczona

Soda działa podobnie do soli i stosuje się ją także w bardzo podobny sposób. Aby przygotować płukankę, wsypujemy sodę oczyszczoną do szklanki i zalewamy ją wodą do połowy. Następnie płuczemy nią usta i każdorazowo wypluwamy ciecz. Można również rozpuszczoną w odrobinie wody sodę nakładać bezpośrednio na rany i pozostawiać na kilka minut, po czym wypłukiwać zimną wodą.

Woda utleniona

Kolejny preparat obecny w każdym domu, który działa zbawiennie na owrzodzenia w jamie ustnej. Wystarczy, że wacik lub gazę nasączymy odrobiną wody utlenionej i nałożymy go bezpośrednio na ranę, by poczuć natychmiastową ulgę. Zawarty w płynie nadtlenek wodoru nie tylko niweluje nieprzyjemne uczucie, lecz także zapobiega rozprzestrzenianiu się infekcji.

Domowa płukanka

Można ją nazwać „trzy w jednym”, gdyż zawiera w sobie wszystkie trzy wymienione powyżej składniki. Przygotowujemy ją, mieszając 1 łyżkę wody utlenionej z 1 łyżeczką soli i 1 łyżeczką sody oczyszczonej. Roztworem tym płuczemy usta i szybko go wypluwamy. Pomaga on odkazić ranę i łagodzi ból, jednak pod żadnym pozorem nie powinno się go połykać.

Lód

Jeśli nie macie w zwyczaju mrożenia kostek lodu do napojów, lepiej zacznijcie to robić na wypadek wystąpienia aft. Kostki lodu działają powoli, uspakajają i uśmierzają ból, jednocześnie zwalczając stan zapalny.

One thought on “Domowe sposoby na afty

  1. Ja tam polecam czystek. Wypróbowałem już naprawdę niezliczone domowe sposoby na afty i ten jest zdecydowanie najlepszy. Zwłaszcza, że działa zarówno wtedy, jak się afty pojawią, jak i wtedy kiedy ich jeszcze nie ma. Naprawdę warto spróbować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *