Kobieta podczas mezpterapii

Trychologia – nowoczesny sposób na przyczyny wypadania włosów

Nowoczesna trychologia jest dziedziną rewolucyjną – podchodzi bowiem kompleksowo do problemu chorób włosów, łysienia oraz przeciwdziałania utracie włosów.

Trycholog diagnozuje włosy oraz skórę głowy i i przeprowadza w jej obrębie zabiegi. Dzięki kompleksowemu przygotowaniu i dysponowaniu szerokim wachlarzem badań jest w stanie dokładnie określić przyczyny wypadania włosów oraz wybrać najskuteczniejsze metody leczenia – współpracując ściśle z dermatologiem. Współcześnie do problemu wypadania włosów podchodzi się wielowymiarowo i stwierdza się, iż nadmierne wypadanie włosów może być zarówno pierwotną chorobą głowy, jak i schorzeniem wskazującym na występowanie problemów ogólnoustrojowych.

Wypadające włosy – badania

W tym celu konieczne jest ukierunkowane badanie włosów. Diagnostyka trychologiczna należy do wysoce specjalistycznych i niezwykle wartościowych metod dla określania dokładnych przyczyn łysienia. Fundamentem diagnostyki są następujące metody:

 • Trichoskopia – badanie najczulsze i najlepsze w określaniu, jakie są przyczyny łysienia. Różne mechanizmy utraty włosów cechują się charakterystycznym obrazem trichoskopowym. Badanie polega na ocenie za pomocą specjalnej kamery skóry głowy, mieszków włosowych, łodyg włosów oraz wzoru i morfologii odrostu włosów,
 • Trichogram – najstarsza metoda swoistego badania włosów, polega ona na mechanicznym wyrwaniu do 100 włosów z różnych okolic głowy i badaniu ich pod mikroskopem. Badanie umożliwia ocenę łodygi włosa i doskonale sprawdza się w diagnostyce wad wrodzonych budowy włosa.
łysienie androgenowe
Mężczyzna z problemem łysienia

Wypadanie włosów – przyczyny istotne populacyjnie

Żeby określić dokładnie, w jakim mechanizmie występują wypadające włosy, konieczne jest przeprowadzenie powyższej diagnostyki, wraz z oceną parametrów laboratoryjnych. Pozwoli to najbardziej swoiście określić przyczyny łysienia, a więc i dobrać skutecznie rozwiązania terapeutyczne. Bardzo istotne z punktu widzenia terapii jest jej jak najwcześniejsze rozpoczęcie i wybór optymalnych metod leczniczych.

Łysienie jest problemem wielodyscyplinarnym – w zależności od mechanizmu stosuje się różne metody terapeutyczne. Pewne metody zabiegowe – np. mezoterapia skóry głowy cechuje się skutecznością we wszystkich podtypach łysienia. W przypadku najczęstszego łysienia androgenowego celowe jest zastosowanie antagonistów androgenów (np. Finasterydu lub Cyproteronu), w łysieniu plackowatym celowe i skuteczne jest zastosowanie glikokortykosteroidów, leków immunosupresyjnych.

– mówi specjalista trychologii.

Wśród najczęstszych podtypów łysienia należy wskazać na następujące:

 • Łysienie androgenowe (80% mężczyzn i do 50% kobiet),
 • Łysienie plackowate (głównie dzieci oraz kobiety),
 • Łysienie niedoborowe (niedobory żelaza, hormonów tarczycy),
 • Łysienie w przebiegu stosowania leków (heparyna, kwas walproinowy, cytostatyki),
 • Łysienie związane z chorobami przewlekłymi (choroby autoimmunologiczne, cukrzyca).

Co na wypadanie włosów rekomendują trycholodzy?

Współcześnie trycholodzy (pracujący w miejscach takich jak mezoterapia Gdynia) skupiają się nie tyle na terapii, ale zwracają uwagę na kwestie elementarne. Ważne jest, jak wzmocnić włosy aby zatrzymać łysienie i dać możliwość mieszkom włosowym do regeneracji. Nie do przecenienia są wszelkie stosowane przez trychologów metody zabiegowe:

 • Kriomasaż Cryo – S,
 • Karboksyterapia Reology – stymuluje tworzenie naczyń i wzrost włosów za pomocą dwutlenku węgla,
 • Dermapen – wariant mezoterapii igłowej- dokładnie mezoterapia mikroigłowa. Jest ona mniej inwazyjna i mniej bolesna od klasycznej mezoterapii. Cechuje się możliwością podawania tych samych substancji, jak w klasycznej mezoterapii – witamin, koktajli odżywczych, czy osocza bogatopłytkowego.
 • Dermojet – beziniekcyjny system mezoterapii – pozwala wyeliminować podrażnienia, idealna metoda do podawania sterydów śródskórnie, koktajli odżywczych oraz osocza bogatopłytkowego.
 • Terapie z osoczem bogatopłytkowym – odwirowane osocze pacjenta podawane jest śródskórnie za pomocą Dermapenu, technologii mikroigłowej Dermojet  lub igły i strzykawki. Doskonale pobudza mieszki włosowe, regeneruje skórę i moduluje efekty sprzyjające utracie włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *