zdrowe włosy i skóra głowy

Trycholog – dowiedz się jak może ci pomóc

Wypadające włosy i inne problemy skóry głowy są w medycynie objęte specjalną dziedziną. To trychologia – w swojej nazwie odwołuje się do greckiego słowa „trikhos” tłumaczonego jako „włos”. Trycholog specjalizuje się w diagnozowaniu i wdrażaniu odpowiedniego leczenia skóry głowy, łupieżu, łuszczycy czy też łysienia. Nawet nadmiernie przetłuszczająca się skóra głowy czy po prostu jej swędzenie, są powodami, dla których warto skorzystać z konsultacji.

RODZAJE ŁYSIENIA

  • Łysienie plackowate – najpopularniejszym, dotykającym często mężczyzn już przed 30. rokiem życia, jest łysienie plackowate. Utrata włosów objawia się w postaci ognisk, tak zwanych „placów” o średnicy od około 5 do 10 cm. Stopniowo może doprowadzić do całkowitego wyłysienia.
  • Łysienie androgenowe – mężczyźni i kobiety przechodzą je inaczej. W przypadku mężczyzn następuje cofanie linii włosów w okolicach skroni, czoła lub na czubku głowy. W przypadku kobiet zmniejsza się liczba włosów przy linii przedziałku, ale nie tworzy to wyrazistego śladu linii.
  • Łysienie bliznowaciejące – ten stan zapalny skóry głowy dotyka głównie kobiet w średnim wieku, rzadziej mężczyzn. Łysienie rozpoczyna się zazwyczaj w okolicach płata ciemieniowego.
  • Łysienie polekowe – nadmierne wypadanie włosów jest w przypadku łysienia polekowego równomierne – nie zostawia to tym samym żadnych łysych kształtów i miejsc na głowie oddzielonych od części z włosami.

WYPADANIE WŁOSÓW – PRZYCZYNY I CHOROBY

Przyczyny łysienia mogą leżeć w różnych chorobach skóry. Na przykład:

  • Atopowe zapalenie skóry głowy – dokuczające ze względu na zaczerwienienia i swędzenia. Podjęcie leczenia wiąże się z leczeniem objawowym lub profesjonalną terapią np. świetlną.
  • Grzybica skóry głowy – ze względu na tempo rozwoju ognisk grzybicznych, może zaatakować cały organizm i bardzo szybko wywołać łysienie na głowie. Podobnie jak w przypadku atopowego zapalenia skóry, konieczne jest leczenie objawowe, ale i specjalistyczne.
  • Łuszczyca skóry głowy – charakteryzuje się rogowaceniem naskórka. Fachowo dobrane środki złuszczające i wdrożenie profesjonalnych masaży może pomóc chorym z łuszczycą.

TRICHOGRAM I TRICHOSKOPIA – BADANIE WŁOSÓW I SKÓRY GŁOWY

Trichogram i trichoskopia to dwie metody pozwalające na dokładną, szczegółową diagnostykę włosa i skóry głowy. Wykorzystywane są szczególnie przy rozpoznaniu łysienia bliznowaciejącego – jest bardzo rzadkie. Cechują się:

  • Trichogram – po pobraniu włosów do badania laboratoryjnego, następuje szczegółowa analiza, której wyniki są dla pacjenta dostępne po miesiącu.
  • Trichoskopia – głównym narzędziem diagnostycznym jest dermatoskop pozwalający na obejrzenie skóry głowy w powiększeniu. W trakcie badania wykonywane są zdjęcia, przesyłane również do laboratorium.

WYKORZYSTYWANE METODY LECZENIA

Jeśli zastanawiamy się nad tym jak wzmocnić włosy, w pierwszej kolejności myślimy o dobraniu właściwego szamponu. Popularnością cieszą się także wcierki, za pomocą których warto wykonywać masaże głowy. Naturalnym sposobem są również koktajle na wypadanie włosów, jednak wszystkie z wymienionych metod mogą czasem zawodzić. Skutecznym, bezbolesnym i bardzo bezpiecznym zabiegiem może być np. mezoterapia skóry głowy. Istnieje jej kilka rodzajów:

  • Mezoterapia igłowa – dzięki specjalnej igle pacjent otrzymuje bogate substancje aktywne, potrzebne przy łysieniu.
  • Mezoterapia bezigłowa – siłą są tutaj impulsy elektryczne, uaktywniające składniki konieczne do odbudowy i porostu włosa.
  • Mezoterapia osoczem bogatopłytkowym – dostarczone do skóry głowy osocze bogatopłytkowe hamuje łysienie i pobudza organizm do wytwarzania nowych włosów. Osocze bogatopłytkowe może być stosowane przy np. mezoterapii igłowej.

Przyczyny wypadania włosów mają swój początek w niezdrowym stylu życia – jeśli zastanawiamy się co na wypadanie włosów może tak naprawdę pomóc, trzeba najpierw wykluczyć nadmiar stresu i złej diety. Badanie włosów powinno rozpocząć się od badania własnej aktywności fizycznej i gospodarki hormonalnej. „Jeśli jednak rozpoznajemy głębsze przyczyny łysienia, zalecana jest jak najwcześniejsza konsultacja z trychologiem” – mówi specjalista. „Im później sięgniemy po profesjonalną pomoc, tym większe ryzyko nieodwracalności łysienia.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *