Sposób na łupież pstry na twarzy – jak leczyć?

Łupież pstry to jedna z bardzo nieprzyjemnych schorzeń skóry. Najczęściej występuje na tułowiu oraz twarz. Jeśli mamy łupież pstry na twarzy, tym bardziej musimy z nim walczyć.

Objawy łupieżu pstrego

Łupież pstry objawia się żółtawymi plamami na skórze.Na początku mają kilka minimetrów, po pewnym czasie zaś łączą się w większe, kilkucentymetrowe wykwity. Najlepiej widać łupież pstry na skórze, która została poddana opalaniu – plamy robią się białe i wyraźnie odcinają od opalone skóry. Łupież pstry a bielactwo? Objawy mogą wydawać się podobne, natomiast są to dwa zupełnie inne schorzenia skóry – są mylne z powodu wspomnianych białych plam.

Łupież pstry skóry może także objawiać się swędzeniem, a plamki mogą odrobinę łuszczyć się na brzegach.

Jak leczyć łupież pstry na twarzy?

Ponieważ twarz to nasza najbardziej reprezentacyjna część ciała, to łupież pstry w tym miejscu jest bardzo uciążliwy. Przede wszystkim należy udać się do dermatologa, aby zbadał skórę i potwierdził objawy pstrego łupieżu. Ponieważ choroba wywoływana jest przez drożdżaki bytujące na skórze, najczęściej stosowane są kremy o działaniu antygrzybicznym. Jeśli zakażenie nie chce zniknąć lub obejmuje większe obszary ciała, niż tylko twarz, lekarz może zalecić także środku doustne. Wśród środków domowej pielęgnacji zaleca się najczęściej ocet jabłkowy, kąpiele w roztworze ze specjalnie dobranych ziół lub domowe maści.

Dopóki nieestetyczne plamy nie znikną, część osób próbuje przykrywać je makijażem – jednak nie jest to dobry pomysł, ponieważ kosmetyki mogą podrażnić skórę.

Łupież pstry u dzieci?

Na szczęście to zakażenie skóry rzadko dotyka małych dzieci, jednak mogą one zarazić się np. w przedszkolu. Niestety, u nich łupież także może wystąpić na twarzy. Objawy są praktycznie identyczne jak u dorosłych. Oczywiście należy niezwłocznie zgłosić się do dermatologa, który zaleci kurację. W przypadku dzieci najczęściej są to antygrzybiczne szampony lub mydła.

Nawet wyleczony łupież pstry może wracać, więc nawet po jego zniknięciu powinno się stosować profilaktykę – odpowiednią dietę i higienę osobistą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *