Czym jest bakteryjne zakażenie pochwy?
Bakteryjne zakażenie pochwy, znane również jako bakteryjna waginoza, to dość powszechne schorzenie dotykające zazwyczaj młode, aktywne seksualnie kobiety do 30. roku życia. Z przeprowadzonych dotychczas badań wynika nawet, że tego typu infekcja pochwy dotyka około 10-14% kobiet w wieku rozrodczym, a więc więcej niż na grzybicę czy chociażby rzęsistkowicę.
Waginoza bakteryjna jest dolegliwością wynikającą przede wszystkim z zaburzeń w ekologii pochwy, czyli zanikiem pałeczek kwasu mlekowego oraz rozwojem mieszanej flory beztlenowej i tlenowej. Pochwa jest bowiem miejscem, w którym naturalnie bytuje wiele bakterii stanowiących podstawę flory. Pałeczki kwasu mlekowego są odpowiedzialne za nadanie jej środowisku kwaśnego odczynu, co ułatwia ochronę pochwy przed inwazją bakterii chorobotwórczych, które w środowisku kwaśnym giną. W sytuacji, gdy pałeczek kwasu mlekowego jest zbyt mało lub też w ogóle ich nie ma, system ochrony organizmu zostaje zachwiany i przestaje spełniać swoją rolę. W konsekwencji dochodzi do zburzenia równowagi pomiędzy poszczególnymi rodzajami bakterii bytującymi w pochwie. Niektóre z nich, jak paciorkowce, Coli czy bakterie beztlenowe, zaczynają się nadmiernie rozmnażać, podrażniając śluzówkę pochwy oraz sromu, a w efekcie rozwija się stan zapalny. Rozpoznać go można głównie poprzez zmianę zapachu i wyglądu wydzieliny z pochwy. Fizjologiczna wydzielina z pochwy, która ma na celu nawilżenie śluzówki i utrzymanie jej w czystości jest bezwonna, przejrzysta lub biała, śliska w dotyku, a po wyschnięciu kremowa. Wszelkie zaobserwowane zmiany mogą świadczyć o wystąpieniu waginozy.
Waginoza bakteryjna – objawy
Bakteryjne zakażenie pochwy, jak większość chorób przenoszonych drogą płciową, w początkowej fazie nie daje żądnych charakterystycznych czy niepokojących objawów. Zazwyczaj, gdy pojawiają się już jakieś symptomy świadczące o wystąpieniu zapalenia, choroba jest już w zaawansowanym stadium. Z pewnością dominującym objawem choroby jest nieprzyjemny zapach z pochwy, czemu bardzo często towarzyszą również obfite, szarobiaławe upławy. Obecność tego typu wydzieliny jest szczególnie istotna podczas badania ginekologicznego pozwalającego stwierdzić wystąpienia zakażenia. Zazwyczaj stwierdza się niewielką ilość szarych lub szarobiałych upławów o gęstej konsystencji które przylegają do ścian pochwy lub warg sromowych.
Niekiedy jednak waginoza daje objawy, które związane są z okolicami cewki moczowej. Wówczas pacjentki mogą skarżyć się na nieprzyjemne pieczenie cewki moczowej, a nawet swędzenie pochwy. Zdarza się, że tym dolegliwościom towarzyszą również bóle podbrzusza i parcie na cewkę moczową. Kobiety mogą odczuwać także suchość w pochwie i ból warg sromowych.
Infekcja bakteryjna pochwy, choć często nie daje silnych, mocno niepokojących objawów, zlekceważona i nieleczona często prowadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych. Przewlekłe zapalenie pochwy może bowiem przerodzić się w chroniczne zapalenie pęcherza i zaburzyć cykl miesiączkowy, któremu towarzyszyć będzie krwawienie między miesiączkami i silny ból w podbrzuszu. W dalszym rozwoju choroby u pacjentek diagnozuje się również infekcje kanały szyjki macicy. W skrajnych przypadkach dochodzi do zaatakowania jajowodów i przydatków. Tutaj przeczytasz więcej o objawach waginozy http://dobrywenerolog.pl/waginoza/objawy-bakteryjnej-waginozy/.
Warto również mieć na uwadze, że bakteryjne zakażenie pochwy nie jest chorobą, której skutki odczuwane są wyłącznie przez kobiety. Waginoza to dolegliwość zaliczana do chorób wenerycznych, a więc takich, które przenoszoną są drogą płciową, często na drodze kontaktów seksualnych. Co więcej istnieje podejrzenie, że mężczyźni mogą stać się biernymi przenosicielami choroby, zwłaszcza w sytuacji, gdy mieli niedawny kontakt z zakażoną kobietą i nie zachowują podstawowych zasad higieny, głównie po kontakcie seksualnym. Brak metod zachowawczych oraz niedbanie o higienę intymną może doprowadzić do rozwoju infekcji bakteryjnych również u mężczyzn. Wówczas pojawia się zapalenie cewki moczowej, wyciek z cewki moczowej, a nawet świąd i pieczenie w jej okolicach. Dodatkowo pojawić się może podrażnienia, ropa pod napletkiem, świąd prącia oraz ból podczas stosunku.
Diagnozowanie bakteryjnego zakażenia pochwy
Bakteryjne zakażenie pochwy objawy daje dość niejednoznacznie, zwłaszcza w początkowych fazach rozwoju choroby. Nie oznacza to jednak, że schorzenie jest nie do zdiagnozowania. Z pewnością ważnym jej elementem jest wywiad lekarza z pacjentką, podczas którego ginekolog zbierze informacje dotyczące ewentualnych chorób wenerycznych lub też innych infekcji okolic rozrodczych, jakie miały miejsce. Drugim istotnym elementem jest badanie ginekologiczne. Podczas takiego badania lekarz dokonuje oceny narządów płciowych oraz szuka ewentualnych objawów sugerujących pojawienie się infekcji czy wszelkich nieprawidłowości w obrębie macicy. Dodatkowo pobierana jest próbka wydzieliny z pochwy, która wysyłana jest do laboratorium, a tam specjaliści są w stanie wykryć zakażenie oraz określić, jaki rodzaj bakterii dominuje we florze danej pacjentki.
Bakteryjne zakażenie pochwy jest nieprzyjemną kobiecą dolegliwością, która niestety, ma tendencję do częstego nawracania. Dlatego też tak ważne jest, nie tylko dbanie o podstawową higienę intymną, ale również regularne wykonywania badań i testów pozwalających wykryć początki choroby. Test na infekcje intymne to skuteczny sposób pozwalający sprawdzić czy swędzenie, pieczenie okolic intymnych lub pojawienie się upławów to wynik jakiejś poważnego zakażenia, a co za tym idzie dają szansę na szybką reakcję i wdrożenie odpowiedniego leczenia zanim choroba przekształci się w poważne komplikacje zdrowotne.
A ja słyszałama że częste mycie okolic intymnych też może zaszkodzić bo naturalną barierę się niszczy… Więc jak to z tym jest?
Monkey – można, dlatego trzeba się zabezpieczać albo powstrzymać, jeśli masz niewyleczoną infekcję. Trzeba być odpowiedzialnym w tej kwestii.
Skad to wszystko się bierze to ja nawet nie wiem…….. Niby człowiek nawet jak o siebie dba to wystarczy jakiś stresujący czas, lekkie przeziębienie, odporność spada i wtedy się wszystko łapie jak leci. A nie da się chyba teraz żyć bez stresu.
Czy faceta można tym zarazić? Proszę o odp
Super artykuł dzięki teraz jak coś zauważę to na pewno będę szybko działać!!!!!
Super te testy z drwenerolog.pl – szybko był wynik nawet się nie spodziewałam że to tak wyjdzie spoko . Polecam bo pełen profesjonalizm