różne tabletki na trądzik

Najczęściej stosowane tabletki na trądzik

Trądzik w ciężkiej, zaawansowanej postaci jest bardzo trudny w leczeniu. Nie jest już chorobą tylko nastolatków. Coraz częściej skarżą się na niego ludzie dorośli, u których zmiany trądzikowe potrafią być jeszcze bardziej dokuczliwe. Trzeba pamiętać o tym, że skuteczne leczenie trądziku wymaga przede wszystkim zmiany trybu życia: zdrowszego jedzenia, uprawiania sportu, ograniczania stresu i używek. W leczeniu można korzystać z różnych preparatów, takich jak: tabletki na trądzik na receptę, jednak należy zapoznać się ze sposobem i skutkami ich działania na organizm pacjenta.

Tabletki na trądzik na receptę – warto stosować?

Na rynku istnieje wiele leków, które mają być pomocne w walce z trądzikiem. Należą do nich także tabletki na trądzik. Niektóre z nich można kupić w aptece bez recepty, ale tak naprawdę jeśli poważnie podchodzimy do leczenia, powinniśmy udać się do lekarza dermatologa i ginekologa, który przepisze leki na receptę. Są one najbardziej skuteczne. Oprócz niezdrowego trybu życia, następnym głównym powodem powstawania trądziku jest nieuregulowana gospodarka hormonalna, dlatego lek na trądzik powinien zostać odpowiednio dopasowany przez specjalistę.

Leczenie trądziku izotretynoiną

Leki na bazie izotretynoiny są najskuteczniejsze w leczeniu trądziku, ale nie wolne od wad. Izotrytenoina na trądzik, chociaż działa rewelacyjnie, jest jednak bardzo silnym lekiem, powodującym skutki uboczne. Jest retinoidem, czyli pochodną witaminy A. Lekarz sięga po nią tylko w przypadkach bardzo ciężkich odmian trądziku. Jest dostępna pod postacią kapsułek oraz proszku do sporządzania roztworu. Leczenie trądziku izotretynoiną  trwa od 4 do 6 miesięcy.

Izotretynoina działanie

Mechanizm działania tabletek z izotrytenoiną polega na zmniejszaniu wydzielania się łoju i zmniejsza rozmiar gruczołów łojowych. Lek ten normalizuje także procesy rogowacenia się naskórka, co hamuje tworzenie się nowych zaskórników. Spłyca również blizny i zapobiega powstawaniu nowych.

Izotretynoina opinie

Lek ten ma naprawdę dobre opinie zarówno wśród lekarzy, jak i u pacjentów. Wszystko ze względu na jego wysoką skuteczność. Izotretynoina wpływa na całkowity zanik zmian trądzikowych u 80-90% pacjentów po jednorazowej kuracji. Trwałe wyleczenie trądziku zaobserwowano u 60% pacjentów.

Izotrytenoina skutki uboczne – czyli uciążliwy problem

Kuracja przeciwtrądzikowa przy pomocy tabletek z Izotretynoiną bardzo obciąża organizm i może być dokuczliwa. Skutki uboczne odczuwalne są prawie od razu. Lek wpływa nie tylko na skórę, ale także na wzrok, narządy wewnętrzne i stan psychiczny pacjenta, znacznie go pogarszając. Podczas kuracji może także wystąpić krwawienie z nosa. Izotretynoina może powodować bóle mięśni i stawów. Kuracja bardzo wysusza skórę, dlatego razem z tabletkami na trądzik warto stosować specjalistyczne kosmetyki nawilżające.

Przeciwwskazania do stosowania:
tabletki przesuszają skórę

  • Nie można stosować jej w ciąży, ponieważ negatywnie wpływa na płód.
  • Wymaga regularnych badań krwi – znacznie obciąża wątrobę.
  • Podczas terapii nie wolno spożywać alkoholu, który zaburza gospodarkę lipidową.
  • Nie wolno się również opalać ponieważ może to doprowadzić do powstania trwałych blizn.
  • Nie mogą jej używać osoby z depresją.

Mimo poważnych i niekiedy uciążliwych skutków ubocznych, jest to często stosowany specyfik, który pomaga uporać się z problemem trądziku. Najpopularniejsze leki zawierające izotretynoinę to: Izotek, Aknenormin, Roaccutane, Axotret, Curacne.

Tabletki hormonalne na trądzik

Lekarz ginekolog także może pomóc z walce z trądzikiem. Leki hormonalne na trądzik przepisuje się, gdy zmiany skórne spowodowane są nadmiarem hormonów: androgenów i testosteronu u kobiet. Leki te powinny zostać odpowiednio dobrane. Tabletki antykoncepcyjne skutecznie obniżają poziom androgenów i testosteronu we krwi. Przed rozpoczęciem leczenie powinno się wykonać dokładne badania lekarskie, które między innymi ustalą poziom hormonów. Terapia hormonalna także trwa kilka miesięcy i działa wysuszająco na skórę, tak jak izotretynoina. W tym przypadku także bardzo ważne jest odpowiednie nawilżanie skóry specjalistycznymi preparatami.

5 thoughts on “Najczęściej stosowane tabletki na trądzik

  1. Hej, jak radzicie sobie z trądzikiem? Na mnie już chyba nic nie działa, niestety 🙁 Leki tylko wysuszają i zwalczają objawy a nie problem – nie wiem czy to zaburzone hormony, czy stres w moim życiu… albo dieta (ale staram się jeść zdrowo) Polećcie coś dobrego, proszę.

  2. hmm u mnie trądzik zredukował się, gdy ograniczyłam stres, zmieniłam dietę na zdrowszą i … zaczęłam biegać. Czasami nie trzeba wcale chodzić do lekarza, żeby sobie pomóc. Twarz smaruję Sevolium, fajny krem na problematyczną cerę – stosuję od niedawna a tak fajnie działa!

  3. Leczę się Curacne już pół roku, ale dopiero od 2 miesięcy zaczynam widzieć efekty. Trochę mnie kosztuje ta kuracja, szczególnie zdrowie psychiczne (spadki nastrojów) ale jakoś daję radę.

  4. Polecam punktowo stosować maść cynkową, super wysusza zmiany i na drugi dzień widać znaczną poprawę, pryszcze nienawidzą cynku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *