Mianem chorób reumatycznych określa się szeroką grupę schorzeń, dotykających tkanki łącznej. Zmiany mogą mieć charakter zarówno zapalny, jak i niezapalny. Określenie reumatyzm jest bardzo nieostre i mające głównie znaczenie historyczne. Wciąż jednak jest używane przez lekarzy, przede wszystkim zaś przez pacjentów, do określenia ogólnego podłoża problemu.
Choroby reumatologiczne powodowane mogą być przez szereg czynników. Bardzo często mają one charakter autoimmunologiczny. W sytuacji, gdy działanie układu odpornościowego organizmu zaczyna szkodzić jego tkankom, dochodzi do rozwoju przewlekłego stanu reumatycznego. Jakie są jednak przyczyny reumatyzmu? Niestety, nie można ich zaklasyfikować jednoznacznie. Mimo znacznego rozwoju wiedzy na ten temat, wciąż nie udało się odnaleźć bezpośredniego powodu problemu.
Przyczyny reumatyzmu
Z całą pewnością szczególnie ostrożne i wyczulone powinny pozostać osoby, których najbliżsi chorowali bądź chorują. Podłoże genetyczne jest wyraźnym wskazaniem do monitorowania stanu zdrowia pod tym kątem. Jednakowoż, tak samo na rozwój choroby wpływać mogą czynniki środowiskowe bądź niewłaściwa dieta i reakcje alergiczne.
Symptomy choroby są wyjątkowo niespecyficzne. Należą do nich objawy o charakterze ogólnym, mogące odpowiadać również wielu innym schorzeniom. Ogólne osłabienie, przewlekłe stany bólowe – powinny włączyć nam lampkę alarmową. Towarzyszyć może im także gorączka i zawroty głowy.
Do zdiagnozowania choroby konieczne jest przeprowadzenie badań pod opieką specjalisty. Reumatolog, posiadający podejrzenie co do charakteru zmian, powinien zalecić wykonanie nie tylko prześwietlenia, ale także badania krwi. W zależności od konkretnego schorzenia, pomocne może być także badanie tomograficzne lub ultrasonograficzne.
Leczenie reumatyzmu
Leczenie reumatyzmu oparte powinno być na kilku filarach. Obok farmakologii, należy do nich profilaktyka i terapia zabiegowa. Mają one za zadanie wyhamować rozwój choroby – całkowite jej pokonanie jest niestety, przy obecnym stanie wiedzy medycznej, niemożliwe. Choroby reumatologiczne są nieuleczalne, niemniej odpowiednio wcześnie wykryte mogą być skutecznie powstrzymywane. Więcej przeczytasz tu: http://reumatyzm.net.pl/reumatyzm/leczenie-reumatyzmu/
Zapewnienie ochrony przed postępowaniem schorzenia to główne zadanie specjalistów. Pamiętać przy tym należy, że stosowane leki mogą być bardzo silne. Często stosowane jest stopniowanie terapii – rozpoczęcie leczenia od środków najmniej inwazyjnych, ale też najsłabszych i powolne podnoszenie ich dawki lub typu.
Leczenie zabiegowe może odbywać się w przychodniach rehabilitacyjnych lub podczas turnusów sanatoryjnych. Istnieją wyspecjalizowanie ośrodki uzdrowiskowe, które cechuje wysoka skuteczność w prowadzeniu terapii. Wykorzystywane są tu zarówno ćwiczenia w formie kinezyterapii, ale także masaże i okłady, przy użyciu środków dobrze reagujących na zmiany reumatologiczne.
O stawy należy dbać od najmłodszych lat. Właściwa profilaktyka w zakresie diety czy prawidłowej postawy i aktywności ruchowej pozwoli, nawet jeśli nie na ochronę przed atakiem choroby, to na znaczne jego spowolnienie.
Mnie najbardziej denerwują tacy głupiomądrzy, którzy mówią, że leczenie reumatyzmu jest bez sensu, bo nie da się wyleczyć reumatyzmu. Niech te wszystkie mądrale zobaczą jak wyglądają osoby, które przez 3 lata leczą reumatyzm i jak wyglądają te, co przez 3 lata nie robią nic. I wtedy pogadamy.
Tylko, że oni mają rację. Bo z jednej strony leczenie reumatyzmu nie gwarantuje niczego – nie masz żadnych szans na wyleczenie reumatyzmu. Ale z drugiej jeśli nie podejmiesz terapii, to choroba będzie się pogłębiać. Wybór – jak zawsze – należy do Ciebie 😉
Ciekawy artykuł. Jestem osobą aktywną i ból stawów pojawiał się u mnie coraz częściej. Lekarz przepisał mi naturalny preparat Reumpapai. To był strzał w 10 i mogę go polecić. Ból szybko zniknął, a teraz stosuję go profilaktycznie.
U mnie ból pojawił się nagle, a zaczęło od łokcia. Najpierw lekarze sądzili, że to łokieć tenisisty, ale gdy do łokcia dołączyło kolano stwierdzili, że to reumatyzm. W moim przypadku pomogło połączenie krioterapii oraz suplementacja dużą dawką omegi 3 i zażywanie roślinnego preparatu Reumpapai.