Usuwanie kurzajki u specjalisty

Kurzajki

Kurzajki jak wyglądają? Narośle, brodawki o nieregularnym kształcie, wyrastające w kolorze szarym, brązowym (szaroburo – brązowym), posiadające szorstką powierzchnię i nieregularny kształt. Kurzajki rozwijają się poprzez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (Human Papilloma Virus) HPV, którego dziesiątki modyfikacji są trudnym przeciwnikiem.

Zarazić można się w bezpośrednim kontakcie z osobą, posiadającą kurzajki. Kurzajki na palcach oraz kurzajki na dłoniach poprzez dotyk łatwo się rozprzestrzeniają. Kurzajki na stopach to przypadłość, która może pojawić się po pobycie na basenie, w szatni. Mimo stosowanej dezynfekcji, wirus HPV przenosi się poprzez korzystanie ze wspólnych przedmiotów.  Kurzajki na stopie często są mylone z odciskami, leczone jak odciski, kuracja nie przynosi efektu,  dopiero sposoby na kurzajki okazują się pomocne.

Kurzajki przyczyny

Za pojawienie się nieestetycznych brodawek odpowiedzialny jest wirus HPV, którego szczepy, niemożliwe do hodowania na sztucznej powierzchni nie zostały zbadane jeszcze we wszystkich swoich odmianach.

Objawy zarażenia brodawczakiem to min. ból przy podrażnieniu miejsca wykwitu kurzajki. Kurzajki na stopach, podrażniane poprzez chodzenie oraz mylone z odciskami, potrafią wniknąć głęboko w skórę, utrudniając chodzenie i sprawiając odczucie silnego bólu o charakterze wbijania ostrego przedmiotu w skórę.
Diagnostyka, opierająca się na wizualnych spostrzeżeniach lekarza, obejmuje stwierdzenie, czy zmiany kurzajkowe występują w typowych miejscach, czy występują pojedynczo, czy raczej w skupiskach, jaki jest wygląd zmian. Podczas konsultacji lekarskiej, kurzajki brodawki wirusowe (werrucae) zostają rozpoznane oraz przyporządkowane odpowiedniej metodzie leczenia.

Jak się pozbyć kurzajki?

Na kurzajki stosuje się metody zachowawcze i metody zabiegowe. Metody zachowawcze, opierają się na domowych sposobach. Kurzajki leczenie następuje poprzez moczenie kurzajki w wodzie z dodatkiem obierków ziemniaków, stosowanie okładów z liści babki lancelowatej, soku z łodygo jaskółczego ziela… Co na kurzajki? Gdy domowe sposoby nie są skuteczne, można sięgnąć po preparat apteczny, który będzie opierał się na kwasie mlekowym lub kwasie salicylowym w swoim składzie. Metody zabiegowe, stosowane zazwyczaj gdy metody zachowawcze nie przyniosą efektu, to kurzajki usuwanie laserem CO², mrożenie (krioterapia), elektrokoagulacja, łyżeczkowanie.

Czy wtedy zostaje usunięty korzeń kurzajki? Po zniknięciu jednej, często znikają pozostałe, odporne wcześniej na leczenie. Kurzajki u dzieci najczęściej występują w miejscach najmniejszego ukrwienia skóry, na grzbietach dłoni, pod paznokciami, w nosie. Dzieci z uwagi na nierozwinięty w pełni system odpornościowy oraz częste przebywanie w dużych skupiskach ludzi, są bardzo narażone na zakażenie. Kurzajki w ciąży powinny zostać skonsultowane z lekarzem dermatologiem, który zdecyduje o metodach leczenia.

Sposób na kurzajki to w dużej mierze profilaktyka, należy unikać ryzyka zakażenia, gdy już pojawią się kurzajki na twarzy, kurzajki na rękach czy też w innych miejscach, należy natychmiast podjąć kroki, aby ich się pozbyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *