Implanty stomatologiczne są coraz popularniejszym rozwiązanie jeśli chodzi o uzupełnienie lub odbudowę uzębienia. Znajdują także zastosowanie w ortodoncji oraz jako mocowanie protez zębowych. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jego anatomicznych uwarunkowań stosowane są różne rodzaje implantów. Jaki wybrać i ile kosztuje implant zęba?
Rodzaje implantów – jakie implanty wybrać?
Podstawowy podział implantów to ten ze względu na materiał z którego zostały wykonane. Najczęściej wybierane są implanty zębów z tytanu. Jest to biokompatybilny i bardzo trwały materiał. Tytanowe implanty bardzo szybko zrastają się z tkanką kostną i stanowią doskonałe podparcie dla korony czy protezy. Jedyną wadą tego materiału jest jego srebrno-szary kolor, który w wyniku obniżenia linii dziąseł może nieestetycznie wyglądać.
Innym rodzajem jest implant zęba z cyrkonu. Implanty ceramiczne cechują się wysoką odpornością, są dobrze tolerowane przez organizm ludzki. Są jasne, przypominają naturalną kość.
Jak wygląda wstawianie implantów?
Przed przystąpieniem do zabiegu wszczepiania implantów lekarz przeprowadza wywiad, analizuje zdjęcia pantomograficzne i badania tomograficzne. Na tej podstawie ustala możliwą do zastosowania metodę implantologiczną, miejsca wszczepów, rozmiar i ilość implantów.
Etap pierwszy polega na wywierceniu w kości otwory, w który później zostanie wkręcony implant. Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, albo pełnej narkozie, dzięki temu jest bezbolesny. Zazwyczaj wszczepienie implantu trwa od 30 minut do 2 godzin. Po zakończeniu zabiegu rana jest zaszywana, a implant nie jest widoczny i rozpoczyna się proces gojenia. Ostointegracja w zależności od umiejscowienia implantu trwa od 3 do 6 miesięcy.
Kolejny etap to odsłonięcie implantu i wkręcenie śruby gojącej, której celem jest wymodelowanie dziąsła pod koronę oraz przyspieszenie procesu gojenia. Po około 14 dniach można już wykonać uzupełnienie protetyczne.
Etap trzeci polega na pobraniu wycisku protetycznego. Następnie w laboratorium wykonuje się filar protetyczny i koronę, które na ostatniej wizycie lekarz przykręca do implantu.
Proteza na implantach
Protezy na implantach to bardzo popularne rozwiązanie w momencie kiedy pacjent cierpi na bezzębie. Dzięki mocnemu zahaczeniu proteza nie wymaga podklejania. Proteza na implantach jest stabilna i nie przesuwa się. Wszczepienie implantów powoduje zwiększenie komfortu życia, dodatkowo hamuje zanik kości poprzez wyeliminowanie osiadania protezy. Procedura wszczepienia implantów pod protezę przeprowadzana jest w kilku etapach. Na początku wkręca się w wyrostek zębodołowy 2-4 implantów, które zrastają się z kością około 2 miesięcy. Następnie zakładane są śruby gojące, a kilkanaście dni później filary kulkowe. Następnie nowa proteza jest mocowana do implantów za pomocą zatrzasków.
Jaki jest kosz implantów?
Koszt implantu zęba nie należy do najmniejszych. Patrząc jednak na to w sposób długoterminowy, jest to metoda opłacalna. Implanty Gdańsk zabezpieczają przed zanikiem kości, stanowią filary dla prac protetycznych oraz zapobiegają deformacjom rysów twarzy. Cena implantu zależy od wybrango systemu, rodzaju materiału czy stanu kości pacjenta. Tytanowy implant zęba cena od 1000 zł, natomiast cyrkonowe są znacznie droższe, ceny zaczynają się od około 1800 złotych.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania do wszczepienia implantu stomatologicznego wynikać ze złego stanu zdrowia (nowotwory, AIDS) bądź stanu ogólnego (młody wiek, ciąża). Mogą także być spowodowane przez wady stomatologiczne. Decydując się na implanty zębowe przeciwwskazania zawsze powinny być skonsultowane z lekarzem.
Dodaj komentarz