Domowe sposoby na łupież

Domowe sposoby na łupież
5 (100%) 11 głosów

Łupież to bardzo krępujący i uciążliwy problem. To jedna z chorób skóry głowy, która objawia się poprzez złuszczanie zrogowaciałej warstwy naskórka oraz nadmierny łojotok w tym obszarze. Osoby, które padły ofiarą łupieżu, unikają zwykle ciemnych ubrań. Wstydzą się bowiem ciągle sypiących się z ich głów nieestetycznych, białych płatków.

Łupież pojawia się często, kiedy źle się odżywiamy, niewłaściwie pielęgnujemy włosy, jesteśmy zmęczeni, osłabieni i zestresowani. Choć łupież jest problemem wstydliwym, nie wynika z brudu czy braku higieny. Co więcej, często pojawia się przez nadmierne stosowanie kosmetyków lub ich niedokładne spłukiwanie. Używanie lakierów i pianek do włosów także przyczynia się do pojawienia łupieżu. Nie bez przyczyny pozostają też indywidualne uwarunkowania skórne.

Na rynku jest wiele szamponów i odżywek przeciwłupieżowych, nie zawsze jednak zdają one egzamin. Na szczęście, poza nimi istnieją również domowe sposoby na łupież, które często dają lepsze rezultaty niż profesjonalne środki. Jak w niemal każdej dolegliwości, na pomoc osobom dotkniętym łupieżem, przychodzą zioła

Jak pozbyć się łupieżu? Spróbuj, stosując ziołowe płukanki!

Płukanka ze skrzypu, mydlnicy i łopianu

Każde z tych ziół świetnie przeciwdziała łupieżowi. By przygotować płukankę, należy wziąć kolejno po dwie łyżki – skrzypu polnego, korzenia łopianu oraz korzenia mydlnicy. Do mieszanki dolewamy litr wody i gotujemy wywar przez siedem minut. Następnie dolewamy kolejny litr wody. Tak przygotowanym naparem przepłukujemy włosy po każdym myciu. Płukanka ze skrzypu, mydlnicy i łopianu nadaje się do każdego rodzaju włosów.

Płukanka z rumianku, nagietka i skrzypu oraz kory wierzby

To idealne dla włosów połączenie. Rumianek, nagietek oraz skrzyp są częstym składnikiem szamponów i kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów. Napar pielęgnacyjny o takim składzie można przygotować również samodzielnie. Wystarczy wziąć po trzy łyżki rumianku, nagietka i skrzypu polnego, dodać do tego odrobinę kory wierzby i zalać litrem wody. Odwar przygotowujemy poprzez gotowanie ziół przez pięć minut. Po ostudzeniu i odcedzeniu cieczy, spłukujemy nią umyte i lekko wilgotne włosy. Płukankę tą możemy stosować na wszystkie rodzaje włosów od 2 do 3 razy w tygodniu.

Płukanka lipowa

Lipa ma właściwości nawilżające, dlatego świetnie radzi sobie z przesuszoną skórą głowy, która choruje na łupież. W celu przyrządzenia płukanki z lipy, weź 4 łyżki stołowe ziela i wsyp je do 0,5 litra wody, a następnie ugotuj. Kolejnym krokiem będzie odstawienie naparu i odczekanie kwadransa, by mieszanka była gotowa. Tak przygotowanym, odcedzonym z fusów płynem, możemy spłukać włosy. Płukanka z lipy nadaje się przede wszystkim do włosów jasnych.

Płukanka miętowa

To domowy sposób na łupież, idealny dla włosów ciemnych. Płukankę miętową przygotowujemy mieszając trzy łyżki świeżej lub suszonej mięty z litrem octu owocowego (opcjonalnie octu winnego). Mieszankę szczelnie zamykamy w słoiku i odstawiamy na dwa tygodnie w ciepłe, nasłonecznione miejsce. Po tym okresie przecedzamy i wyciskamy zioła oraz przelewamy płyn przez gazę. Płukankę tę możemy stosować po każdym myciu włosów.

2 thoughts on “Domowe sposoby na łupież

  1. Najlepszy sposób na pozbycie się łupieżu, to odpowiednie mycie włosów. I nie jest zawsze najważniejsze czym te włosy się myje, ale w jaki sposób się je płucze. Bo spłukiwanie z włosów szamponu to większa połowa sukcesu. Trzeba pamiętać, że trzeba to robić nawet dwa razy dłużej niż trwa mycie włosów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *