Domowe sposoby na egzemę

Domowe sposoby na egzemę
5 (100%) 7 głosów

Egzema to inne określenie atopowego zapalenia skóry. Jest to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość dermatologiczna o podłożu alergicznym. Jej przyczyną jest nieprawidłowa reakcja odpornościowa organizmu, która prowadzi do powstawania stanu zapalnego skóry.

Egzema powoduje szereg bardzo nieprzyjemnych objawów w postaci zaczerwienienia, obrzęku, silnego swędzenia i zmian ropnych. Osoby, które cierpią z powodu tej choroby mają tendencję do nawracających infekcji bakteryjnych. Domowe sposoby na egzemę mogą przynieść bardzo dużą ulgę i zminimalizować nieprzyjemne objawy.

Zmiany zapalne na skórze będą nasilać się pod wpływem suchego powietrza. Dlatego bardzo duże znaczenie ma odpowiednie nawilżanie powietrza w domu. W tym celu trzeba pamiętać między innymi o właściwej wentylacji. Pomieszczenia należy wietrzyć, najlepiej kilka razy dziennie. Na gorących kaloryferach można powiesić mokre ręczniki, które będą uwalniać wilgoć. Innym rozwiązaniem jest także zainwestowanie w nawilżacz.

Osoby cierpiące z powodu atopowego zapalenia skóry muszą unikać zbyt długiego moczenia się w wodzie. Jednocześnie systematyczne kąpiele zmiękczają skórę i minimalizują ryzyko zakażenia. Po wyjściu z wanny trzeba jednak koniecznie nałożyć odpowiedni preparat nawilżający i natłuszczający. Skuteczny domowy sposób na egzemę to dodawanie do kąpieli krochmalu lub płatków owsianych.

W przypadku egzemy bardzo duże znaczenie ma także unikanie stresu. Wprawdzie stres nie jest bezpośrednią przyczyną zmian, ale silne, długotrwałe stany napięcia, mogą je nasilać. Z tego powodu warto jest poznać różne techniki relaksacyjne, które pozwolą na skuteczną walkę z negatywnymi skutkami stresu.

Naturalny sposób na egzemę to także zmiana diety. Taka metoda zadziała w przypadku osób, które cierpią na alergię pokarmową. Dotyczy to głównie niemowląt oraz dzieci, zwłaszcza przed 6 rokiem życia. Poprawę stanu skóry może przynieść zmiana jadłospisu malucha. Można próbować samodzielnie wyłączać z jadłospisu podejrzane pokarmy. Jeśli to nie przynosi rezultatów, warto rozważyć również przeprowadzenie odpowiednich testów, które pozwalają na wykrycie alergii pokarmowej. Za alergię najczęściej odpowiedzialne jest krowie mleko oraz sok pomarańczowy.

Przyda się także aloes, który w naturalny sposób łagodzi podrażnienia skóry i przyspiesza gojenie. Najlepiej hodować tę przydatną roślinę w domu i w razie potrzeby korzystać z jej dobroczynnego działania. Liście aloesu nadają się między innymi do przygotowania okładów, które przyniosą dużą ulgę w przypadku egzemy. Podobne działania ma stewia. Jest to roślina o działaniu przeciwbakteryjnym. Nadaje się do hodowania w kuchni, a ze względu na jej słodki smak, doskonale zastępuje cukier.

Kilka prostych zmian w stylu życia może przynieść dużą ulgę w przypadku egzemy. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji skóry uda się uniknąć nieprzyjemnych nawrotów choroby. Kluczowe znaczenie ma systematyczna, prawidłowa pielęgnacja przy użyciu odpowiednich preparatów, a także wykluczenie potencjalnych alergenów.

One thought on “Domowe sposoby na egzemę

  1. Domowe sposoby na egzemę są przereklamowane, bo próbowaliśmy je stosować i dosłownie nic nie działało. W najlepszym przypadku była jakaś mała poprawa, ale to też nie wiadomo czy można ją przypisać im, czy może lekom, które były brane jednocześnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *